Разпределяне на дивидент без приключена година

11.05.2021, 01:00 2846 10

11.05.2021, 01:00
Публикации: 326 / 5
Здравейте,

съдружниците са разпределили дивидента за 2020г. Тъй като се разделят и са направили общо събрание за разделянето (двама съдружника са) на още дивидент. Реално за 2020г няма какво вече да се разпредели, но имат протокол за разпределянето на още 90 хил. Сумата ще се изплати по банков път (за тази година имат доста приходи и малко разходи). Сега чуденката ми е как да отразя този протокол - дали да приключа всички сметки на неразпределената печалба за минали години и така 122 да не ми стои с дебитно салдо след като отразя протокола?
#1 | 11.05.2021, 10:12
Публикации: 206 / 45
Здравейте,
                    Това авансово разпределяне на дивидент в нашето законодателство не е разрешено, въпреки, че има доста аргументи /и коментари, и статии/ в тази посока, да се прави на база междинни отчети и т.н., но... За момента това не може да се прави!!! Ако ликвидирате дружеството, нещата стоят една идея по-различно, но от написаното оставам с впечатление, че дружеството се запазва, но с промяна на собствеността... Помислете го, нямам готов съвет за Вас в момента, но авансов дивидент не може да се раздава, за това съм категоричен.

Лека и спорна работа!!!
#2 | 11.05.2021, 10:33
Публикации: 582 / 118
Аз също смятам, че не можете да разпределяте дивидент от текущата печалба. Според ТЗ това е последователността:

    "Компетентност на общото събрание
    Чл. 137. (1) Общото събрание:
   ...
    3. приема годишния отчет и баланса, разпределя печалбата и взема решение за нейното изплащане;"
#3 | 11.05.2021, 10:39
Публикации: 48 / 13
                    Това авансово разпределяне на дивидент в нашето законодателство не е разрешено,

Не е съвсем така. Разрешено е, макар и в специфични случаи за публичните дружества. Можете да погледне примерно чл.115в от ЗППЦК. Случаят с питащата разбира се е безкрайно далеч от публичните дружества.
#4 | 11.05.2021, 11:07
Публикации: 206 / 45
Не е съвсем така. Разрешено е, макар и в специфични случаи за публичните дружества. Можете да погледне примерно чл.115в от ЗППЦК. Случаят с питащата разбира се е безкрайно далеч от публичните дружества.
Е, и аз за това и отговарям по този начин :smile1: Спецификите за публичните, в специфични случаи са си прийом на държавата да си прави каквото иска и като и е удобно в дадена ситуация. Но за простолюдието, като нас-не става!!! :smile1:

Хубав ден от мен!!!
#5 | 11.05.2021, 15:58
Публикации: 326 / 5
Колеги, не са се обадили да ме питат. Предадоха ми протокол от общо събрание, на което и двамата съдружника са били с адвокатите си. Днес щели да си преведат парите по него.
Трябва да намеря решение какво да правя с този подписан документ и при напускащ един съдружник (отделно от това ще му се изплати дела по оценка на дружеството, която в момента тече). Дори и да им кажа, че няма да отразя протокола то парите ще си ги преведат, няма и да ме питат. А сумата е голяма, наникъде да я покрия до 2022г
#6 | 11.05.2021, 16:22
Публикации: 668 / 83
Ако не се лъжа подобни казуси за разпределяне на дивидент без да има неразпределена печалба по семинарите - ги третираха - като скрито разпределение на печалбата и фиска бил доволен и собствениците и те.
#7 | 11.05.2021, 17:29
Публикации: 11956 / 2182
Дори и да им кажа, че няма да отразя протокола

Не е необходимо да не го отразявате.  :smile1:

Ако не се лъжа подобни казуси за разпределяне на дивидент без да има неразпределена печалба по семинарите - ги третираха - като скрито разпределение на печалбата

Точно така - авансовият дивидент съвсем законно е наречен скрито разпределение на печалбата и това обстоятелство го обявяваме в ГДД.
#8 | 12.05.2021, 12:59
Публикации: 326 / 5
Не е необходимо да не го отразявате.  :smile1:

Точно така - авансовият дивидент съвсем законно е наречен скрито разпределение на печалбата и това обстоятелство го обявяваме в ГДД.

Много благодаря! Хубав ден колеги!
#9 | 13.05.2021, 09:34
Публикации: 20 / 3
Ако правилно разбрах, имате натрупана печалба от предходни години, което значи, че можете да разпределите дивидент в рамките на тази печалба.

Освен това законът дава възможност да се попълни в данъчната декарация за следващата година скрито разпределение на печалбата, което не е незаконно. Обаче трябва да сте сигурни, че ще имате печалба за текущата година, за да не стане декапитализация.
И освен това се подава в справка 73 информацията, независимо, че няма протокол за разпределяне на дивидент.
#10 | 17.05.2021, 18:53
Публикации: 309 / 37
Имах случай на разпределяне на авансов дивидент ( и то след съгласуване с ревизиращия екип). Показах им тези разсъждения, които прикачам, те ги приеха, без последствия. Така че при мен мина.
Само дето трябваше да се обяснявам пред банката защо сметка 122 има дебитно салдо.  :hmmm:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група