Ревизионни актове, изпълнителни дела, главници, лихви - каша

01.11.2018, 11:25 2764 1

01.11.2018, 11:25
Публикации: 3 / 0
Здравейте, тотално се обърках и моля за помощ!
Имаме издаден ревизионен акт, обжалван е, част от него не е призната.
За задълженията по РА имаме изпълнително дело. По него "плащаме" чрез прихващане на ДДС за възстановяване почти всеки месец. През това време тече друго обжалване пред ВАС. В крайна сметка ВАС потвърждава първото решение на Адм. съд. Понеже дотогава сумите по ИД са внесени почти изцяло, се получава така, че НАП имат да ни връщат определена сума. Въпросите ми са:
1. Лихвите, които плащаме по изпълнителното дело признати ли са за данъчни цели?
2. Сумата, която ни възстановяват от НАП впоследствие представлява главница и лихва за съответните години. Какво трябва да е осчетоводяването при мен за тези суми? Приход ли са ми изцяло и облагаем ли е за данъчни цели, или трябва да си го осчетоводя като върната главница и съотв. - върната лихва (в този случай лихвата приход ли е за мен, облагаем за данъчни цели)?
 :blink: :blink: :blink:
#1 | 01.11.2018, 11:54
Публикации: 6403 / 1130
Чл. 26. Не се признават за данъчни цели следните счетоводни разходи:
..........
6. (доп. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) разходи за начислени глоби, конфискации, включително по чл. 307а от Наказателния кодекс и други санкции за нарушаване на нормативни актове, лихвите за просрочие на публични държавни или общински задължения;

Чл. 27. (1) Не се признават за данъчни цели следните счетоводни приходи:
......................
2. (доп. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) приходи, възникнали по повод на непризнати за данъчни цели разходи по чл. 26, т. 3, 4, 5, 6, 8 и 10, до размера на непризнатите разходи;
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група