Обект с касов апарат и офис с фактурираща програма

26.08.2019, 22:57 3094 7

26.08.2019, 22:57
Публикации: 56 / 1
Здравейте,
Имам офис, отдалечен от търговския обект където се извършват плащанията в брой.
В офиса се издават фактури за услуги, като 90% от тях са на физически лица плащащи в брой. Изпращам го до търговския обект където ги дават на клиентите и те плащат в брой, за което им се издава касова бележка. За фактурирането ползвам одобрена от НАП фактурираща програма, която отчита вид количество, стойност на продажбите и може да се направи автоматичен отчет на издадените за месеца фактури. Фактуриращата програма не е свързана с касовия апарат.
От разяснението на НАП тук https://nap.bg/page?id=744, т. какво е СУПТО, става ясно че че ако имам фактурираща програма и касов апарат в един обект е налице СУПТО.
Смятам че понеже фактуриращата програма не е в търговския обект заедно с касовия апарат и не са свързани, мога да кажа че нямам СУПТО.
Ако не е вярно това заключение ще издавам фактурите с плащане по банка и ще помоля клиентите физически лица да плащат по банка.
Моля за мнение.
или
2.
#1 | 26.08.2019, 23:22
Публикации: 56 / 1
За да е по-ясно бих искала да допълня че в обекта на продажби пристигат само фактурите и за всяка от тях която е "плащане в брой" се чукват касови бончета.
#2 | 27.08.2019, 00:43
Публикации: 56 / 1
Според ДР 84 ЗДДС доказателствата за използвне на СУПТО са 3:
1. софтуер за обработка на информация по продажбата - ДА имам фактурираща програма обработваща, съхраняваща и обобщаваща данни за продажбите
2.търговски обект в който се обработва информация за продажбата и има касов апарат- НЕ, издавам фактурите от офиса на счет. кантора, плащането и издаването на к. бон е в офиса на фирмата, клиент на сч. кантора
3. имам задължение за издаване на к. бон- ДА 90% от плащанията са в брой
Тъй като не отговарям на условието за връзка между обработка на данните за продажбата и плащането й, се нарушава процесът за който се говори в Наредба Н-18 ДР 19 и няма СУПТО. Проследяването на платена / неплатена ф-ра е чрез отмятане на ръка на хартиените ф-ри, нямам и автоматизиране. Затова пак не съм в ДР 19 Наредба Н-18.
#3 | 27.08.2019, 01:09
Публикации: 56 / 1
Ето тук https://economix.bg/%D1%81%D1%83%D0%BF%D1%82%D0%BE-%D0%BB%D0%B8-%D1%81%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D1%84%D0%B0%D0%BA%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B8  срешнах мнение че не е ясно процесът завършва ли с отбелязване на платени/ неплатени фактури. Така че не мога да разчитам на НЕИЗПЪЛНЕНИЕТО на доказателство 2 в предходния ми пост. Затова ще НЕИЗПЪЛНЯВАМ и доказателство 3. Ще поканя клиентите да плащат по банка. Неясно остава ролята на съвпадението на обекта за продажбите и мястото за издаване на фактури. При мен това са различни обекти, но не виждам категорично основание да не изпълнявам изискванията за СУПТО по тази причина.
#4 | 27.08.2019, 10:02
Публикации: 4368 / 719
Доколкото в наредбата основната бизнес единица е търговския обект (не фирмата), и без да съм никак сигурен в това, което пиша - вие имате два търговски обекта. В единия (офиса) имате софтуер, но не приемате пари в брой. Този софтуер няма нужда да е СУПТО.
В другия (магазина) приемате касов апарат, но нямате никакъв софтуер. И там нямате СУПТО.

Най-добре изчакайте знаещите да кажат.

#5 | 27.08.2019, 10:12
Публикации: 68 / 17
Всичко е твърде неясно, положението е "искахме да стане хубаво, но стана както обикновено". Въпреки интелигентния говорител Р.Бъчваров изглежда в НАП работят същите калинки както и в останалата държавна администрация, и разбирам че няма как да е другояче, когато простотията, некадърността и послушанието са издигнати в култ към хер бацка. Самият Р.Бъчваров в една открита среща изрази недоволство от приравняването на "плащане с карта" към "плащане в брой", вдигна ръце и се усмихна.
Не ми се влиза дори в тъпотиите, с които искат да натоварят бизнеса, и то така че разни бизнеси да са още по-лесни за крадене. И сега разни нападжии продават данни от месечните обороти по желание на клиента, а със СУПТО-то вече ще продават и кое колко струва и колко пъти е продадено.
#6 | 27.08.2019, 15:44
Публикации: 11934 / 2174
И аз като bobo смятам, че нямате СУПТО.
#7 | 30.08.2019, 17:17
Публикации: 52 / 1
Мисля че няма категорично менние по въпроса дали ако пиша с фактурираща програма фактурите в офиса на счетоводна кантора, обслужваща дружество
и
дружеството приема плащания в брой и чука касови бонове
следователно
нито в счетоводната кантора, нито в дружеството-клиен на сч. кантора има СУПТО.
Мисля че съществува риск НАП да каже че все пак има СУПТО.

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група