Осигуряване на управител ЕООД

06.08.2019, 10:19 2368 22
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

06.08.2019, 10:19
Публикации: 62 / 4
Здравейте, какви са опциите за осигуряване на управител вписан в ТР, който не е собственик на ЕООД ? Възможно ли е да се самоосигурява през булстат на фирмата ?
#1 | 06.08.2019, 10:58
Публикации: 7602 / 1145
Възможности: договор за управление или трудов договор.
Щом не е собственик/съдружник не е възможно да се самоосигурява. И не само че не може да е СОЛ чрез булстата на тази фирма, но дори да е СОЛ в друга фирма, за управлението на тази пак трябва да е по ДУ или ТД.

Не коментирам "безвъзмезден ДУ" или "ДУ без заплащане ", защото според мен едно са пълна глупост  и второ - има отклонение от пазарните принципи при сделки със свързани лица
#2 | 06.08.2019, 13:49
Публикации: 62 / 4
Ако този управител е от държава извън ЕС , с която имаме спогодба за двойно данъчно облагане живее и си се осигурява там ?
#3 | 06.08.2019, 13:57
Публикации: 10215 / 1765
#4 | 06.08.2019, 15:06
Публикации: 62 / 4
Благодаря! Интересното в случая е как се отчита данъка върху възнаграждението- ДУК ? Декл. чл.55 ?
#5 | 06.08.2019, 15:07
Публикации: 10215 / 1765
Д6
#6 | 22.07.2021, 16:11
Публикации: 57 / 0
Лице ,което има ТД като счетоводител, през м.юли е вписано и  като управител .Могат ли да се съвместяват двете длъжности ?
#7 | 22.07.2021, 17:02
Публикации: 7602 / 1145
В една и съща фирма ли?
Каква е фирмата - частна, държавна...?
...
Общо казано - зависи. В някои случаи може, при други - не.
#8 | 22.07.2021, 20:07
Публикации: 57 / 0
Фирмата е една и съща.Частна е.
#9 | 22.07.2021, 20:30
Публикации: 7602 / 1145
Значи няма проблем :)
Освен ако в договора за управление или в ТД не е посочено, че не може да упражнява друга дейност.
Не зная доколко юридически издържано е управителя , като представляващ работодателя, да сключи ТД със себе си като работник. Сигурно има вратичка.
От НАП и НОИ въобще няма да Ви се разсърдят. Нали ще внасяте двойни осигуровки :)
#10 | 23.07.2021, 01:09
Публикации: 175 / 6
Не зная доколко юридически издържано е управителя , като представляващ работодателя, да сключи ТД със себе си като работник. Сигурно има вратичка.
Абсолютно издържано е! Прилага се на много места.
Лицето, представляващо Собственика на ЕООД (такава е формулировката) сключва със „себе си“ - ДУ. После управителя сключва обикновен ТД. Може даже да е ... „по чл. 70 - със срок за изпитване“!
Физически е едно лице, но юридически са три - ЮЛ, управител и ФЛ.

Пп. Много се смях, когато за първи път видях „Протокол от Общото събрание на ЕООД“.
#11 | 23.07.2021, 18:38
Публикации: 57 / 0
ТД е преди ДУ,сключен е със едноличния собственик на ЕООД /преди доста врем,който към оня момент си  е бил управител/сега взе че излезе в майчинство /!
#12 | 23.07.2021, 19:11
Публикации: 175 / 6
ТД е преди ДУ,сключен е със едноличния собственик на ЕООД /преди доста врем,който към оня момент си  е бил управител/сега взе че излезе в майчинство /!
Значи „едноличния собственик на капитала“ - в качеството си на управител, с друг ДУ - е сключил ТД със счетоводителя. После - е „освободил себе си“, от поста „управител“ и е сключил втори (като хронология) ДУ със същото лице - счетоводителя.
#13 | 27.07.2021, 15:32
Публикации: 57 / 0
Точно  така!Въпросът ми е -счетоводителят остава ли счетоводител или да се прекрати ТД.Има възможност да работи като такъв,но може и да бъде освободен /ако не могат да се съвместяват двете длъжности/
#14 | 28.07.2021, 00:00
Публикации: 175 / 6
Точно  така! Въпросът ми е - счетоводителят остава ли счетоводител или да се прекрати ТД. Има възможност да работи като такъв, но може и да бъде освободен  /ако не могат да се съвместяват двете длъжности/
Ако ТД не се прекрати - остава.
Не се сещам причина, за „конфликт на интереси“.
#15 | 28.07.2021, 00:43
Публикации: 7602 / 1145
Първо: управлението по какъв договор е - по ТД или по ДУ?
Второ: собственика на ЕООД-то продължава ли да е управител по учредителния акт?
Трето: сегашния счетоводител и бъдещ управител какво точно ще върши?
Първо си изяснете принципните неща в ситуацията и според това вземете аргументирано решение.
#16 | 28.07.2021, 01:59
Публикации: 175 / 6
Второ: собственика на ЕООД-то продължава ли да е управител по учредителния акт?
УА е към оня момент!
После - е „освободил себе си“, от поста „управител“
Сега „собственика на ЕООД-то“ ще си гледа детето!
ТД е преди ДУ,сключен е със едноличния собственик на ЕООД /преди доста врем,който към оня момент си  е бил управител/сега взе че излезе в майчинство /!


#17 | 28.07.2021, 07:20
Публикации: 134 / 24

Цитат на: visotor в 23.07.2021, 19:11
После - е „освободил себе си“, от поста „управител“
Сега „собственика на ЕООД-то“ ще си гледа детето!

Това, че собственикът е в майчинство, не означава задължително, че договора за управление е прекратен. Дори напротив - за да си получава майчинството, майката трябва да е в осигуряване (е, има и изключения, но няма да ги коментирам).
 
УА е към оня момент!
Важното е какво пише в актуалния УА, защото при смяна на управителя или при назначаването на втори управител, същия трябва да е вписан в УА. 
Както писа колегата по-горе, питащата не е дала нужните подробности по ситуацията и не може да се даде еднозначен отговор.
#18 | 28.07.2021, 10:51
Публикации: 175 / 6
Това, че собственикът е в майчинство, не означава задължително, че договора за управление е прекратен. Дори напротив - за да си получава майчинството, майката трябва да е в осигуряване (е, има и изключения, но няма да ги коментирам).
Защо не - коментирайте! Да сте чували, че ...
„Правилото е обобщаващо, а всеки отделен случай е изключение!“
Второто - даже и без ДУ, лицето представляващо едноличния собственик на капитала „е в осигуряване“ - като СОЛ.
Трето. Не забравяйте - в Приложение 11, т. 15 се отбелязва, че „СОЛ не продължава да упражнява трудова дейност като самоосигуряващо се лице“! Просто - от датата на първия болничен лист - самоосигуряването спира!

Важното е какво пише в актуалния УА, защото при смяна на управителя или при назначаването на втори управител, същия трябва да е вписан в УА.
Добре - съгласен съм.  Най-малкото - за да може новия/втория управител да бъде легитимен! Обратното ще е, лицето само да си напише ДУ.
Какъв е проблема, първия ДУ да е „на пауза“, а втория - „по заместване“?
#19 | 28.07.2021, 10:58
Публикации: 7602 / 1145
Второто - даже и без ДУ, лицето представляващо едноличния собственик на капитала „е в осигуряване“ - като СОЛ.
Хайде де! Ще е СОЛ, ако е регистрирано като СОЛ.  Това не е задължително.

Трето. Не забравяйте - в Приложение 11, т. 15 се отбелязва, че „СОЛ не продължава да упражнява трудова дейност като самоосигуряващо се лице“! Просто - от датата на първия болничен лист - самоосигуряването спира!
Вие май не сте се занимавали със СОЛ, майки и болнични. И приложение 11 не сте попълвали.
В това: Просто - от датата на първия болничен лист - самоосигуряването спира! няма нищо вярно. И дори някой да го прави, това нито е обща практика, нито е задължително.

Забелязвам, че напоследък се включвате във всички теми като с убедителен тон поднасяте неясни, неточни или дори грешни отговори. Не е много колегиално :(
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група