Пенсиониране на работник

07.07.2021, 11:27 327 3
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

07.07.2021, 11:27
Публикации: 43 / 4
Здравейте,
Предстои пенсиониране на наш служител/работник поради навършване на необходима възраст и набран стаж за пенсиониране.
Какво трябва да направя? - 1. Следва ли да му прекратя трудовия договор? Основание?
2. След пенсионирането му, възнамеряваме да бъде нает по чл.114 от КТ - има ли нещо с което трябва да се съобразя?
Предварително благодаря.
#1 | 07.07.2021, 11:29
Публикации: 6329 / 582
Не е задължително да бъде прекратен трудовия му договор. При прекратяване на договора му дължите обезщетение по чл.222, ал.3 от КТ.
#2 | 07.07.2021, 11:42
Публикации: 175 / 6
Здравейте,
Предстои пенсиониране на наш служител/работник поради навършване на необходима възраст и набран стаж за пенсиониране.
Какво трябва да направя? - 1. Следва ли да му прекратя трудовия договор? Основание?
2. След пенсионирането му, възнамеряваме да бъде нает по чл.114 от КТ - има ли нещо с което трябва да се съобразя?
Предварително благодаря.
Здравейте!
Първо - малка корекция. Предстои Вашият служител да придобие право на пенсия!
В КТ е казано:
Чл. 327. (1) Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор писмено, без предизвестие, когато:
12. е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.
Чл. 328. (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи:
10. при придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, освен в случаите ...
Което означава, че може и да не се прекрати! Може просто - пенсия да се отпусне, а работникът да продължи да работи.
И не забравяйте чл. 222, ал. 3 - 2 или 6 заплати!

По втория въпрос - ако и двете страни са съгласни, няма нищо особено.
#3 | 08.07.2021, 11:23
Публикации: 110 / 4
Да не отварям нова тема.
Работник има 9г.10м. осигурителен стаж (трудовия е повече) в ЕТ и без прекъсване (т.к. ЕТ-то спира да работи, но не е дерегистрирано) продължава в ЕООД-то на същия собственик още 2г. 1м.
Единственият проблем за да се възползва от чл.222 ал.3 е : ЕТ-то и ЕООД-то една и съща група предприятия ли са, макар и свързани?
Моля за съвет, не искам да ощетяваме човека .
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група