Бременост и раждане на ЗП

15.07.2020, 18:43 6623 21

15.07.2020, 18:43
Публикации: 20 / 0
Здравейте,
Имам следния казус:  Регистрирана е като земеделски производител на 18.05.2020 год. с право на болничен. На 12.06.2020 год. доктора и издава болничен, а на 02.07.2020 год. гинеколога и издава болничен за 45 дена преди раждане. Получила е от НОИ отказ за изплащане на обезщетенията, понеже са извършвали проверка по разходите на ДОО , поискали са и анкетна карта, зеленото картонче, договори за наем и др., писмени обяснения за извършване на земеделска дейност. Служителката и казала, че е нямала право да получа обезщетение за бременост и раждане. Има необходимия стаж - повече от 12 месеца.Плаща си осигуровките.????
#1 | 15.07.2020, 18:54
Публикации: 9299 / 1558
Това, че правят проверка, не означава , че няма да платят майчинството. Ако докаже, че наистина има земеделска дейност, всичко ще си е наред. Последните няколко години да много мнителни за такива кратки срокове на осигуряване преди обезщетение.
Това, кой какво казал, не е от значение. Важното е какъв ще е резултатът от проверката (черно на бяло).

А това "Плаща си осигуровките." също не е меродавно. Трябва да докаже, че извърша дейност, която може да бъде основание за самоосигуряване.
#2 | 16.07.2020, 10:23
Публикации: 175 / 26
И при една от моите фирми имам собственичка, която не си плаща редовно осигуровките, имаше болнични в началото на годината за детето си и от НОИ и изпратиха за изплащане на болничните. След разговор с НОИ стана ясно, че след като си плати всички осигуровки / задължения/ и светне в зелено при тях, ще и платят обезщетенията.
#3 | 16.07.2020, 11:49
Публикации: 352 / 19
При самоосигуряващите се лица, а ЗП- също са самоосигуряващи се е задължително условие осигурителните вноски да са внесени.

Интересно в казуса на turhan64 какви нормативни основания за отказа са посочени, а не какво казала служителката.
#4 | 16.07.2020, 11:59
Публикации: 6668 / 658
На мен ми е интересно като се регистрираш като ЗП на 18.05 с каква по-точно земеделска дейност ще се занимаваш?
#5 | 16.07.2020, 13:30
Публикации: 352 / 19
На мен ми е интересно като се регистрираш като ЗП на 18.05 с каква по-точно земеделска дейност ще се занимаваш?

На мен не ми е интересно това, нито пък на експертите по осигуряване би трябвало това да ги интересува. Ако експерт по приходите е изискал изброените документи- по логично, но...
За да са я регистрирали явно отговаря на условията за регистриран земеделски производител.
Няма да е регистрирана с три вади домати и две вади пипер в двора :)
#6 | 16.07.2020, 13:45
Публикации: 6668 / 658
На мен не ми е интересно това, нито пък на експертите по осигуряване би трябвало това да ги интересува. Ако експерт по приходите е изискал изброените документи- по логично, но...
За да са я регистрирали явно отговаря на условията за регистриран земеделски производител.
Няма да е регистрирана с три вади домати и две вади пипер в двора :)

Явно експертите по осигуряване ги интересува след като са поискали зеленото картонче, анкетната карта, договори. В действителност лицето трябва да докаже дейност, която е основание за осигуряване.
#7 | 16.07.2020, 13:56
Публикации: 829 / 69
Явно експертите по осигуряване ги интересува след като са поискали зеленото картонче, анкетната карта, договори. В действителност лицето трябва да докаже дейност, която е основание за осигуряване.
Какво да доказва - че е копала доматите ли? Много ми интересно как ще стане това. А те могат ли да докажат обратно, че не е, примерно?
#8 | 16.07.2020, 15:21
Публикации: 6668 / 658
Що се "хванахте" за тези домати?
#9 | 16.07.2020, 16:43
Публикации: 9299 / 1558
Какво да доказва - че е копала доматите ли? Много ми интересно как ще стане това. А те могат ли да докажат обратно, че не е, примерно?
Да, точно така. Ще трябва да доказва, че е насадила, отгледала и т.н. въпросните домати. Или поне че има градина с домати, която има право да обработва.
Нещата изглеждат доста нагласени и от НОИ с основание правят проверка. Нали при месец-два осигуровки върху 420 ще трябва да плащат две години по 610 /или повече догодина/

ПП 18.05. е доста късно и за домати. По това време ги садят и на последните места, дето въобще могат да узряват.
#10 | 16.07.2020, 17:35
Публикации: 352 / 19
Ами те в НОИ не са по служебни правоотношения и всеки месец имат личен принос в осигурителните фондове, че чак и лично приели правото на обезщетение на регистриран земеделски производител- все едно от отчисления от техните заплати ще изплащат обезщетенията.

Или в крайна сметка излиза, че като се знаят те как работят, що пък другите да не са регистрирали земеделски производител само да им тегли две години фонда.

#11 | 16.07.2020, 19:12
Публикации: 352 / 19
Да, точно така. Ще трябва да доказва, че е насадила, отгледала и т.н. въпросните домати. Или поне че има градина с домати, която има право да обработва.
Нещата изглеждат доста нагласени и от НОИ с основание правят проверка. Нали при месец-два осигуровки върху 420 ще трябва да плащат две години по 610 /или повече догодина/

ПП 18.05. е доста късно и за домати. По това време ги садят и на последните места, дето въобще могат да узряват.

Даже може да им занесе и консерви от домати- тия са от миналогодишната реколта на бабата и дядото, а тия- проект на бъдещата консерва- паприкаш ще са от новорегистрираните земеделски производители- родителите на детето- отделеното домакинство, дето ще точи фонда.
#12 | 17.07.2020, 10:49
Публикации: 20 / 0
Аз мисля, че регистрацията в ОД "Земеделие" е основание за наличие на земеделска дейност.Щом си наел имота, значи си я работиш.
#13 | 17.07.2020, 11:04
Публикации: 20 / 0
Изискването не беше ли да си осигурена  за общо заболяване и майчинство /болничен/ и да имаш минимум 12 месеца осигурителен стаж.

2. Лица, които имат право на парични обезщетения при бременност и раждане, за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и при осиновяване на дете до 5-годишна възраст.

Това са лицата, които са осигурени за общо заболяване и майчинство, с вноски за фонд “Общо заболяване и майчинство” на ДОО, а именно:

работниците и служителите, независимо от характера на работата, от начина на заплащането и от източника на финансиране, с изключение на лицата по ал. 10 и по чл. 4а, ал. 1;
................
................
самоосигуряващите се лица, които са избрали да се осигуряват за общо заболяване и майчинство – лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност; лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица – членове на неперсонифицирани дружества; физически лица, които са търговци по смисъла на Търговския закон, но не са регистрирани като еднолични търговци; регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводителите;

3. Условия за придобиване право на парични обезщетения при бременност и раждане, отглеждане на дете до 2-годишна възраст и при осиновяване на дете до 5-годишна възраст.

За придобиване право на парични обезщетения при бременност и раждане, отглеждане на дете до 2-годишна възраст и при осиновяване на дете до 5-годишна възраст е необходимо да са изпълнени следните условия:

към началото на отпуска лицата да са осигурени за общо заболяване и майчинство;
да имат най-малко 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за общо заболяване и майчинство. Дванадесетмесечният осигурителен стаж може да е прекъснат или непрекъснат и не е задължително да е положен непосредствено преди излизането в отпуск за бременност и раждане или при един и същ работодател;
да им е разрешен съответният вид отпуск.
#14 | 17.07.2020, 11:12
Публикации: 6668 / 658
Всичко това което пишете и копирате го представете в НОИ, за да защитите правата на бременната. Колкото и грозно да звучи изказването ми (защото съм жена) само като гледам датите ми е ясно, че някой е посъветвал госпожата да пристъпи към това действие - регистрация като ЗП, за да има право на обезщетения. Пожелавам и успех и безпроблемно раждане!
#15 | 20.07.2020, 15:54
Публикации: 9 / 0
Здравейте!
Няма право да получава обезщетение от ДОО тъй като извършва дейност през време на болничния. Затова са ви поискали, обяснения, договори за наеми и т.н.
Дори само да е подписала договорите и фактурите, то с това си свое действие се счита че тя извършва дейност. Това ми отговориха на мен преди време като попитах в НОИ,  но моя случай беше за Управител-Собственик СОЛ.
Дано да не съм права и жената да си получи полагащото и се обезщетение.
#16 | 20.07.2020, 16:04
Публикации: 9 / 0
Според чл. 46, ал. 3 от КСО "Парично обезщетение за временна неработоспособност и за бременност и раждане не се изплаща на лица, упражняващи трудова дейност, която е основание за осигуряване за общо заболяване и майчинство през периодите, за които са издадени актове от здравните органи", който е в сила от 01.01.2010г.  едноличния търговец следва да назначи прокурист още с настъпването на временната неработоспособност поради бременност и раждане.За трудова дейност се приема дори подписването на придружителните писма за представяне на болничните в НОИ.
#17 | 20.07.2020, 16:07
Публикации: 352 / 19
Добре, че има подписани договори, ами не е собственик на земи, че тогава незнаем какво щяха да измислят!
В същото време четем за отпуснати пенсии през периода 2009-2013 в едно ТП за над 4млн. с куриозни документи- учителка пенсионирана със стаж като миньор!

Това последното изречение за подписването на придружителните писма- сериозно ли е трудова дейност?
#18 | 20.07.2020, 16:24
Публикации: 6668 / 658
Добре, че има подписани договори, ами не е собственик на земи, че тогава незнаем какво щяха да измислят!
В същото време четем за отпуснати пенсии през периода 2009-2013 в едно ТП за над 4млн. с куриозни документи- учителка пенсионирана със стаж като миньор!

Това последното изречение за подписването на придружителните писма- сериозно ли е трудова дейност?

При нас "цъфнаха" доста миньори. И какво стана - всяко чуда за три дни.
#19 | 20.07.2020, 16:25
Публикации: 6668 / 658
Според чл. 46, ал. 3 от КСО "Парично обезщетение за временна неработоспособност и за бременност и раждане не се изплаща на лица, упражняващи трудова дейност, която е основание за осигуряване за общо заболяване и майчинство през периодите, за които са издадени актове от здравните органи", който е в сила от 01.01.2010г.  едноличния търговец следва да назначи прокурист още с настъпването на временната неработоспособност поради бременност и раждане.За трудова дейност се приема дори подписването на придружителните писма за представяне на болничните в НОИ.

А регистрирания ЗП (или ЗС) и той ли трябва да назначи прокурист?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група