Съкратен по чл.328, ал.1, т.3 - чл.222 от КТ.

15.04.2019, 18:52 740 4
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

15.04.2019, 18:52
Публикации: 68 / 2
Здравейте, на мой близък днес му е връчена заповед за съкращение по чл.328, ал.1, т.3 без предизвестие от работодателя.
Ще му бъде изплатено едно бр.възнаграждение по чл.220, но как стоят нещата по чл.222 от КТ?
1.В седем дневен срок се регистрира в БТ.
2.Регистрация в НОИ.
3.На 15.05.19г. подава декларация към работодателя, че не е сключил нов ТД и представя тр.книжка.
За периода от 15.04. - 14.05.19г. необходимо ли е да подава Декларация 7 и да плаща здравни осигуровки?
Ако не се регистрира в БТ защото ще извършва дейност през този период като зем.производител има ли право на едно брутно възнаграждение по чл.222 от КТ???
Предварително Ви благодаря за помощта!229
#1 | 15.04.2019, 18:53
Публикации: 68 / 2
Здравейте, на мой близък днес му е връчена заповед за съкращение по чл.328, ал.1, т.3 без предизвестие от работодателя.
Ще му бъде изплатено едно бр.възнаграждение по чл.220, но как стоят нещата по чл.222 от КТ?
1.В седем дневен срок се регистрира в БТ.
2.Регистрация в НОИ.
3.На 15.05.19г. подава декларация към работодателя, че не е сключил нов ТД и представя тр.книжка.
За периода от 15.04. - 14.05.19г. необходимо ли е да подава Декларация 7 и да плаща здравни осигуровки?
Ако не се регистрира в БТ защото ще извършва дейност през този период като зем.производител има ли право на едно брутно възнаграждение по чл.222 от КТ???
Предварително Ви благодаря за помощта!
#2 | 16.04.2019, 00:03
Публикации: 6441 / 949
Има право на обезщетение по чл. 222/1, ако не започне работа по ТД. Независимо дали ще се регистрира на борсата или не.
Ако упражнява дейност като ЗП и подлежи на самоосигуряване, няма право на обезщетение за безработица.
Да, трябва да подаде Д7 и да си внася ЗОВ. Освен ако не се осигурява като ЗП.
#3 | 18.04.2019, 07:10
Публикации: 68 / 2
Добро утро!
Ако моят познат се регистрира в БТ като безработен, но през лятото ВЪЗОБНОВИ дейност като зем.производител за един месец ( жътва и продажба на пшеница) и след това отново  ПРЕКЪСНЕ дейност, ще има ли право на остатъка от обезщетението за безработица?  През този един месец няма да има сключен трудов договор.
Например възобновява дейност на 1.07.19г. - уведомява БТ в 7 дневен срок и на 31.07.19г.прекъсва дейност, като отново уведомява БТ и НОИ.
Ще има ли право да поднови регистрацията си в БТ и да получи остатъка от обезщетението? От БТ не ми дават отговор на този въпрос.
Предварително Ви благодаря!
#4 | 18.04.2019, 07:42
Публикации: 6441 / 949
КСО, чл. 54д, ал. 5
Скрит текст :
Говори се за трудова дейност, удостоверено а не за трудов договор. Мисля, че дейността като ЗП попада в "трудова дейност".
За мен проблемът е в доказването на "нямане на дейност" на един ЗП. Спирането на самоосигуряването е само една декларация, а "упражняването на дейност", "начало и край на дейност" са мноооого разтегливи понятия. Особено ако са свързани с плащания от бюджета.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове