Здравна осигуровка при съкращаване по чл. 328

26.05.2018, 20:13 3631 7

26.05.2018, 20:13
Публикации: 5 / 0
Здравейте!

Прекратяват трудовият ми договор поради намаляване обема на работа.

Като цяло съм наясно какво трябва да правя и в каква последователност,
остава въпросът със здравната осигуровка, която трябва да си платя сама -
за месеца между прекратяването на осигуряването от работодател и старта на обезщетението от НОИ.

Моля да ме посъветвате какво се прави в  случая - в НАП ли да подавам декларация,
в Здравната каса ли?

Доколкото разбирам - Декларация №7 в НАП  се подава за безработен, който не получава обезщетение от НОИ. (в дългосрочен план)

Имам всякакви пинове, пукове и други четирицифрени кодове от НОИ, НАП и Касата, ако това улеснява нещата.

Благодаря :)
#1 | 27.05.2018, 00:59
Публикации: 9297 / 1557
Д7 се подава в НАП. Може по електронен път с ПИК от НАП (кодът е с повече от 4 цифри).
Д7 се подава не само от дългосрочно безработни, а всеки път, когато останете без здравно осигуряване на друго основание.
#2 | 27.05.2018, 12:15
Публикации: 5 / 0
Благодаря много за бързия отговор.
Чудех се дали е някакъв документ, различен от Д7.
А необходимо ли е след старта на обезщетението да подавам друг документ,
че вече няма да се осигурявам здравно сама?

Така, е повече от четири цифри е кода.
Нашата счетоводителка поиска да ѝ го предоставя, за да подаде въпросната декларация. Не ми отговори конкретно защо да не си го направя сама.
Не ми се иска да ѝ го давам, не че нещо, но с него получава достъп до моя лична информация, а аз напускам фирмата.
#3 | 27.05.2018, 12:20
Публикации: 1302 / 183
Благовеста Кирова,
вас ви съкращават, няма ли да ползвате обезщетение за безработица?
#4 | 27.05.2018, 12:23
Публикации: 11932 / 2174
А необходимо ли е след старта на обезщетението да подавам друг документ,
че вече няма да се осигурявам здравно сама?

Нашата счетоводителка поиска да ѝ го предоставя, за да подаде въпросната декларация. Не ми отговори конкретно защо да не си го направя сама.

След регистрацията и началото на получаване на обезщетението не е необходимо нищо повече да подавате. Подаваната за Вас информация в периода на безработица ще прекрати действието на Д7.

И за счетоводителката - ние счетоводителите сме толкова услужливи , че ни е по-лесно да направим нещо вместо да обясним на някого как се прави. :smile1:
Просто кажете , че можете да си го направите сама или да си подадете Д7 в НАП.Ще спестите едно усилие на жената, а тя просто на добра воля е поискала да Ви свърши работа.
#5 | 27.05.2018, 12:29
Публикации: 5 / 0
Благодаря много :)


#6 | 27.05.2018, 12:31
Публикации: 5 / 0
Благовеста Кирова,
вас ви съкращават, няма ли да ползвате обезщетение за безработица?

Има период от един месец, в който съм се регистрирала в Агенцията по заетостта, но не и в НОИ.
След изтичане на този месец (ако все още не съм си намерила работа) работодателят ми изплаща обезщетение (1 заплата) и ми плаща осигуровките (без здравната - нея си плащам сама).

С отбелязаното в Трудовата книжка обезщетение се регистрирам в НОИ и започва процедурата да ми отпуснат обезщетение :)
#7 | 27.05.2018, 12:49
Публикации: 1302 / 183
Точно така, "пропуснах" го тоя месец в съзнанието си, извинявай.  :yes3:
Всичко останало е по описаната по-горе схема.  :good:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група