Проверка НАП за продажба лични вещи Еконт

06.10.2020, 08:21 41754 69

#20 | 06.10.2020, 08:21
Публикации: 11934 / 2174
Е как тогава получавам това ИСКАНЕ, БЕЗ НАП да имат такава информация?
......
Това е казус и трябва да има решение!!!

А защо трябва да чакате НАП да Ви поиска да си платите данъците вместо да го направите , както е редно в определените срокове ?
И да - "казусът" има решение - който има доходи подава декларация и плаща данъци без да чака НАП да му напомни за това.
#21 | 07.10.2020, 11:46
Публикации: 47 / 1
Здравейте, при попълване на Приложение 2 от ГДД изисква и финансов отчет, но при опит за подаване на такъв в статистиката излиза съобщение , че не съществува такава единица и не позволява създаването на отчет.
#22 | 09.10.2020, 13:36
Публикации: 4 / 0
Крайно време е повече хора да споделят техните ситуации. До сега най-минималната сума за 12месеца за която знам че са потърсили отчет е 5212лв. Или иначе казано около 40пратки.
Пак призовавам ако разберете във вашия град дали има адвокат по онлайн право моля пишете тук с координатите му. Аз също искам да знам как когато купя нещо от битака за 50лв примерно втора употреба, как да докажа на НАП после че съм дал 50лв за да се приспаднат. Никой няма касов апарат там. Ясно е че няма как. Защо връщат хора 5години назад да си плащат? Защо не са звъннали преди 4години. А колко лесно може да е, когато в Еконт ти се изплащат парите автоматично да се спират 15%. Господ ми е свидетел, ако знаех че нещата стоят по този начин никога не бих продал и чорапите си. Винаги в движение всички се учим и то в късен етап, като реално все едно човек връща кредит.
#23 | 09.10.2020, 15:18
Публикации: 288 / 46
Обикновено човек преди да скочи с главата напред в сивата икономика се информира: какви закони ще наруши, колко ще спести и колко ще му струва ако го хванат, за да вземе информирано решение. За съжаление масата първо скача с двата крака и после се започва: олеле... ама каква е тази държава... ама какви са тези закони... ама от къде на къде ще ми търсят данъци... ама защо НАП си върши работата и ме проверява...
И всъщнот не е толкова просто Еконт да Ви удържат и внасят данъците. Първо те няма как да знаят дали се дължат такива. Второ те няма как да знаят колко са тези данъци, защото се дължат и осигуровки при определени ситуации. И трето това е лично задължение на физическото лице и няма как да се вмени на куриера да го свърши.
#24 | 14.10.2020, 16:57
Публикации: 1 / 1
Здравейте! Преди 20 дни получих обаждане по телефона на служител от НАП. Поиска да изискам справка от ЕКОНТ, да намеря счетоводител, който да ми попълни Годишна данъчна декларация по пл. 50 и Приложение 6, и да ги подам до 20 октомври на гише в НАП. Сега се връщам от там с всички тези техни изисквания ДА, ама НЕ! Гледат, и хал хабер си нямат на идея, за какво иде реч! Освен, че трябва да се подаде, каквото и да е било електронно...  :blink: Нямам нерви с тази негодна държава!
#25 | 14.10.2020, 17:26
Публикации: 6668 / 658
Здравейте! Преди 20 дни получих обаждане по телефона на служител от НАП. Поиска да изискам справка от ЕКОНТ, да намеря счетоводител, който да ми попълни Годишна данъчна декларация по пл. 50 и Приложение 6, и да ги подам до 20 октомври на гише в НАП. Сега се връщам от там с всички тези техни изисквания ДА, ама НЕ! Гледат, и хал хабер си нямат на идея, за какво иде реч! Освен, че трябва да се подаде, каквото и да е било електронно...  :blink: Нямам нерви с тази негодна държава!

Защо да е виновна държавата, ако имате приходи от продажби през Еконт и Вие не сте ги декларирали?
#26 | 14.10.2020, 18:20
Публикации: 829 / 69
Здравейте! Преди 20 дни получих обаждане по телефона на служител от НАП. Поиска да изискам справка от ЕКОНТ, да намеря счетоводител, който да ми попълни Годишна данъчна декларация по пл. 50 и Приложение 6, и да ги подам до 20 октомври на гише в НАП. Сега се връщам от там с всички тези техни изисквания ДА, ама НЕ! Гледат, и хал хабер си нямат на идея, за какво иде реч! Освен, че трябва да се подаде, каквото и да е било електронно...  :blink: Нямам нерви с тази негодна държава!
Здравейте,

"Негодна" е според Вас, защото най-вероятно такива като Вас се опитват да минат метър. Намерете си счетоводител, декларийте, а ако имате пари, платете.
#27 | 15.10.2020, 16:43
Публикации: 175 / 26
Днес в НАП се налушах на подобна сцена:
Проверявана: Аз работя по трудов договор, но имам и фирма. Защо трябва да се осигурявам на две места?
служителка в НАП: За всеки вид основание за полагане на труд се дължат осигуровки.
Проверявана: Е да де ама аз съм осигурена на МАКС по трудов догвор, какво още ви дължа?
служителка в НАП: Не сте декларирали започване на дейност,. За 2019г. не сте подали деклараци обр. 1,  не сте подали и годишна декларация за 2019 като физическо лице.
Проверявана: Аз колко пъти да ви обеснявам, че съм осигурена на макс и една счетоводителка ми каза, че нищо не трябва да подавам ......
Няма да продължавам, че беше грозна сцената от страна на проверяваната .....
#28 | 16.10.2020, 00:13
Публикации: 37 / 8
Колеги, колко от вас са попълвали Приложение № 6 с код 606 от ГДД по чл. 50 ЗДДФЛ и колко Приложение № 2 по повод приходи от продажби, получени чрез наложени платежи от Еконт/Спиди?
#29 | 16.10.2020, 09:16
Публикации: 27 / 2
Добро утро,
Не се ли попълва само Приложение 6 с код 606, за доходи от продажба на стоки чрез ЕКОНТ /СПИДИ? Нали това са продажби на ФЛ , но се облагат като ЕТ? Защо да попълва Приложение 2 /за ЕТ/? :wink1:
#30 | 16.10.2020, 14:32
Публикации: 11934 / 2174
Приложение 6 не отговаря на статуса на лицето, продавач чрез Еконт. Сумите от това Приложение не участват в изравняване на осигурителни вноски на лицето, а именно там е промяната - вече следва тези лица и да се самоосигуряват.
#31 | 16.10.2020, 19:42
Публикации: 6 / 0
Попитах нещо съвсем простичко! Защо трябва да скачате върху мен? Това е типично българска черта. Да, плащам си данъците, осигуровките и всичко останало. Ако нещо не платя, не съм знаел, или съм пропуснал, "съседът" скача отгоре ми! Вместо да се подкрепяме, за което и написах този пост, повече скачате отгоре ми. Хак да ви е! Радвайте се след време на "пенсиите" си!
#32 | 16.10.2020, 20:52
Публикации: 6 / 0
Българщината и завистта никога няма да ви напуснат, НАЛИ???
#33 | 16.10.2020, 20:53
Публикации: 6 / 0
Ползвайте си ги със здраве и гаранция от поне 25 години!
#34 | 17.10.2020, 08:03
Публикации: 1884 / 384
spodanova@abv.bg, "Защо да попълва Приложение 2 /за ЕТ/? :wink1:"

ето ви основането за попълване на Приложение 2, в откъс от отговор по въпроса:

"При описания казус физическо лицето извършва дейност като търговец по смисъла на чл. 1, т. 1 от Търговския закон (ТЗ) - „Търговец по смисъла на този закон е всяко физическо или юридическо лице, което по занятие извършва покупка на стоки или други вещи с цел да ги препродаде в първоначален, преработен или обработен вид.“
 
В случая за извършването на тази дейност физическото лице не е регистрирано като едноличен търговец (ЕТ).
 
Независимо от това доходите от тази стопанска дейност на това физическо лице, което е търговец по смисъла на ТЗ, на основание на изричната разпоредба на чл.26, ал.7 от Закона за данъците върху доходите на физически лица (ЗДДФЛ) се облагат по реда на чл.26, ал. 1 - 6 от ЗДДФЛ, приложим за физическо лице, регистрирано като едноличен търговец (ЕТ), като данъчното задължение е в размер на 15 на сто върху формираната данъчна основа.
 
Така, че лицето за доходите, придобити през 2016 г., следва да попълни Приложение № 2 на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2016 г., като в Част ІІ– Данни за дейността, маркира т. 5 „Стопанска дейност на физическо лице, което е търговец по смисъла на ТЗ, но не е регистрирано като едноличен търговец“.
 
Приложението се попълва по аналог на лице - регистрирана като ЕТ - формира се облагаем доход на база на наличните приходни и разходни документи, при спазване на принципа на документалната обоснованост."

#35 | 18.10.2020, 20:52
Публикации: 1 / 0
Здравейте,получих обаждане от НАП,за да си извадя разпечатка от НАП и да пусна декларация за 2019г.
Сумата,която съм получила е 6 хил.лв,като от тях имам 2000лв от бижута,които бях изработила и продала,а останалите са от прдажба на лични вещи.За съжаление сега ще трябва да платя освен дължимото върху продажбата на моите изделия и на личните вещи(семейството ми живее в чужбина и повечето ми неща са скъпи и изпратени от тях,за които разбира се нямам фактура:(
  Как може да се разграничат личните вещи от тези с търговска цел и важат ли касовите бележки като разход.
   Има ли фирми ,които консултират за онлайн търговия и осчетоводяване на онлайн търговия.

Благодаря
#36 | 09.11.2020, 14:33
Публикации: 4 / 0
Здравейте, аз също получих телефонно обаждане от НАП, поискаха от мен да си извадя справка от куриерските фирми за 2019г за наложените платежи, да се консултирам със счетоводител и да поемем стъпки към плащане на необходимите данъци, но счетоводителката днес ми каза, че сроковете за подобни действия вече е минал и едва ли не съм за прокурор, има ли някой в подобна ситуация, благодаря за отговорите
#37 | 09.11.2020, 14:56
Публикации: 6668 / 658
Еха тази счетоводителка е опасна. Ще подадете, ще си платите глобата, лихвите, осигуровките, данъка и ще се разминете със срещата с прокурор.
#38 | 09.11.2020, 17:58
Публикации: 4 / 0
Ще плащам няма на къде, а и съм в нарушение, ще си понеса и глобите и всичко, и една голяма обеца на ухото ще ми виси, понеже все гледам да съм изрядна към държавата, но този път сама съм си виновна.... Та да попитам все пак де, плащам си целия данък върху сумата нали, имам предвид да не би да е някаква друга измишльотина за която не подозирам
#39 | 09.11.2020, 19:33
Публикации: 829 / 69
Ще плащам няма на къде, а и съм в нарушение, ще си понеса и глобите и всичко, и една голяма обеца на ухото ще ми виси, понеже все гледам да съм изрядна към държавата, но този път сама съм си виновна.... Та да попитам все пак де, плащам си целия данък върху сумата нали, имам предвид да не би да е някаква друга измишльотина за която не подозирам
Не точно. Ако имате месечно продажби за 1000 лв., то ще трябва да платите осигуровнки грубо 30 на сто, т.е. около 300 лв., след което получавате основата за облагане 700 лв. (1000-300) и умножавате по 15% или 105 лв данък. Всичко, което дължите е 405 лв. (300+105).
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група