Услуга от ЕС, получател днл?

25.07.2018, 13:55 1187 6
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

25.07.2018, 13:55
Публикации: 15 / 0
Здравейте,
Става дума за професионална гимназия-по европейски проект сме получатели на услуга-провеждане на практическо обучение на наши ученици в държава от ЕС. Не сме регистрирани по ДДС.
1.Правилно ли тълкувам - според чл.3 ал.5 не сме данъчно задължено лице и не следва да се регистрираме по чл.97а от ЗДДС, по повод на получаването на тази услуга?
2.Също така правилно ли е, че според чл.21 ал.1 мястото на изпълнение на услугата е страната от ЕС, където физически е извършено практическото обучение? Тогава следва нашият контрагент от ЕС да издаде фактура според тяхното законодателство, с включен данък.

Благодаря много за помощта предварително!
#1 | 25.07.2018, 15:31
Публикации: 6317 / 1026
Здравейте,
1. Лицата по чл. 3, ал. 5 не са освободени от задължението да се регистрират по чл. 97а, когато са получател на услуга от ЕС с място на изпълнение на територията на страната.
Скрит текст :
2. Казусът се свежда до правилно определяне на мястото на изпълнение на услугата. Ако просто заплащате достъп до образователното мероприятие, то е на територията, където се провежда мероприятието.
Ако обучението е организирано специално за Вас, то мястото на изпълнение на услугата е територията на страната, където е установен получателят.
Трябва да си изясните характера на услугата, оттам - мястото на изпълнение.

Може да изпратите запитване до методолозите на НАП, за да сте сигурни в тълкуването и последващите задължения по ЗДДС.
#2 | 26.07.2018, 12:51
Публикации: 15 / 0
Благодаря Ви много за отговора!
Според чл.3 ал.5 не следва ли, да не сме данъчно задължено лице. Такова ще бъдем, ако попаднем в условията на чл.3 ал.5 т.1. А това задължение за регистрация по чл.97а, не се ли отнася само за данъчно задължени лица?
Благодаря много за помощта!
#3 | 26.07.2018, 13:08
Публикации: 15 / 0
А имате ли представа, за колко време се получава отговор от методолозите на НАП?
Благодаря!
#4 | 26.07.2018, 13:30
Публикации: 6317 / 1026
Благодаря Ви много за отговора!
Според чл.3 ал.5 не следва ли, да не сме данъчно задължено лице. Такова ще бъдем, ако попаднем в условията на чл.3 ал.5 т.1. А това задължение за регистрация по чл.97а, не се ли отнася само за данъчно задължени лица?
Благодаря много за помощта!
Вие не сте орган на държавна или местна власт. Вие сте институция.
#5 | 26.07.2018, 13:32
Публикации: 6317 / 1026
А имате ли представа, за колко време се получава отговор от методолозите на НАП?
Благодаря!
Ако отидете на Аксаков в четвъртък след 13 часа, може и веднага да Ви отговорят устно и Вие ще прецените дали да пускате запитване за писмен отговор. Обичайно срокът е до 30 дни. Но може  и по-рано, въпреки че, сега е отпускарски сезон  :smile1:
#6 | 27.07.2018, 10:15
Публикации: 15 / 0
Вие не сте орган на държавна или местна власт. Вие сте институция.

Здравейте, съвсем се обърнах с тези понятия, значи ние, като професионална гимназия по принцип сме данъчно задължено лице-по чл. 3 ал.1, 5 и 6 от ЗДДС?
Благодаря за търпението!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове