Счетоводна политика

24.07.2018, 20:20 2400 11
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

24.07.2018, 20:20
Публикации: 4 / 0
Фирмата ни е в ревизия. Имаме краткосрочен заем от физическо лице (родител), което ежемесечно ни подпомага с малки суми 3000- 4000 лв. и в края на месеца фирмата ги възстановява на лицето по банкова сметка, така четири години, но никъде не съм отразила операциите през сметка 499, а направо изтеглени на каса.
    Какво мога да напиша в счетоводната политика,  че заради краткосрочния характер не отразявам заема. Глупаво ми звучи, но гледам да се хвана за сламка.
#1 | 25.07.2018, 09:04
Публикации: 9519 / 1617
Аз не разбрах въобще ситуацията. Искате да кажете, че всичко това става извън фирмата, без да има отражение по счетоводните сметки ? И къде е точно проблемът ?
#2 | 25.07.2018, 09:30
Публикации: 4 / 0
Проблемът, е, че виждат преводите от фирмената сметка, в сметката на физическото лице и питат защо е така и ако е заем, защо не е отразен. Сумата, която се е натрупала в годините се е събрала около 80 000 лв. и вероятно ще искат да я обложат.
#3 | 25.07.2018, 09:53
Публикации: 9519 / 1617
Какво мога да напиша в счетоводната политика,  че заради краткосрочния характер не отразявам заема.

Това ми се струва несериозно просто. Да не говорим, че като свързани лица е следвало заемът да има и лихви. То сега по-скоро следва да помислите за човека, предоставял заема, а не толкова за фирмата. Аз бих направила договори за заем, бих предвидила и лихви - всичко, както си е редът. А неосчетоводяването на заема и лихвите да поеме като пропуск счетоводството. Както се казва от едно нищо е на път да стане голямо нещо.
#4 | 25.07.2018, 10:04
Публикации: 3180 / 435
3000- 4000 лв не ми се виждат чак малка сума и краткосрочния характер не би трябвало да влияе на осчетоводяването.

Намесили сте фирмената сметка и не сте осчетоводили преводите? Как ви се равни сметка "банка" тогава?
И още - виждат преводите от фирмата към лицето, а виждат ли нещо от лицето към фирмата? Щото ако виждат само първото...
И още - пишете "направо изтеглени на каса", а после "преводите от фирмената сметка, в сметката на физическото лице" - кое от двете е вярно?
#5 | 25.07.2018, 10:25
Публикации: 6314 / 1026

И още - виждат преводите от фирмата към лицето, а виждат ли нещо от лицето към фирмата? Щото ако виждат само първото...
И още - пишете "направо изтеглени на каса", а после "преводите от фирмената сметка, в сметката на физическото лице" - кое от двете е вярно?

Вероятно парите от физическото лице са получени в брой в касата на фирмата.
Ако е така при 3000-4000 месечно за лихва от 3% се формират средно 9 лв. месечен разход за лихви. Това би намалило със 108 лв. финансовия резултат.
Тъй като заемите са краткосрочни и редовно погасявани, физическото лице заемодател не е било длъжно да ги отрази в ГДД по чл. 50.
Мисля, че не е драма за фиска. Трябва да се снабдите с приходни ордери за получените от ФЛ суми и да изправите пропуска, ако ще с подаване на нова декларация по чл. 92. Само ще излезнете на възстановяване на корпоративен данък. :smile1:
#6 | 25.07.2018, 10:26
Публикации: 4 / 0
От лицето към фирмата няма нищо, дава ги в брой, но фирмата ги връща по сметката на лицето, осчетоводени като изтеглени на каса.
#7 | 25.07.2018, 10:35
Публикации: 9519 / 1617
Проблемът, е, че виждат преводите от фирмената сметка, в сметката на физическото лице

Интересно как стигнаха до това да видят получателя на този превод ? Може би осчетоводяването 501/503 е завишило изкуствено касата и това е привлякло вниманието ?
#8 | 25.07.2018, 12:05
Публикации: 6314 / 1026
Интересно как стигнаха до това да видят получателя на този превод ?

Ето как  :smile1:
Фирмата ни е в ревизия.
#9 | 25.07.2018, 12:18
Публикации: 9519 / 1617
Малко вероятно е някой да седне да рови банките специално да разчита транзакциите - нещо е провокирало това. Най-вероятно е голямата каса и последвалото обяснение за осчетоводяването на "заема" , от което касата само набъбва.
Та въпросът ми към deana72 остава . Ситуацията не е безобидна.
#10 | 25.07.2018, 12:27
Публикации: 4 / 0
Касата е близо до минус почти постоянно,  извлечение по извлечение са описани преводите.
#11 | 27.07.2018, 14:14
Публикации: 3 / 0
Изобщо къде отразявате сумите като получен заем? След като не ги отразявате никъде за проверяващите ревизори това са неправомерно отчислени /преведени/суми, за някои 3000-4000 лева на месец може и де не са много, но за ревизорите са си суми и то неправомерно дадени. Вие и да разпишете в счетоводната си политика позиция за получаване и погасяване на краткосрочни заеми в рамките на месеца пак сте в нарушение - не сте ги отразявали в счетоводните регистри  като получени.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове