Платен отпуск база за изчисляване

19.02.2018, 15:07 14274 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

19.02.2018, 15:07
Публикации: 693 / 19
12 м 2017  работника има 460 бр+60,72 клас и отработени 19 дни  същия ползва 5 дни пл.отпуск в януари и сумата която му изчислява програмата е 118,35 ,което според мен не е правилно  -460+60,72/19 -27,41*5 би трябвало да е 137,03   ,аз ли се заблуждавам или наистина има грешка
#1 | 19.02.2018, 15:14
Публикации: 7243 / 1082
Забравяте коригиращия коефициент.
27,41* 19:22=23,67
23,67*5=118.35
#2 | 19.02.2018, 15:19
Публикации: 693 / 19
офф...благодаря
#3 | 19.02.2018, 15:22
Публикации: 6118 / 545
..... и какво ще стане с МРЗ за страната?
#4 | 19.02.2018, 15:24
Публикации: 7243 / 1082
..... и какво ще стане с МРЗ за страната?
В примера е над МРЗ :)
#5 | 19.02.2018, 16:20
Публикации: 254 / 17
118,35 лвл + 26,03 лв- добавка по чл.22, ал.1 НСОРЗ

Човекът е с основно ТВ- 510 лв от 01.01 и ДТВ - т. нар. "клас" -112,20

Значи за 22 дни - 622,20/22=141,41 лв

Значи 141,42-118,35= 23,02

Не всеки ТРЗ продукт има заложена добавка, за това я заложете вие
#6 | 19.02.2018, 16:37
Публикации: 7243 / 1082
118,35 лвл + 26,03 лв- добавка по чл.22, ал.1 НСОРЗ

Не всеки ТРЗ продукт има заложена добавка, за това я заложете вие
Чл. 21. (1) (Предишен текст на чл. 21 - ДВ, бр. 83 от 2007 г., в сила от 01.07.2007 г.) Когато към или след началната дата на платения отпуск на работника или служителя е увеличена основната му работна заплата за минал период, включващ и месеца, който е база за изчисляване на възнаграждението за платен отпуск по реда на чл. 177 от Кодекса на труда, към възнаграждението за отпуска се заплаща добавка, изчислена с процента на увеличение на новото и предишното брутно трудово възнаграждение, определени по трудовото правоотношение.

Не виждам приложимост на тази алинея, тъй като за МИНАЛ период, включващ месеца, взет за база (м.12.2017) няма промяна на заплатата.

Може да има друга причина за добавка в посочения от Вас или друг  размер. Очаквам да видя основанието.
#7 | 19.02.2018, 16:58
Публикации: 254 / 17
Грешка

Естествено говоря за ал.2 на чл.22.

Само не казвай, че не знаеш за какво иде реч.
#8 | 19.02.2018, 16:59
Публикации: 254 / 17
ПИСМО ИЗХ. № 92-666 ОТ 29.09.2008 Г. НА МТСП ОТНОСНО: РАБОТОДАТЕЛЯТ ЗАПЛАЩА ДОБАВКА КЪМ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕТО ЗА ОТПУСКА, КОГАТО РАБОТНИКЪТ ИЛИ СЛУЖИТЕЛЯТ КЪМ ИЛИ СЛЕД ДАТАТА, ОТ КОЯТО СА УВЕЛИЧЕНИ ЗАПЛАТИТЕ, ПОЛЗВА ПЛАТЕН ГОДИШЕН ОТПУСК

МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА

Съгласно чл. 177 от КТ за времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на работника или служителя възнаграждение, което се изчислява от полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни.

Разпоредбата на чл. 21, ал. 2 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата (НСОРЗ) се прилага, когато работникът или служителят към или след датата, от която са увеличени заплатите, ползва платен годишен отпуск. Посочената разпоредба предвижда, че когато по силата на нормативен акт на Министерския съвет, колективен трудов договор или вътрешен акт на работодателя, от определена дата са увеличени работните заплати, но работникът или служителят към тази дата или след нея е бил в платен отпуск, поради което увеличението не се е отразило в базата, от която се изчислява възнаграждението за платен отпуск по реда на чл. 177 от Кодекса на труда, към възнаграждението за отпуска се заплаща добавка, изчислена с процента на увеличение на новото и предишното брутно трудово възнаграждение, определени по трудовото правоотношение.

Смисълът на цитираната разпоредба е да "компенсира" работниците и служителите, които поради факта на ползване на платен годишен отпуск не получават увеличената си работна заплата, която биха получили ако не ползваха отпуск. С оглед на това, когато базата за изчисляване на възнаграждението за времето на платен годишен отпуск е месец, предхождащ ползването на отпуска, а работните заплати са увеличени в месец, който не е база за изчисляване и през който се ползва платен годишен отпуск, то се заплаща добавка.

В конкретния случай, базата за изчисляване на възнаграждението на служител, който ползва отпуск през януари 2008 г., е декември 2007 г. (през който има най-малко 10 отработени дни). Тъй като работната заплата е увеличена, считано от 01.01.2008 г., то увеличението не се е отразило в базата. Посочената хипотеза отговаря на изискванията на чл. 21, ал. 2 НСОРЗ, т.е. съществува правно основание за заплащане на добавка, изчислена с процента на увеличение на новото и предишното брутно трудово възнаграждение, определени по трудовото правоотношение.

и хрумката на втората алинея:

"Тази разпоредба въвежда едно ново правило при прилагането на чл.177 от Кодекса на труда относно заплащането на платения отпуск. В разпоредбата на чл.177 КТ се определя реда за изчисляване на възнаграждението, което се изплаща на работника или служителя по време на платен отпуск. Това възнаграждение се изчислява на базата на полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни. На практика, ако работникът или служителят е в платен отпуск по време или непосредствено след увеличение на трудовото възнаграждение и ако през съответният месец не е отработил поне 10 дни, то предприетото увеличение на възнаграждението влиза в сила и се изплаща едва за месеца, в който този работник или служител отработи предвидените в чл.177 от КТ минимум 10 дни. Конкретният повод, който провокира правителството да направи изменение в тази уредба бе осъщественото от 1 юли 2007г. увеличение на работните заплати в бюджетната сфера. Заетите в структурата на Министерство на образованието обичайно ползват платения си годишен отпуск в летните месеци. Така за една голяма част работещи в бюджетната сфера увеличението на трудовото възнаграждение от юли 2007 не можеше да се приложи към базата за изчисляване на възнаграждението за отпуск по правилата на чл.177 КТ. С новата разпоредба на чл.21 ал.2 НСОРЗ, МС реши, че в подобни случаи, на работника или служителя се изплаща добавка, която отразява осъщественото с нормативен акт на МС, колективен трудов договор или акт на работодателя увеличение.

#9 | 19.02.2018, 17:00
Публикации: 254 / 17
Скоро го дъвкахме това.
Добавка по чл.22, ал.2 ще получи човека, защото иначе ще получи по-ниска заплата от колегите, които са били на работа.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове