Свободна професия артист изпълнител

17.01.2018, 22:31 1684 2
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

17.01.2018, 22:31
Публикации: 89 / 0
Здравейте, имам следните 2 питания относно лице регистирано като артист-изпълнител в регистър булстат.
1. За своите участия, свързани с регистрацията му има ли право на 40% НПР или минава на 25 %, бидейки все пак свободна професия?
2. Ако получи доходи по извънтрудови правоотношения, които са извън неговата регистрация - налага ли се да пуска фактура, както при музикалните участия (да речем плащат му да е раздавач на билети) или минава по реда на служебните бележки, издавани от платеца на дохода, който удържа и данъка?
#1 | 17.01.2018, 22:48
Публикации: 37 / 8
По въпрос 1 Облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, като придобитият доход се намалява с разходи за дейността, както следва:
с 40 на сто за:
б) авторски и лицензионни възнаграждения, включително за доходи от продажба на изобретения, произведения на науката, културата и изкуството от техните автори, както и за възнаграждения за изпълнения на артисти-изпълнители.
По въпрос 2 Със сметки за изплатени суми
#2 | 17.01.2018, 23:24
Публикации: 89 / 0
По въпрос 1 Облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, като придобитият доход се намалява с разходи за дейността, както следва:
с 40 на сто за:
б) авторски и лицензионни възнаграждения, включително за доходи от продажба на изобретения, произведения на науката, културата и изкуството от техните автори, както и за възнаграждения за изпълнения на артисти-изпълнители.
По въпрос 2 Със сметки за изплатени суми
Toва не противоречи ли малко на вашето мнение? чл.43 от ЗДДФЛ (4) Когато платец на дохода от стопанска дейност е предприятие или самоосигуряващо се лице, размерът на данъка се определя и данъкът се удържа от платеца на дохода при изплащането му. (5) Алинея 4 не се прилага, когато лицето, придобиващо дохода, е самоосигуряващо се лице по смисъла на Кодекса за социално осигуряване и декларира това обстоятелство с писмена декларация пред платеца на дохода.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове