Дата на прекратяване на трудов договор

01.08.2018, 10:54 5544 8
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

01.08.2018, 10:54
Публикации: 26 / 0
Колеги, възможно ли е да се връчи заповед за прекратяване на трудов договор на 01.08.2018г., считано от 01.08.2018г.? Доколко проблематично е това?
Благодаря много!
#1 | 01.08.2018, 11:00
Публикации: 1192 / 226
Ами... на какво основание ще го прекратявате?
Принципно не е чак грешно, но според мен създава предпоставки за надхващания с работника дали аджеба този де е бил на работа, до кога, кога точно му е връчена заповедта.
Иначе този аспект е уреден в Кодекс на труда по следния начин, което пък създава предпоставки за най-различни тълкувания:
Форма и момент на прекратяване на трудовия договор (Загл. изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.)
Чл. 335. (1) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Трудовият договор се прекратява писмено.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишен текст на чл. 335 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Трудовият договор се прекратява:
1. при прекратяване с предизвестие - с изтичането на срока на предизвестието;
2. при неспазване на срока на предизвестието - с изтичането на съответната част от срока на предизвестието;
3. при прекратяване без предизвестие - от момента на получаването на писменото изявление за прекратяването на договора.
#2 | 01.08.2018, 11:57
Публикации: 9357 / 1591
Колеги, възможно ли е да се връчи заповед за прекратяване на трудов договор на 01.08.2018г., считано от 01.08.2018г.? Доколко проблематично е това?

В по-голямата си част заповедите ми за прекратяване са точно такива. Условията по прекратяването , разбира се , са винаги предварително изяснени.
#3 | 01.08.2018, 12:38
Публикации: 1192 / 226
Аз, в интерес на истината, винаги си "връзвам гащите", като ги пускам предния ден(или последния работен, ако връчваме в петък, а прекратяваме в понеделник). По този начин в някаква степен минимизирам предпоставката за конфликт с работника относно това той в деня, който му се води неприсъствен(датата, считано от която договора е прекратен) реално е работил.
Практическата ситуация е съвсем реална - бай Курти отива на работа в 8 часа, преоблича си работното облекло, обува си галошите и почва да шлайфа сапове за лопати. В 11 часа работодателя му връчва заповед, че считано от същия ден той де факто не работи във фирмата, защото договора му е прекратен, пак считано от същия ден. В резултата на тази внезапност и неподготвеност за сблъсъка с грубите аспекти на живота,  психиката и чувствата на бай Курти страдат. Наранен, той тръгва да се жалва по институции, логично възниква въпроса той този ден полагал ли е труд, ако е полагал докога, за този период  трябва ли да бъде компенсиран(обезщетен)...
Въпреки, че действително масовата практика е такава - заповедите се изготвят, връчват и влизат в сила с една и съща дата(заповед от 01.08.2018, считано от 01.08.2018 и връчена на лицето на 01.08.2018г...)... Коментирал съм въпроса със съдии, юристи(включително и от Инспекция по труда), колеги - никой не намира драматичен проблем в посочената ситуация, разгледана по-горе, документите се приемат всякак. В интерес на истината, май не съм виждал и съдебно решение, в което на този момент да е отдадено само по себе си основно внимание.
#4 | 01.08.2018, 13:50
Публикации: 9357 / 1591
Много живо описание на една банална счетоводна ситуация - като малък етюд си го обрисувал, Хрили. :smile1:
Просто ей така да вмъкна една мисъл, която ме спохожда понякога - това с присъствения ден. Тези документи / в частност заповед за прекратяване / защо да не могат да се връчат и в неприсъствен ден - работникът да бъде извикан и той да се отзове. Толкова е просто , а като прочета за някаква такава невъзможност и се бунтувам...в тая жега обаче е трудно.
#5 | 01.08.2018, 14:05
Публикации: 1192 / 226
Аз съм съгласен, че е така. принципно няма проблем дори да не бъде извикан специално в неприсъствен ден човека. Посрещат го в началото на работния, връчват каквото ще връчват и го уведомяват че считано от настоящия момент е свободен като вятър. А това, че примерно си е обул левия работен галош целия, а десния - наполовина, са просто нюанси, който тормозят, ако не всички, то поне неспокойните натури...  :smile1:
#6 | 01.08.2018, 14:46
Публикации: 1293 / 173
Само наблюдавах дискусията ви до момента, скъпи колеги, Делфинче и Хрили, но ме "присърбяха" клавишите да се включа.  :wink1:
Значи, аз го правя като Делфинчето, но с уговорката, че при прекратяване всичко е изчистено: работникът знае, ние знаем, всички са съгласни и щастливи като миди и, ако прекратявам от 1-ва дата примерно, сме се уговорили, заповедта е направена, човекът си получава документите на уговорената дата.

Но... (както знаете, винаги има едно НО) се е случвало да пуснем дисциплинарно уволнение през 2-рата половина от деня заради грубо нарушение (пиянска история), при стриктно спазена процедура, тогава вписвам часа на връчване и му плащам изработената част от деня.

И на края лична случка от преди мноооооого години.
Мен ме освободиха така 5 минути преди края на работния ден, като тогава аз си вписах часа` на получаване.
То хубаво, аз съм го изработила този ден, получих си парите, обаче прекратяването е "считано от..." и ми изяжда 1 ден осигурителен стаж.

Е, както се досещате, аз съдих, осъдих и заповедта като цяло беше отменена, нямаше негативни последствия за стажа ми.  :smile1:

Та според мен варианта "всичко в един ден в рамките на добрия тон" е най-благоприятен.
#7 | 01.08.2018, 17:27
Публикации: 229 / 21
Здравейте,

в съдебната практика, често срещам, че заповедта не е толкова важна, когато има предизвестие. Когато няма предизвестие може да се приеме - момента на получаване на писменно изявление за прекратяването. Аз го разбирам, че заповед може да се връчи по-всяко време и на всяко място, а смятането на възнаграждението е отделен случай, което по-справедливо е да се плаща изработеното.
На мен не ми харесва, че в администрацията гледат по друг начин.
 
#8 | 31.05.2019, 06:51
Публикации: 17 / 0
 :bow:
Много живо описание на една банална счетоводна ситуация - като малък етюд си го обрисувал, Хрили. :smile1:
Просто ей така да вмъкна една мисъл, която ме спохожда понякога - това с присъствения ден. Тези документи / в частност заповед за прекратяване / защо да не могат да се връчат и в неприсъствен ден - работникът да бъде извикан и той да се отзове. Толкова е просто , а като прочета за някаква такава невъзможност и се бунтувам...в тая жега обаче е трудно.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове