Првкратяване на договор.

11.11.2020, 19:30 3066 11

11.11.2020, 19:30
Публикации: 6 / 0
Здравейте. Получих  тези дни заповед за прекратяване на договор по чл.328 ал1 т3 . считано от другият месец. Но в тази заповед ,не са описани и добавени чл.222 -за обещетение за оставяне без работа(месец след съкращение) и 224-ти обещетение за неизползван отпуск. Трябва ли да бъдат описани в тази заповед? Или? Също така,нямам предизвестие за съкращение.Необходимо ли е да имам такова,или тази заповед  е това?Благодаря.
#1 | 11.11.2020, 20:27
Публикации: 4400 / 737
Би могло да се каже, че заповедта е и предизвестие, особено щом е за месец напред.
Обезщетението по 222 е право по закон и в определените случаи, независимо дали ще е вписано в заповедта или не. Като дойде време ще подадете заявление с копие от ТК, от което ще се види, че не сте почнали работа (ако етака).
Обезщетението по 224 е редно да е вписано в заповедта, все пак тя е документа, на чиято база ТРЗ-то ще го начисли във ведомостта.
#2 | 11.11.2020, 21:28
Публикации: 6 / 0
Благодаря ви за отговора ви.Ще помоля да ми издаде нова заповед . По принцип заповедта е с дата 10.11.20. Считано от 14.12.2020г  така пише.
#3 | 12.11.2020, 11:25
Публикации: 8 / 5
Заповедта е издадена и връчена  един месец преди освобождаването. На практика  в периода на предизвестието е възможно да се наложи да ползвате  платен отпуск, което ще промени броя на дните неползван платен отпуск. възможно е да се окаже, че м.11 нямате отработени мин.10 дни и за база при изчисляване на обезщетението следва да се вземе например м.10, в който имате необходимия минимум от отработени 10дни. И как тогава работодателя ще може да сметне вярно обезщетението по чл.224 КТ и да го впише в заповедта един месец преди освобождаването?
#4 | 12.11.2020, 12:31
Публикации: 4400 / 737
Това със сметките е така, но все пак може да се впише някакъв общ текст да се изплати обезщетение, ако такова се дължи към момента на напускането. А ако фирмата е читава и без такъв текст ще платят :)
#5 | 12.11.2020, 15:56
Публикации: 6 / 0
Здравейте! Благодаря ви за отговора.Днес ,когато се чух с тях (отностно 224 и 222) ми казаха,че молбата вече не била актуална.Т.е  те ще намалят работното време на 4ч.(най-вероятно след 20-ти) И вече кой като си прецени.Аз не съм съгласна на 4ч работен ден и категорично отказах.То и още не била задвижена според нея процедурата.Та,ако тя ми изпрати уведомление за 4ч работен ден,и аз не подпиша.И в последствие искам да ме съкрати ,по член 328,може ли да ми откаже?Или няма право? И мога ли да откажа подписване по друг член? Цялата работа е,че тя всякакси се опитва да си спести 1 заплата. Опита се да ми пусне предизвестие със задна дата....Отказах.После пусна ново от 10-ти.,което вече не било актуално..... Въобще се  мъчи по всякакъв начин да не ми заплати първо ноември,после обещетение по чл222.  После ми обяснаяваше,че това обещетение било всъщност за ноември...(когато искаше заповедта да тече от октомври до ноември). Благодаря ви!
#6 | 12.11.2020, 17:18
Публикации: 8 / 5
Във връзка с пандемията законодателството предостави право на работодателите  едностранно(без вашето съгласие) да налагат преминаване  от пълно към непълно раб. време. Тази правна възможност е определена  в чл.138а КТ. Работодателят пуска  заповед за промяна, която  се издава не по-късно от 10 работни дни преди датата на всяко преминаване към непълно работно време (чл. 9 НРВПО).   Ако Ви запознаят (писмено се подпишете на "запознал се") със заповедта за промяна на раб. време  на 13.11.2020, то преходът  от пълно към непълно раб. време може да стане най-рано на 30.11.2020.  Ако успеете да се "споразумеете" за освобождаване преди въвеждане на непълно раб. време по чл.328, ал.1, т.3КТ. Макар, че може и да не ви платят чл.220КТ, може би ще е по-добре за вас, но пък обезщетенията по 224 и 222 ще се изчислят на база -пълната ви заплата. След 1месец писмено поискайте чл.222КТ като удостоверите с тр. книжка, че не сте работила при друг работодател. От друга страна в двугодишния доход за изчисляване на обезщетението за безработица ще влезе само дохода при пълно работно време.
#7 | 12.11.2020, 17:55
Публикации: 6 / 0
Здравейте и благодаря за отговорът ви.Там е проблема,че тя ме кара да изчакам17-ти този месец.Т.е да си въведе тази мярка с 4-те часа.Общо взето ме мота. Вчера беше друго,днес излиза с друг номер. Първоначално ,тя искаше да ме съкрати с месец назад ,както писах по горе.Аз отказах , и тя ми пусна заповед от 10-ти този месец.Днес се оказва,че не била актуална 🤷🏽‍♀️. Като цяло тя разбра,че аз ще си търся обещетенията,която тя всячески се опитва да избегне да ми плати и от там започна с номерата.
Въпросът ми е ,ако не подпиша това  съгласие, и тя откаже да ме съкрати по член 328 може ли да  си търся правата в Инспекцията по труда? Т.е има ли право да ми откаже съкращение по въпросният член за намаленото работно време,ако аз не съм подписала и не съм съгласна с него?Категорично в разговор съм упоменала,че не съм
съгласна за 4ч и тя е наясно с това. Интересува ме какви са моите права в този случай? Благодаря ви!
#8 | 12.11.2020, 17:58
Публикации: 6 / 0
Здравейте и благодаря за отговорът ви.Там е проблема,че тя ме кара да изчакам17-ти този месец.Т.е да си въведе тази мярка с 4-те часа изглежда .Общо взето ме мота. Вчера беше едно, днес излиза с друг номер. Първоначално ,тя искаше да ме съкрати с месец назад ,както писах по горе.Аз отказах , и тя ми пусна заповед от 10-ти този месец.Днес се оказва,че не била актуална 🤷🏽‍♀️. Като цяло тя разбра,че аз ще си търся обещетенията,която тя всячески се опитва да избегне да ми плати и от там започна с номерата.
Въпросът ми е ,ако не подпиша това  съгласие, и тя откаже да ме съкрати по член 328 може ли да  си търся правата в Инспекцията по труда? Т.е има ли право ,да ми откаже съкращение по въпросният член  за намаленото работно време,ако аз не съм подписала и не съм съгласна с него?Категорично в разговор съм упоменала,че не съм
съгласна за 4ч и тя е наясно с това. Интересува ме какви са моите права в този случай? Благодаря ви!
#9 | 12.11.2020, 18:38
Публикации: 8 / 5
Както вече писах работодателят има право и без вашето съгласие да ви намали работното време. Прочетете внимателно горенаписаното и ако искате и имате разбиране от работодателя, се съгласете по най-бързия начин да ви освободят с право на пълна  борса.  В противен случай, ще ви сложат- искате или не на 4часа. След време или докато решите какво да правите това вероятно няма да ви хареса и сама ще подадете молба за напускане. Ще се наложи да отработите или да си платите предизвестието. Тогава ще ви изплатят обезщетение само по чл.224КТ, изчислено наполовина(заради непълното раб. време) и обезщетението от борсата ще  падне заради раб. време на 4часа и осиг. доход, паднал наполовина.   Ако се наложи може да си потърсите правата чрез добър адвокат по трудово право.  Това от своя страна е свързано с притеснения и стрес. Не губете време. 
#10 | 12.11.2020, 18:40
Публикации: 9366 / 1574
1. Непълното работно време може да се въведе едностранно от шефа със заповед и без да се търси съгласието на работниците. Не зная как е при Вас.
2. тя откаже да ме съкрати по член 328 може ли да  си търся правата в Инспекцията по труда? - прекратяването на ТД по чл.328 става по инициатива на работодателя и желанието на работника не е от значение. 
3. има ли право ,да ми откаже съкращение по въпросният член  за намаленото работно време, - да, има право да откаже прекратяване на договора по чл.328, ако прецени, че няма основанеи за прилагането му или след подбор реши, че ще съкрати други работници, а Вас, като по-ценен кадър, ще задържи.
В чл.328 няма точка за прекратяване на ТД  заради намалено работно време.
4. Както казаха и по-горе, обезщетението по чл.222, ал.1 ще Ви бъде изплатено най-рано един месец след прекратяване на ТД и то ако до тогава не си намерите работа,  ако си поискате обезщетението от работодателя с писмено искане ...
#11 | 12.11.2020, 18:50
Публикации: 6 / 0
1. Непълното работно време може да се въведе едностранно от шефа със заповед и без да се търси съгласието на работниците. Не зная как е при Вас.
2. тя откаже да ме съкрати по член 328 може ли да  си търся правата в Инспекцията по труда? - прекратяването на ТД по чл.328 става по инициатива на работодателя и желанието на работника не е от значение. 
3. има ли право ,да ми откаже съкращение по въпросният член  за намаленото работно време, - да, има право да откаже прекратяване на договора по чл.328, ако прецени, че няма основанеи за прилагането му или след подбор реши, че ще съкрати други работници, а Вас, като по-ценен кадър, ще задържи.
В чл.328 няма точка за прекратяване на ТД  заради намалено работно време.
4. Както казаха и по-горе, обезщетението по чл.222, ал.1 ще Ви бъде изплатено най-рано един месец след прекратяване на ТД и то ако до тогава не си намерите работа,  ако си поискате обезщетението от работодателя с писмено искане ...


Много благодаря на всички за изчерпателните отговори! Наистина ми е пълна каша.Никога не са ме съкращавали и не си знам правата. Като цяло ,тя каза само  на мен за съкращение.Не желае да съкрати другата колежка(пенсионерка е) И основният и довод беше,че  тя е пенсионерка и на нея ще и дължи по голямо обещетение и тн. Следователно на другият ден имах обаждане от нея с по ранното съкращение,както писах. И вече започна сагата :) за която писах по-горе.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група