Управител по ДУК, ЕООД, обезщетение за безработица НОИ!

19.05.2021, 08:47 979 11
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

19.05.2021, 08:47
Публикации: 24 / 0
Здравейте, моля за съвет и от вас, двама счетоводители са на противоположни мнения. Управител на ЕООД по ДУК, който  е и собственик, осигуряван за всички рискове на  минимална заплата, няма наети хора и не е по ДДС, прекратява за неопределен период от време дейността на фирмата. Има ли право да се регистрира на борсата по труда и съответно да му бъде отпуснато обезщетение за безработица от НОИ? :blush:
Благодаря предварително!
#1 | 19.05.2021, 09:00
Публикации: 10226 / 1766
#2 | 19.05.2021, 10:21
Публикации: 24 / 0
#3 | 14.06.2021, 08:25
Публикации: 24 / 0
Здравейте, относно моя казус, получих отказ от НОИ, касаещо обезщетение за безработица. Мотива им беше, че се водя управител в търговския регистър, което означавало, че упражнявам трудова дейност, за която подлежа на задължително осигуряване по КСО или законодателството на друга държава, с изключение на лицата по чл. 114а, ал. 1 от Кодекса на трудa.
При положение, че им изпратих Решението от ОС за прекратяване на дейността на фирмата и на правоотношението на управителя възникнало по ДУК. Подали сме и Д1 до датата на осигуряване (дата на прекратяване на дейността).
Според НОИ упражнявам дейност и дължа
осигуровки. Нещо да не сме пропуднали да подадем за прекратяване на дейността?
#4 | 14.06.2021, 08:33
Публикации: 634 / 45
В Бюрото по труда е аналогично - много им харесва чл.4 от КСО и обикновено до там стигат, но чл.10 не ги вълнува.
#5 | 14.06.2021, 08:49
Публикации: 24 / 0
Обърнали са внимание и на чл.10 от КСО, но го опровергават с чл.140 ал.4 от ТЗ, който гласи че: Увеличаване и намаляване на капитала, приемане и изключване на съдружник, преобразуване на дружеството, избор и освобождаване на управител, както и назначаване на ликвидатор имат действие от вписването им в търговския регистър.
Според тях, докато фигурирам в ТР като управител, упражнявам трудова дейност!
#6 | 14.06.2021, 09:55
Публикации: 10226 / 1766
Здравейте,
това, което споделяте е доста обезпокоително, ако са решили така да процедират - поне докато някой не отиде на съд. Именно НОИ са институцията, която не би заверила стаж на никое лице без то да е упражнявало дейност. Искат ГДД, ОКД5 и всякаква документация, за да се удостовери наличие на дейност и връщат пари при липса на такава без, естествено да заверяват стаж. Силно ме учудва, че в случая при документирана липса на дейност искат осигуровки.
#7 | 14.06.2021, 10:35
Публикации: 24 / 0
Незнам какво да мисля, счетоводителите казват, че всичко сме направили както трябва за прекратяване на дейността и осигуряването по ДУК.
#8 | 14.06.2021, 11:00
Публикации: 10226 / 1766
А подадена ли е ОКД5 за прекъсване на дейността Ви като управител ? Всъщност упоменавате наличен ДУК - осигуряването по ДУК ли е било или като СОЛ ?

вижте и това

от текста " Упомената е връзката на осигуряването с полагането на труд" .
#9 | 14.06.2021, 11:30
Публикации: 24 / 0
Да, само по ДУК, до колкото знам ОКД5 се подава за самоосигуряващите се лица!
#10 | 14.06.2021, 11:38
Публикации: 10226 / 1766
Да, само по ДУК, до колкото знам ОКД5 се подава за самоосигуряващите се лица!

Да. Всичко тогава си е направено.
#11 | 14.06.2021, 11:46
Публикации: 24 / 0
Да. Всичко тогава си е направено.
Благодаря много за отделеното време, бъдете здрави! :good:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група