За майчинството когато липсва трудов стаж

08.02.2012, 16:59 296607 278

08.02.2012, 16:59
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
в момента съм безработна и бременна. Имам трудо стаж от 15 месеца, но е от предходни години-разпокъсано. Съпругът ми в момента работи, но го осигуряват на минималната работна заплата. Въпроса ми към вас е: Имам ли право на майчинство в момента? Ще придобия ли право на майчинство, ако успея да започна работа или да се самоосигурявам сега? Какъв е размера на социалното подпомагане и имам ли аз право на такова в краен случай?
Благодаря предварително

#1 | 08.02.2012, 19:30
Публикации: 3145 / 253
1.Трябва Ви 12м осигурителен стаж общ, а не преди излизането в майчинство.
2.Ако започнете работа на ТД, ще имате право на майчинство. А за самоосигуряването ще Ви отговоря, когато Вие отговорите какво разбирате под самоосигурявам.
3.Помощта от социални грижи за майките, които нямат право на обезщетение за бременност и раждане плащат по 100лв до едната годинка на детето и ако отговарят на условието за дохода, т.е. ако дохода им е до 350лв на член от семейството.
#2 | 08.02.2012, 20:03
Публикации: 2 / 0
Благодаря много за отговора :)
Малко се изгубих в материята. Под самоосигуряване имах в предвид : ''Осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване (ДОО)...........минимални месечни размери на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица съобразно облагаемия им доход за 2010 г. като самоосигуряващи се лица:

- до 5400 лв. - 420 лв.;''
но доколкото разбирам няма да имам право на майчинство без да имам ТД.
В случей, че подпиша трудов договор 4 месеца преди термина ми на раждане и тези 15 месеца трудов стаж от преди години - би трябвало да мога да си използвам правата за болничен по майчиство 45 преди раждане и 12(колко) месеца обезщетение в размер на 90% от заплатите?
Благодаря отново предварително
#3 | 08.02.2012, 20:07
Публикации: 3145 / 253
Това за да стане като самоосигуряващ, трябва да регистрирате фирма или да се регистрирате като свободна професия, без това нещо няма как да стане.Ще имате право на майчинство, но преди това трябва да направите доста неща и сама едва ли ще се справите.
По второто питане:Да, ако сте на ТД ще можете да ползвате правата за обезщетенията до 410дни, в които дни влизат и тези 45дни за бременност и раждане. Ще можете да ползвате и платеното майчинство до двете годинки на детето.

#4 | 05.04.2012, 22:11
Публикации: 2 / 0
Здравейте!Нещо в системата за майчинството ми е много объркано.Аз сам бременна в 4 месец, от 3 месеца не сам на работа и не сам на борсата.От 2011 август до 2011 декември бях на държавна работа и от там имам 4 месеца и 22 дни.Преди това съм осигурявана на 4 часа и разпокъсано,в смисъл имам работено по 4 месеца и то сезонна работа.Имам и друг стаж 1 година и 9 месеца към военнослужещите,и 8 месеца и 25 дни към друга фирма.Това е  половината ми стаж до 2007.Та искам да попитам някой ще ми обясни ли преди тези 45 дни преди термина ми трябва ли да работя някаде или да се записвам към борсата.ак казвам че в момента съм в 4 месец и не сам на работа и не съм на борсата от януари.Моля ви някой да ми обясни какво да направя!
#5 | 06.04.2012, 07:28
Публикации: 6403 / 1130
За придобиване право на парични обезщетения при бременност и раждане е необходимо да са изпълнени следните условия:

Към началото на отпуска  да сте осигурени за общо заболяване и майчинство, т.е. трябва да сте на трудов договор или да се самоосигурявате, но задължително да внасяте осигуровки за общо заболяване и майчинство. За да се самоосигурявате, обаче, трябва да имате фирма;

Да имате най-малко 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за общо заболяване и майчинство. Дванадесетмесечният осигурителен стаж може да е прекъснат или непрекъснат и не е задължително да е положен непосредствено преди излизането в отпуск за бременност и раждане или при един и същ работодател. Съберете си общия трудов стаж по трудова книжка и той трябва да е по-голям от 12 месеца. Времето на регистрация в бюрото по труда, независимо дали сте получавали обезщетение или не, не се включва в трудовия стаж. На вас ви е достатъчен стажът дори само от военните, така че изпълнявате това изискване;

Да ви е разрешен съответния вид отпуск.

И понеже искате съвет, бих ви посъветвала да сключите трудов договор в близките 2-3 месеца. Но ще подчертая, че най-важното е да си гледате здравето и да се радвате на детенцето си. :smile1:
#6 | 06.04.2012, 12:37
Публикации: 2 / 0
Blagodarq Wi mnogo za qsniqt otgovor i nai- veche za saveta.Shte vi poslusham i shte namerq firma kadeto da se usigurqvam.Otnovo vi blagodarq mnogo.
#7 | 06.04.2012, 14:16
Публикации: 6403 / 1130
Няма за какво.
Успех и здраве! :smile1:
#8 | 02.07.2012, 17:40
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
В момента съм безработна и бременна в 5я месец- Имам трудов стаж от 10 месеца, но е от предходната година . Преди това сам осигурявана  пак , но до колкото успях да разбера по последни условия се гледат последните 24 месеца преди майчинство . ДЕФАКТО нямам осигуровки от септември 2011, а причината за това е че не сам в БЪЛГАРИЯ, а в чужбина. Въпросът  ми към вас е: Имам ли право на майчинство в момента? Ще придобия ли право на майчинство, ако успея да започна работа 2 месеца преди термина ми, който е на 6 ноемви 2012?
#9 | 03.07.2012, 08:11
Публикации: 3145 / 253
Моля, прочетете цялата тема и ще си отговорите сама на въпросите.
#10 | 03.07.2012, 16:16
90518
Здравейте, предстои ми раждане на дете в края на месец октомври тази година. От средата на м. септември 2011 до края на юни работих на срочен договор, който вече е прекратен и официално съм регистрирана в БТ като безработна. Преди септември 2011 също бях безработна и получавах обезщетение в размер на 90% от брутната заплата за период от 8 месеца. Общият ми трудов стаж с осигуровки за майчинство е доста над 12 месеца (събиран от 2002 година до днес с прекъсвания). Планирам да започна  работа на постоянен трудов договор, но смятах да направя това някъде към края на м. август 2012, така че към момента на излизане в 45 дневен болничен (към средата на септември) да отговарям на условията за майчинство. На няколко места обаче ми казаха, че е необходимо преди излизане в първия 45 дневен болничен да съм работила 12 месеца без прекъсване по трудов договор, което противоречи на прочетеното от мен по-горе. Моля Ви, консултирайте ме дали да започна работа веднага или да изчакам до средата на август. Проблем ли е няколкодневно прекъсване, в случай, че наистина трябва да имам 12 непрекъснати месеца стаж непосредствено преди излизането в болничен? Благодаря предварително!
#11 | 03.07.2012, 17:28
Публикации: 6403 / 1130
Няма такова изискване за 12 месеца непрекъснат стаж и дори изобщо за стаж.
Законът изисква да сте осигурявана за ОЗМ общо 12 месеца (ако ще и по отделни дни) и към момента на излизане в 45-дневния болничен да сте осигурена за ОЗМ. Другото са градски легенди. :smile1:
Скрит текст :
#12 | 09.07.2012, 16:46
Публикации: 2 / 0
Здравейте! От 9 август 2011 до 21 януари 2012 съм осигурявана на половин работен ден, след което бях регистрирана на БТ. От 9 април 2012 съм на постоянен трудов договор, на пълен работен ден. На 24 май 2012 родих, но тъй като нямам нужните 12 месеца осигурителен стаж, ми спират първия и втория болничен. Въпросът ми е следният: След като направя общ осигурителен стаж от 12 месеца със спрените болнични, колко време след това ще получавам майчинство и в какъв размер? Благодаря Ви предварително!
#13 | 09.07.2012, 17:04
Публикации: 2027 / 254
 Когато бременната няма част от тези 12 месеца:
 Отлага се началото на изплащане на обезщетение по време на отпуска, т.е. за част от дните в този отпуск обезщетение няма да се получи. Но по време на отпуск за бременност и раждане също се придобива осигурителен стаж (чл. 9, ал. 2, т. 2 КСО) и от датата, на която придобитият преди отпуска и по време на отпуска осигурителен стаж стане 12 месеца, ще започне изплащане на обезщетението до края на ползване на отпуска.

Периода, за който се изплаща обезщетението: 135 дни болнични, от които 45 преди раждането и 90 след раждането (условно, тъй като раждането може да бъде преди или след термина) и 275 дни отпуск по майчинство.
Обезщетение при бременност и раждане
Чл. 49.  (1) ( В СИЛА от 1.01.2012 г. ) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от  24 календарни месеца,    предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане.

Това е осигурителния доход който се взема --- 24 мес..
#14 | 10.07.2012, 07:46
Публикации: 6403 / 1130
Тук само ще допълня, ако alfa не възразява, че когато за предходните 24 месеца лицето няма осигурителен стаж, но е придобило достатъчен такъв за да има право на парично обезщетение за бременност и раждане и за майчинство, основата за изчисляването на това обезщетение за месеците с липсващ осигурителен стаж е минималната работна заплата за страната (чл. 41, ал. 2 от КСО)
Скрит текст :
И в тази връзка е и чл. 16 от НИИПОПДОО, а именно:
Скрит текст :


По въпроса какъв размер на обезщетението за майчинство следва да очаквате, ви препоръчвам да ползвате следния калкулатор:
http://www.kik-info.com/calculators/maichinstvo.php
#15 | 10.07.2012, 09:54
Публикации: 2027 / 254
Рабира се, че нямам нищо против irenabrili  :flowers:
#16 | 10.07.2012, 16:31
Публикации: 2 / 0
Благодаря Ви за изчерпателните отговори!
#17 | 12.08.2012, 19:34
90518
А какво се случва с майчинството ми, ако след излизането ми в такова, фирмата, в която съм осигурена фалира или прекрати дейността си?
#18 | 12.08.2012, 21:43
Публикации: 2027 / 254
А какво се случва с майчинството ми, ако след излизането ми в такова, фирмата, в която съм осигурена фалира или прекрати дейността си?


Вижте тази тема http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,3391.0.html
#19 | 16.08.2012, 14:05
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
четох темата и почти ми стана ясно каквото ми трябва , но искам да се доуточним. Бременна съм и съм на трудов договор. От самото начало съм с болнични, поради усложнения и това че са близнаци. Тъй като към момента на първия болничен нямах 6м трудов стаж ми се забави изплащането на първия болничен.  Сега вече го натрупах стажа, но когато трябва да раждам пак няма да имам 12м трудов стаж. По- точно тези 12м ги правя 10 дни преди термина. И сега въпросите:
1. Задължително ли се взима 45 дни преди термина отпуска за раждането или мога да карам още на болнични от общ характер.Но все пак са близнаци и може да се родят по-рано.
2.  Да разбирам ли че като го взема този отпуск ще ми тече трудов стаж , но няма да ми го плащат( щото вече се води като майчинство , а не като болничен), докато не направя необходимите 12м, т.е. 35 дни от този  отпуск.
3. Ще ми платят ли следващите (2-ри , 3-ти...) болнични преди раждането или ще ми ги преизчисляват след това.
4. Има ли някакви бонуси за близнаци след раждането.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група