Прихващане на задължение срещу дивидент

24.01.2019, 22:58 1359 4
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

24.01.2019, 22:58
Публикации: 56 / 0
Здравейте, колеги,

Изчитайки закона за ограниченията за плащане в брой, бих искал да се посъветвам и с вас. ЕООД предоставя заем на собственика си в размер на 30 000 лева, сега след като приключа годината и след решение за изплащане на дивидент в размер на 70 000 лева, удържам данък дивидент, нали може да прихвана това задължение от 30 000 лева + лихвите и да изплатя на собственика останалата част от дивидента.
За мен лично може, но след 12 часа работа вече се съмнявам във всичко.
#1 | 24.01.2019, 23:43
Публикации: 7230 / 1079
Остатъкът след прихващането е над 10000 и така или иначе трябва да се плати по банков път. Какво тогава се притеснявате на за Закона за плащанията в брой?

Дали самото прихващане е възможно -  не мисля, че има ограничения. Освен ако страните по договорите нямат нещо против.
И да не забравите, че лихвата е доход на ФЛ и за нея се дължи данък
#2 | 25.01.2019, 00:18
Публикации: 56 / 0
Остатъкът след прихващането е над 10000 и така или иначе трябва да се плати по банков път. Какво тогава се притеснявате на за Закона за плащанията в брой?

Дали самото прихващане е възможно -  не мисля, че има ограничения. Освен ако страните по договорите нямат нещо против.
И да не забравите, че лихвата е доход на ФЛ и за нея се дължи данък
Да моите притеснения бяха относно прихващанията, но вече мисля, че не е проблем щом ще има и протокол за прихващане. Иначе всичко се плаща по банка, а в случая заема е даден от фирмата на собственика, няма да има доход на ФЛ и съответно данък.
#3 | 25.01.2019, 09:03
Публикации: 9659 / 1646
Здравейте !
В чл.137 от ТЗ са изброени компетентностите на Общото събрание. Една от позициите гласи :
" Чл. 137. (1) Общото събрание:
.....
3. приема годишния отчет и баланса, разпределя печалбата и взема решение за нейното изплащане;


На основание на тази точка в Решението на ОС бихте могли да уговорите и начина на плащане без да се налага да правите Протокол за прихващане.
#4 | 25.01.2019, 12:16
Публикации: 56 / 0
Благодаря!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове