Счетоводител и прокурист едновременно

13.05.2012, 17:07 17173 16
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

13.05.2012, 17:07
Публикации: 28 / 1
Здравейте,
Имам следния въпрос: Единствен счетоводител във фирма се планира да бъде вписан и като прокурист. Досегашният управител на фирмата продължава да изпълнява длъжността си, просто трябва да има и "резервен" такъв като прокурист. Въпросът е как следва да се оформят правоотношенията с лицето, което същевременно ще продължи да върши счетоводната дейност в дружеството? Има ли възможност да се сключат 2 отделни договора и няма ли да има някаква несъвместимост между тях? Предварително Ви благодаря за съдействието!
#1 | 13.05.2012, 22:25
Публикации: 3167 / 245
Счетоводителя с какъв договор е? Не виждам защо трябва да има и прокурист при условие, че управителя е налице!?!?
#2 | 14.05.2012, 06:45
Публикации: 28 / 1
Счетоводителят е на стандартен 8-часов трудов договор. А по отношение на прокуриста, това е желание на собствениците - искат да има човек, който официално да е вписан и реално да замества управителя, когато той отсъства, както и да поеме част от неговите задължения. Според Вас как следва да се оформят тези взаимоотношения? Не става въпрос за минимизиране на осигуровки или някакви други икономии, а за най-правилно и законосъобразно оформяне на нещата.
#3 | 14.05.2012, 08:39
Публикации: 3167 / 245
Чл. 23 от ТЗ отношенията между търговеца и прокуриста се уреждат с договор. Договорът за прокура може да бъде сключен като граждански, така и като трудов, с всички произтичащи от това права и задължения на страните по трудовото правоотношение.
Когато договора за прокура е сключен като трудов договор, осигурителни вноски следва да се внасят по реда на чл. 4, ал. 1, т. 1 или по чл. 4, ал. 2 от Кодекса за социално осигуряване. Съгласно чл. 6, ал. 3 от КСО осигурителните вноски за тези лица се дължат върху получените, или начислените, но не изплатени брутни месечни възнаграждения, или неначислените месечни възнаграждения но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.
За лицата работещи по трудови правоотношения при определяне на месечния осигурителен доход намират приложения и разпоредбите на чл. 1, ал. 1 - 4 от Наредбата за елементите на възнагражденията и доходите върху които се правят осигурителни вноски.
След 1 януари 2007 г. в случаите когато договора за прокура е сключен като договор за управление и контрол /граждански договор/, осигурителни вноски следва да се внасят по реда на чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО. И в този случай, осигурителните вноски се дължат върху получените, начислените, или неначислените месечни възнаграждения но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по основни икономически дейности и квалификационни групи професии/осигурителния праг/.
Здравноосигурителните вноски и при двата начина на оформяне на правоотношенията /трудови или договори за управление и контрол/ се дължат на основание чл. 40, ал. 1, т. 1 от Закона за здравното осигуряване върху дохода, върху който се внасят вноски за държавното обществено осигуряване, определен съгласно КСО.

Да може от една страна прокуристът да изпълнява всички свои права и да поема задължения, а от друга упълномощаването му да има действие спрямо трети лица, прокурата следва да е писана в търговския регистър
#4 | 14.05.2012, 08:50
Публикации: 28 / 1
Именно поради това изискване се чудя как да бъдат оформени взаимоотношенията, за да може лицето да изпълнява и двете функции. Допустимо ли е да има договор за прокура и същевременно трудов договор като счетоводител? По принцип счетоводната дейност е основна за лицето, а и както писах, няма друг счетоводител във фирмата.
#5 | 14.05.2012, 10:02
Публикации: 273 / 61
С договор за управление и контрол /граждански договор/, защото при този тип договор няма работно време, а има вменени задължения във връзка с управлението и контрола на въпросната фирма.
#6 | 14.05.2012, 10:07
Публикации: 28 / 1
Благодаря! Аз също смятам, че така ще е най-удачно, но се чудех дали е допустимо едно и също лице да има договор за управление със съответните права да подписва документи /включително трудови договори/ и в същото време самото то да има сключен договор?
#7 | 14.05.2012, 10:14
Публикации: 273 / 61
Да допустимо е.
#8 | 29.07.2012, 18:30
Публикации: 28 / 1
Съжалявам че отново повдигам темата, но тъй като вече задвижваме процедурата по сключване на договор за прокура като договор за управление, бих искала отново да се консултирам дали е допустимо същото лице да продължава да работи и на трудов договор в същата фирма? Моля Ви за съдействие, тъй като от служител в НОИ чух коментар, че това не е допустим вариант!
#9 | 30.07.2012, 08:08
Публикации: 6304 / 1018
Колегите са дали аргументирано мнение защо е допустим вариант.
Бихте ли споделили с какви аргументи подкрепи мнението си служителят на НОИ, който е застъпил противоположната теза?
#10 | 30.07.2012, 08:38
Публикации: 28 / 1
Здравейте! Според служителя не било допустимо едно и също лице да има договор за управление, който му дава право да подписва всякакви документи, и в същото време да е наето лице по трудов договор в същата фирма. В случая обаче освен прокуриста има и двама реално действащи управители. Затова исках да се консултирам тук във форума.
#11 | 02.08.2012, 12:10
Публикации: 28 / 1
Здравейте!
По нашия казус се сетих още нещо: след като лицето ще продължи да работи по трудов договор, но ще бъде и прокурист, трябва да подадем и декларация по чл. 20, ал. 2 от ЗГВРС, въпреки че сега не се внасят вноски за ГВРС. Греша ли? Тази декларация се подава в 3-дневен срок, но от кога следва да изчисляваме срока - от датата на нотариална заверка на договора за прокура или от датата на вписването му в Търговския регистър?
Ще съм много благодарна за съдействие!
#12 | 03.08.2012, 11:10
Публикации: 28 / 1
Моля Ви за мнение по този въпрос!
#13 | 03.08.2012, 11:17
Публикации: 6304 / 1018
Моля Ви за мнение по този въпрос!
Мога да изкажа само съображения от общ характер. В ТР се вписват вече настъпили обстоятелства и това е просто една процедура по тяхното публично обявяване. Договорът би следвало да е в сила от момента на неговото подписване. :hmmm:
#14 | 03.08.2012, 11:23
Публикации: 28 / 1
Благодаря Ви за включването! Честно казано, тази декларация по ЗГВРС съвсем я бях забравила, тъй като в момента не се правят такива вноски. Сещате ли се за нещо друго при тази ситуация, което може би ми убягва?
#15 | 05.08.2012, 16:57
Публикации: 28 / 1
За всеки случай пак ще попитам: трябва ли да подаваме декларация по ЗГВРС за това лице? Моля Ви за мнение, защото се притеснявам да не пропуснем /а и да не объркаме/ нещо!
#16 | 18.09.2012, 10:47
Публикации: 7 / 0
Здравейте!
И мен ме интересува този въпрос с ГВРС - лице, работещо на трудов договор във фирмата, ще има и договор за управление - трябва ли да подаваме такава декларация за невнасяне на вноски във фонд ГВРС?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове