Въпрос за СОЛ, земеделски производител с ТЕЛК

29.01.2022, 04:01 2714 12

29.01.2022, 04:01
Публикации: 7 / 0
Здравейте! Като за начало моля да ме извините, но не съм запознат и напълно компетентен. Баща ми е земеделски производител и си има счетоводителка и като такъв се осигурява по закон върху 410лв. Вноската му беше 150лв, но като се случи здравословен проблем разбрахме, че е хубаво да се осигурява и с право на болничен вероятно това, което наричате ОЗМ и плащаме 165лв. От миналата година има ТЕЛК решение 50% и искам да попитам по това което четох нали това, че продължава да се осигурява е правилно тоест, телк решението не ни освобождава от осигуровки? И другия ми въпрос след като има ТЕЛК видях в други теми това не намалява ли вноската от 165 на малко по-ниска както сте писали някакъв необлагаем доход, понеже счетоводителката нищо не е казала? В сайта на НАП със пик като се влезе си го има в системата, че е с ТЕЛК временен за година и с инвалидна пенсия с право на осигуряване. Тоест обобщавам въпросите правилно се осигурява без да спира и вноската трябва ли да е по-ниска заради телк-а? Благодаря за вниманието и се извинявам ако задавам глупави или некомпетентни въпроси. :)
#1 | 29.01.2022, 04:22
Публикации: 7 / 0
Това показва в сайта на НАП, тоест щом двата реда има един входящ номер значи са уведомени за промяната в статута му нали така.
https://ibb.co/dmHZSTd
Тоест дали сте съгласни с това и другите въпроси нали не сме сгрешили, че продължава осигуряването. И дали вноската заради телка трябва да е по-ниска.

П.П. Написах второ съобщение понеже изтървах времето за редактиране на първото такова. Осигуряването за ЗП е върху сумата от 420лв сгрешил съм цифрата, но вноската която правим е 165 лв всеки месец :)
#2 | 29.01.2022, 08:17
Публикации: 260 / 66
От това, което сте показали, се вижда че осигуряването е без право на болничен. Не зная защо внасяте по 165 лв. По мой сметки, ако не бъркам,  трябва да е около 116-117 лв.
Еднаквия входящ номер показва, че е подаден един документ в който са декларирани две неща - упражняване на дейност и избран начин на осигуряване.
За правата на лице с ТЕЛК:
- ако телка е съпроводен с пенсиониране, докато е пенсионер има право да се осигурява само здравно (8% от 420). Дали ще го направи или не е въпрос на избор. Когато заболяването е краткосрочно, много СОЛ предпочитат да си внасят и осигуровките за пенсия, за да не губят години при пенсиониране
- при ТЕЛК 50% и над 50% имате право на данъчно облекчение ("необлагаем минимум") от месечните и годишни доходи.

ПП  Все си мисля, че Вашата счетоводителка можеше да Ви обясни тези неща. Ако бяхте питали, разбира се.
#3 | 29.01.2022, 12:42
Публикации: 7 / 0
В сайта на НОИ ще проверим това за болничните, мисля че всичко си беше наред и си показваше промяната там. ТЕЛК е временен за година, но заради изследвания и леки последици може да бъде удължен точно за това се осигуряваме да не губим години. Колкото до данъчното облекчение сега разбираме, а тя беше чула за ТЕЛК но не е споменала 😀
#4 | 29.01.2022, 13:12
Публикации: 9298 / 1557
Промяната на вида осигуряване (с ОЗМ или само за инвалидност) може се прави веднъж годишно - само в периода от 01.01. до 31.01. Ако искате да направите промяна, имате на разположение само два дни.
#5 | 29.01.2022, 13:34
Публикации: 7 / 0
Добре разбирам. Но тогава върви ли стаж или не? Предпочитаме да си върви стажа, понеже телк и инвалидната пенсия, която сега са отпуска са само до май и според новите изследвания зависи дали ли ще бъде продължен. По въпроса за данъчното облекчение във НАП ли се подава нещо и самия ТЕЛК за да не бъде облаган месечния доход? :)
#6 | 29.01.2022, 13:49
Публикации: 72 / 29
ЗП СОЛ не плаща месечен данък, няма как да го намалите. Месечната вноска нямаме идея какво имате предвид под това понятие, може да включва осигуровки, банкови такси и такса на колегата, например. Поговорете си с колегата, с който работите. Няма счетоводител да не знае, а ние няма как да знаем дали не е демотивиран да Ви консултира по някаква причина. С четене по форуми трудно ще стане, ако искате да сте напълно наясно, почетете закони, кодекси и наредби.
#7 | 29.01.2022, 14:25
Публикации: 9298 / 1557
Добре разбирам. Но тогава върви ли стаж или не?
Кога "тогава"? Ако се осигурява за пенсия /както би трябвало, съгласно линка, който прилагате/, то "върви" стаж за пенсия и "не върви" /няма/ стаж за болнични.
 
По въпроса за данъчното облекчение във НАП ли се подава нещо и самия ТЕЛК за да не бъде облаган месечния доход? :)
А този ЗП формира ли месечен облагаем доход? Най-вероятно не. Обикновено ЗП се облагат на годишна база с подаване на ГДД. Там си ползват облекчението.
Не ми се проверява, дали при подаване на д55 има опция за данъчно облекчение на ТЕЛК. Нямам спомен.
#8 | 29.01.2022, 14:59
Публикации: 7 / 0
Да, подаваме ГДД явно там ще има облекчение. А за другото казвате, щом показва че се осигуряваме за пенсия и е записано че има временна инвалидност, не трябва да даваме допълнителната сума към осигуровката за право на болничен така ли. Счетоводителката прави всички вноски и внася сумите просто преди плащахме 150лв, а сега 165 за да има право на болнични. В сумите си е включена предполагам възнаграждение за вашата колежка 😀
#9 | 29.01.2022, 15:23
Публикации: 9298 / 1557
 А за другото казвате, щом показва че се осигуряваме за пенсия и е записано че има временна инвалидност,😀
не съм казала, че е записано, че има временна инвалидност. Записано е, че се осигурява за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт. При другият вариант на самоосигуряване , който включва и осигуряване за болнични, в справката на НАП пише "Всички осиг. рискове". Явно вашият човек не се осигурява за болнични.
 
 не трябва да даваме допълнителната сума към осигуровката за право на болничен така ли.
Щом като не сте декларирали осигуряване за болничен, не правите такива вноски.

 Счетоводителката прави всички вноски и внася сумите просто преди плащахме 150лв, а сега 165 за да има право на болнични. В сумите си е включена предполагам възнаграждение за вашата колежка 😀
Вие не знаете ли какво плащате? Най-вероятно в цитираните суми е включено и възнаграждение.
Разговаряйте с колежката. Питайте какви вноски прави и за какво, какви декларации подава, на какво се дължи увеличената такса... Тук никой не може повече да Ви помогне.
#10 | 29.01.2022, 15:48
Публикации: 7 / 0
Добре, благодаря много :)
#11 | 29.01.2022, 16:19
Публикации: 7 / 0
Ето какво показва при оторизация в сайта на НОИ за 2021 от както почнахме да плащаме за болничен, вижда се в колонката Пенсия, болничен и майчинство докато за предните години пише само Пенсия. Значи тук показва разликата и е отразено.
https://ibb.co/1qVGcpz
#12 | 29.01.2022, 17:04
Публикации: 9298 / 1557
Това е причина наистина да разговаряте със счетоводителката!
Вероятно тя е подавала Д1 с ОЗМ, а реално не сте подали декларация в НАП за такъв вид осигуряване.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група