Регистрация по ДДС на СОЛ

05.07.2019, 08:43 7522 15

05.07.2019, 08:43
Публикации: 9 / 0
Здравейте,
По кой чл.97а или по чл.100 трябва да се регистрира лице упражняващо свободна професия? Лицето ще издава фактури на фирма регистрирана по ДДС намираща се в ЕС. Оборота няма да надхвърля 50 000 годишно. Благодаря на отзовалите се!
#1 | 05.07.2019, 10:18
Публикации: 11956 / 2182
Регистрацията по чл.97 А е задължителна, а тази по чл.100 е по желание. Регистрираните лица  по чл.100 се счита , че са регистрирани и за целите на чл.97 А. Какви предимства има единия или другия вариант - преценете сами. Най - вече или прочетете или се консултирайте със счетоводител / за предпочитане / , за да вземете правилно решение.
#2 | 05.07.2019, 13:59
Публикации: 9 / 0
Ами да ви кажа, всеки счетоводител с който направих консултация ме убеждава да направя ЕООД, защото не са в час, как стоят нещата със СОЛ. Нито успяха да ми дадат адекватен отговор за правото на болнични, майчинство и т.н.  По тази причина питам тук, защото явно счетоводителите в моя град не са наясно и нямат и желание да са
#3 | 05.07.2019, 18:02
Публикации: 1230 / 73
Не знам какви точно услуги ще извършвате на фирми от ЕС,но бихте могли да се регистрирате като свободна професия.не ви трябва задължително ЕООД.На база на регистрацията като свободна професия ще се регистрирате като СОЛ и ще обявите ,че ще се осигурявате за всички осигурителни рискове.По този начин ще имате право на болнични и майчинство. А регистрацията по чл.97а от ЗДДС ,трябва да стане преди започване на дейността.Също няма проблем да се регистрирате като лице,работещо като свободна професия.Не знам с колко счетоводители сте се консултирали,но няма нищо сложно .Е, не  сте описали за какво точно става дума и затова говоря по принцип.
#4 | 05.07.2019, 20:57
Публикации: 9 / 0
Благодаря ви за отговорите. По въпроса - ще извършвам инженерна дейност за фирма в ЕС, която е регистрирана по ДДС. Аз съм лице, работещо на ТД и съответно плащане на всички видове осигуровки. Искам допълнително да се регистрирам като СОЛ, но да плащам само задължителните вноски за фонд "пенсия". Относно регистрацията по ДДС ме съветват, че не било добре да съм регистрирана като физическо лице. Има ли някакви допълнителни усложнения за мен?
#5 | 05.07.2019, 22:43
Публикации: 45 / 4
Ами да ви кажа, всеки счетоводител с който направих консултация ме убеждава да направя ЕООД, защото не са в час

 Много са си в час. 
 
 
 
#6 | 06.07.2019, 06:20
Публикации: 9 / 0
emil4400 доста грозно сте извадил думите ми от контекста и ги преиначавате. Ако няма да помогнете, защо правите излишни коментари по темата. Обяснете защо тогава!
#7 | 06.07.2019, 08:07
Публикации: 9335 / 1570
emil4400 доста грозно сте извадил думите ми от контекста и ги преиначавате. Ако няма да помогнете, защо правите излишни коментари по темата. Обяснете защо тогава!
Точно за това: "ме съветват, че не било добре да съм регистрирана като физическо лице" Недостатъците при регистрация на ФЛ по ДДС (поне по чл. 100) е, че ако продадете личния си автомобил или имот, ако от давате жилището си под наем и т. н. върху всичко начислявате ДДС.
В зависимост от съотношението между приходи и разходи за дейността понякога е изгодна свободна професия, понякога ЕООД. При по-големи доходи също е по-добре ЕООД с оглед на годишното изравняване на осигуровките.
Та когато Ви обясняват кое е добре или не добре, искайте обяснение с аргументи и цифри
#8 | 06.07.2019, 08:18
Публикации: 9335 / 1570
 Искам допълнително да се регистрирам като СОЛ, но да плащам само задължителните вноски за фонд "пенсия".
Регистрацията като СОЛ е задължителна щом упражняват дейност като свободна професия или като ЕТ, ЕООД.
Задължително да е не само за пенсия (вкл. ДЗПО) , но и здравно. По желание е само осигуряването за болнични и майчинство. Осигуряването като свободна професия е и като собственик на ЕООД е едно и също. Съществената разлика е при годишното изравняване. В единия случай е върху всички доходи, че намалени с 25%, а в другия - само върху дохода, който сте получили като СОЛ.
#9 | 06.07.2019, 09:03
Публикации: 11956 / 2182
Здравейте,
По кой чл.97а или по чл.100 трябва да се регистрира лице упражняващо свободна професия?

Всъщност питането Ви не е свързано по никакъв начин с това дали да сте свободна професия или ЕООД. Питането е за регистрацията по ЗДДС. Ако зададете въпрос за това в какво качество да упражнявате дейност сигурно ще се окаже, че и тука няма да сме в час и ще ви препоръчаме ЕООД .  :smile1:
Дали пък не сме от вашия град ???

Надявам се да приемете всичко от неговата градивна страна .
Хубав почивен ден!
#10 | 06.07.2019, 21:14
Публикации: 9 / 0
Благодаря за отговорите ви!
Като написах, че не са в час, имах в предвид всичко свързано със СОЛ. Повечето работят с фирми.
 Приятни почивни дни и на вас!
#11 | 06.07.2019, 22:39
Публикации: 9335 / 1570
Това, че работят с фирми, не значи че не работят със СОЛ. Във всяка филма обикновено има поне един СОЛ. Е, не задължително, но много често.
Не зная как можете да решавате кой е в час и кой не е по въпроси, от които не разбирате.  Все едно аз да Ви кажа че не сте в час със статиката само защото сте ми казали, че една колона не може да е с малко сечение (издържащо натиска) тъй като била прекалено стройна. Пък аз нищо не разбирам от изкълкване и загуба на устойчивост.
#12 | 07.07.2019, 06:35
Публикации: 9 / 0
Съжалявам, но и в двата случая не работеха със СОЛ. Извинявам се, но не знам защо и вие го приемате така лично. Питам, за да разбера и избера най-добрия за мен вариант, понеже тук не можаха наистина да ми обяснят подробно плюсовете и минусите на това да съм СОЛ или ЕООД. Да, аз не съм наясно със счетоводните неща, но си мисля, че човек упражняващ тази професия би трябвало да е. Съжалявам още веднъж за изказаното си мнение и се извинявам. Лек и слънчев ден ви желая.
#13 | 07.07.2019, 07:03
Публикации: 9335 / 1570
Като сте ЕООД  пак ще сте СОЛ.  Най-вероятно.

За да получите правилен отговор,  първо трябва да зададете правилен въпрос. Защо трябваше да гадая какво питате и да Ви давам варианти, които може би не се отнасят за Вас?
Е, дано се ориентирахте.
И дано денят Ви да е хубав!
#14 | 07.07.2019, 08:04
Публикации: 45 / 4
emil4400 доста грозно сте извадил думите ми от контекста и ги преиначавате. Ако няма да помогнете, защо правите излишни коментари по темата. Обяснете защо тогава!

 Кауза пердута.
При така изложената фактическа обстанвока и „тук“ и „там“ в общи линии
ви казват, че:
1. СОЛ /самоосигуряващо се лице/ -  физическо лице, което е длъжно да внася осигурителни вноски за своя сметка; лицата упражняващи трудова дейност като собственици на търговски дружества /ЕООД/ и лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия  имат задължение и периодично да представят данни в НАП.
Както и да го въртите и двата случая сте СОЛ и сте длъжни плащате осигуровки до кота максимален месечен размер на осигурителния доход, определени със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване, който за 2019 е 3000 лв. Като достигнете тази месечна кота от доходи върху , които са внесени осигурителни вноски - няма да плащате. Не е концерт по желание , че ако работите по трудов договор и имате доходи от други трудови дейности да избирате  дали да внасяте или не осигурителни вноски .
2. И като физическо лице регистрирано като упражняващо свободна професия /предвид факта, че физическите лица, упражняващи свободна професия отговарят както на критериите за независимост, така и на критериите за извършване на икономическа дейност те са  данъчно задължени лица по смисъла на чл. 3 от ЗДДС/ и като ЕООД като доставчик на услуга с място на изпълнение на територията на друга държава-членка, в качеството си на данъчно задължено лице ще възникне задължение за подаване на заявление за регистрация по 97а, ал. 2 от ЗДДС не по-късно от 7 дни преди датата, на която данъкът за услугата става изискуем
3. Лицата  упражняващи свободна професия и ЕООД са на различен режим на данъчно облагане. Паричките, които държавата в края на годината ще ви прибира са различни.
   Използвана литература
  СОЛ – Кодекс за социално осигуряване
  ДДС  - Закон за данък добавена стойност
  ЕООД – Търговски закон и Закон за корпоративното подоходно облагане
  Свободна професия - Закон за данъците върху доходите на физическите лица
#15 | 07.07.2019, 10:24
Публикации: 9 / 0
emil4400 благодаря за разяснението. Ясно ми е, че ще се плаща. Аз не търся вариант да "избягам" от данъци. Търся най-добрия за мен вариант. Естествено, че искам да плащам по-малки данъци (ако е възможно) и да мога да имам доходи като СОЛ, дори и да съм в болничен, без това да даде отражение на обезщетението ми от НОИ по ТД.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група