Фактура от ЕС с български ддс номер

30.06.2021, 20:05 3450 11

30.06.2021, 20:05
Публикации: 6 / 0
Здравейте!

Получихме фактура за рекламни материали (не са мостри) от страна членка на ЕС  регистрирана по ЗДДС в България. ДДС номера на фактурата е български и има начислен 20% данък.
Същевременно получихме и транспортен документ за доставка на материалите между държавата членка и България (нашата фирма).
Аз мисля, че трябва да  осчетоводя фактурата по общия ред и мога да ползвам ДК, а те ще си платят данъка в България (няма ВОП).
Но не знам трябва ли тези материали да ги включа в интрастат декларацията? Ако ги включа общата стойност в интрастат декларацията няма да е равна с подадената стойност в ДДС декларацията (данъчната основа на ВОП).
Ще съм благодарна за вашето мнение.
#1 | 01.07.2021, 10:03
Публикации: 11974 / 2191
Аз мисля, че трябва да  осчетоводя фактурата по общия ред и мога да ползвам ДК, а те ще си платят данъка в България (няма ВОП).

Правилно.  :smile1:
#2 | 02.07.2021, 11:25
Публикации: 6 / 0
Благодаря много, а за интрастат имате ли представа дали трябва да ги включа?
#3 | 02.07.2021, 12:36
Публикации: 91 / 2
І. Въпроси и отговори относно проблеми свързани с информационната система Интрастат:                         

18.   Трябва ли да се декларират по система Интрастат рекламни материали както за пристиганията, така и за изпращанията ако става въпрос за рекламни брошури, които се отпечатват в страна-членка от чужда фирма по поръчка на българска фирма.

   Рекламни материали, които се поръчват и са предмет за търговска сделка се декларират по система Интрастат и не попадат в обхвата на стоките, изключени от деклариране по система Интрастат съгласно Приложения I на Регламент (ЕС) № 91/2010 на Комисията от 2 февруари 2010 г. за изменение на Регламент (ЕО) № 1982/2004 за прилагане на Регламент (ЕО) № 638/2004 на Европейския парламент и на Съвета за статистика на Общността.

#4 | 02.07.2021, 12:39
Публикации: 11974 / 2191
Благодаря много, а за интрастат имате ли представа дали трябва да ги включа?

https://www.ruskov-law.eu/sofia/article/intrastat.html

"„Интрастат" е система, която цели обмен на информация между отделните страни-членки на ЕС и създаване на статистика във връзка с вътреобщностните пристигания и изпращания на стоки. "

В случая нямате пристигания/изпращания. :smile1:
#5 | 02.07.2021, 13:14
Публикации: 91 / 2
Това и аз си го помислих първоначално, тъй като фактурата е между два БГ номера. Обаче нали има и транспортен документ т.е. има физическо движение на стоки от ЕС към БГ. За съжаление, консултациите на НАП в четвъртъците вече са отменени. Имам горчив опит със запитване по имейла за отразяване в интрастат на върната стока, който беше напълно безполезен. По телефон няма гаранция за компетентността, нито има отговорност. Остава варианта да попитате познат служител, ако имате.
#6 | 02.07.2021, 13:17
Публикации: 11974 / 2191
Това и аз си го помислих първоначално, тъй като фактурата е между два БГ номера. Обаче нали има и транспортен документ т.е. има физическо движение на стоки от ЕС към БГ.

Има, но едната БГ фирма получава стоката от другата БГ фирма, а откъде тя е доставила тази стока вече тя ще си го администрира.
#7 | 05.07.2021, 11:17
Публикации: 6 / 0
Много благодаря за отговорите.

И аз разсъждавах като delphine, но след като получих товарителница от друга страна членка, с чуждестранен адрес и packing list с нетно, брутно тегло, палети и т.н. пак между двете държави,не знам какво да правя.
С НАП по телефона и моя опит е горчив - няма отговор или е безумен.
#8 | 05.07.2021, 11:46
Публикации: 11974 / 2191
ЗДДС
Чл. 13. (1) (Доп. - ДВ, бр. 96 от 2019 г., в сила от 01.01.2020 г.) Вътреобщностно придобиване е придобиването на правото на собственост върху стока и на всяко друго право на разпореждане със стоката като собственик, както и фактическото получаване на стока в случаите по чл. 6, ал. 2, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.

Получихме фактура за рекламни материали (не са мостри) от страна членка на ЕС  регистрирана по ЗДДС в България. ДДС номера на фактурата е български и има начислен 20% данък.
#9 | 09.06.2023, 19:01
Публикации: 105 / 6
Здравейте!
Получих фактура за покупка на стоки от страна членка на ЕС  регистрирана по ЗДДС в България. ДДС номера на фактурата е български НО НЯМА начислен 20% данък.
Има текст, който гласи "ДДС 20% - фирмата прилага ДДС при фактуриране",
Посочената цена на стоките е - без ДДС.
Според мен трябва да има начислено ДДС.
При така издадена фактура, следва ли аз да си го начисля?
#10 | 10.06.2023, 09:49
Публикации: 11974 / 2191
При така издадена фактура, следва

...да си изясните на какво основание / и то трябва да е записано / има неначисляване на ДДС във фактурата.
#11 | 10.06.2023, 15:17
Публикации: 105 / 6
Съгласна съм, че трябва да е упоменато основанието за не начисляване на ДДС, но не е?
Напротив дори е описано, че фирмата прилага 20% ддс, но после в графите, в които трябва да е изчислено пише 0, Обща сума - 100единици, ДДС - Х, Сума за плащане - 100единици.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група