Данъчно непризнати разходи

12.03.2020, 15:57 1207 16
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

12.03.2020, 15:57
Публикации: 86 / 3
Колеги, моля за съдействие. Имам разходи, които са направени от дебитната фирмена карта на стойност 2000лв за цялата година 2019.
Осчетоводявани са 609/503. с аналитичност докъментално необосновани разходи. Как се приключва 609 сметка месечна и разбира се как се приключва при годишно приключване. 123/609?
но присъстват ли сумите от 609 в ОПР ако се преобразува финансовият резултат в данъчната декларация, какво става с отчетите, които са подадени в нси. Моля за изяснение.Благодаря.
#1 | 12.03.2020, 16:17
Публикации: 235 / 21
Няма нещо особенно при тези разходи и си ги водете, както другите разходи. В данъчната декларация се попълват за да се изчисли резултата. Има клетка, където да ги попълните. В статистиката се подава ОПР и аз го попълвам след данъчната декларация. Отчетите в НСИ могат да се коригират.
#2 | 12.03.2020, 16:27
Публикации: 86 / 3
но нали първо трябва да подам в нси отчетите за да ми се издаде входящ номер за данъчната декларация?
Винаги ли се приключват директно с 123?
#3 | 12.03.2020, 16:28
Публикации: 86 / 3
тоест приключвам ли ги в 123 , или само в данъчната декларация си попълвам клетката за преобразуване на резултат, но нали ще имам разлика в ОПР? Благодаря.
#4 | 12.03.2020, 16:36
Публикации: 9519 / 1617
В данъчната декларация, за да преобразувате в увеличение трябва да имате сумата осчетоводена на разход. Не се преобразува с неосчетоводен разход.
#5 | 12.03.2020, 17:41
Публикации: 9519 / 1617
тоест приключвам ли ги в 123 , или само в данъчната декларация си попълвам клетката за преобразуване на резултат, но нали ще имам разлика в ОПР? Благодаря.

Да.
#6 | 12.03.2020, 18:00
Публикации: 226 / 21
Приключвате си 609 сметка, тя не трябва да има салдо в края на отчетния период. В ОПР си посочвате сумата като други разходи, а в ГДД ги давате в увеличение на ФР в т.9 на таблицата.
#7 | 12.03.2020, 20:05
Публикации: 86 / 3
А разликата в отчетите в носи и ГДД?
#8 | 12.03.2020, 20:06
Публикации: 86 / 3
Извинете разликата в отчетите в нси и в ГДД?
#9 | 12.03.2020, 20:59
Публикации: 7067 / 1044
Не виждам каква разлика ще има  в ОПР и НСИ.
В ОПР има ред за счетоводна печалба, ред за дължим данък и ред за фин. резултат
#10 | 12.03.2020, 21:01
Публикации: 86 / 3
Благодаря ви за отговорите, просто за пръв път ще преобразувам фин резултат и затова съм толкова обстоятелствена.
#11 | 13.03.2020, 10:41
Публикации: 26 / 0
Да ще имате разлика м/у данъчна и счетоводна печалба. Счетоводната ще е равна на тази в ОПР, както и на тази от ГДД чл. 92 част V ред 6.1. След преобразуване на финансови я резултат и попълване на таблицата ред 9 в увеличение отдолу на ред 12.1 ще получите ДАНЪЧНА печалба на която ще платите данък, който трябва да начислите и да се равнява с този посочен в ОПР. Това е .
#12 | 13.03.2020, 11:24
Публикации: 86 / 3
Много Ви Благодаря. Сега преобразубах финансовият резултат. От тук нататък трябва да начисля данъка, който трябва да се отрази в ОПР и така попълнен се подава в НСИ, правилно ли е?
#13 | 13.03.2020, 11:35
Публикации: 86 / 3
И още нещо тази сума, с която се увеличава финансовият резултат, попълва ли се в част VII за скрито разпределение на печалбата?
#14 | 13.03.2020, 11:38
Публикации: 9519 / 1617
Сега преобразубах финансовият резултат. От тук нататък трябва да начисля данъка, който трябва да се отрази в ОПР и така попълнен се подава в НСИ, правилно ли е?

Правилно е, да.  :smile1:

Следвате последователността приключване и получаване на счетоводен резултат - преобразуване и получаване на данъчен резултат - изчисляване и начисляване на данък - подаване на ГДД и НСИ.
#15 | 13.03.2020, 11:47
Публикации: 86 / 3
Много Благодаря. А какво ще кажете дали трябва тази сума да се отрази като скрито разпределение на печалбата в данъчната декларация раздел VII.
#16 | 13.03.2020, 11:58
Публикации: 86 / 3
Сега чета, че след като си декларирал суми с характер документално необосновано, увеличен е фин резултат, попълва се част  част VII на ГДД и след това се дължи данък дивидент на тази сума и се подава Декларация по чл.55 ал.1 ЗДДФЛ и чл. 201 ал.1 ЗКПО, така ли се процедира?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове