Продажба на лек автомобил от фирма на физическо лице

15.11.2021, 10:59 9037 3

15.11.2021, 10:59
Публикации: 17 / 1
Здравейте,

Ще помоля за малко разяснения...
Закупих на името на фирмата (регистрирана по ДДС) ударен лек автомобил от физическо лице в Германия с договор за  покупко продажба без начислено ДДС. Автомобила по договор е на стойност 500 Евро. Идеята беше да се препродаде като стока, но в последствие реших да го задържа за себе си.

Въпроса ми е как е по правилно и по евтино да процедирам.

Първи вариант е да го регистрирам на името на фирмата и да го ползвам като личен. Какви плюсове и минуси би ми довело това.

Втори вариант е да го си го препродам от фирмата на себе си като физическо лице.
Ще си изготвя договор за покупко-продажба, но трябва ли фирмата да ми издаде фактура дори ако не желая? Трябва ли да се начисли ДДС и да се впише в Дневника за продажби, (като преди това не е ползван данъчен кредит)? 

Благодаря ви предварително за насоките....
#1 | 15.11.2021, 15:37
Публикации: 11932 / 2174
Без претенции за изчерпателност и с препоръка да си направите една обстойна консултация по въпроса със счетоводител, защото поставените въпроси изискат уточняващи въпроси, а и отговорите не са еднозначни / не винаги по-евтиното в момента е евтино и в перспектива / :
- ако фирмата е ООД/ЕООД може да продадете автомобила от фирма на ФЛ. Ако е ЕТ вижте чл.27 ЗДДФЛ
- ако ползвате автомобила и за лични нужди/ а той е фирмен / ще следва да имате и плащате данък лично ползване , евентуално ще документирате личното ползване и с писане на пътни листи
- няма да имате право на ДК за горива и експлоатационни разходи на автомобила , ако е фирмен
- при продажба на ФЛ това, че не сте ползвали ДК не означава непременно, че няма да следва да го начислите
- ако го продадете на ФЛ бихте могли при използването му във фирмата да ползвате ДК на горива и експлоатационни разходи на вече наетия автомобил

Важно е какво целите и как точно ще Ви служи този автомобил във фирмата, за да прецените какво да правите. И си направете консултация . :smile1:
#2 | 17.11.2021, 18:17
Публикации: 17 / 1
Благодаря ви delphine,
Задължително ще направя консултация със счетоводството, но си мисля (тъй като не са се занимавали с това), че няма да ми дадат точен отговор.
Искаше ми се да съм подготвен преди да ги посетя.
От прочетеното в поста Ви, ми се струва, че по добрия вариант е да си я продам на мен като физическо лице. Така ще избегна плащането на данък "лично ползване" и след като няма да имам възможността да приспадам ДК от експлоатационните разходи няма да има никакъв смисъл да бъде на фирмата.

Неприятното при продажбата от фирмата към мен ще бъде факта, че трябва да начисля ДДС върху продажбата цена.
Правилно ли разбирам?
#3 | 17.11.2021, 18:27
Публикации: 11932 / 2174
От прочетеното в поста Ви, ми се струва, че по добрия вариант е да си я продам на мен като физическо лице.

И аз мисля така. :smile1:

Неприятното при продажбата от фирмата към мен ще бъде факта, че трябва да начисля ДДС върху продажбата цена.
Правилно ли разбирам?

Много често на този въпрос се отговаря с "не, не следва да начислите ДДС на основание чл.50 ЗДДС" . Ако прочетете обаче чл.50 той препраща към чл.70 . Смисълът му най-общо казано е, че не сте ползвали данъчен кредит, а сте имали фактура с начислено ДДС , поради определени условия. Вие обаче изобщо не сте имали фактура с ДДС съгласно обяснението за закупуване на автомобила . Не влизате в хипотезата на чл.50. Да, ще следва да начислите ДДС.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група