Анулиране на фактура

06.04.2022, 21:40 2830 8

06.04.2022, 21:40
Публикации: 3 / 0
Здравейте !
Управител съм на магазин за хранителни стоки , имам си счетоводство , но реших и да се допитам до вас ..
Въпроса ми към специалисти ДДС е следния :
Правилно ли е доставчик при грешно издадена фактура , да я "анулира" чрез кредитно известие за същата стойност и количества и след това да пусне нова фактическа правилна фактура за доставка на стоки ?
Оставям с впечатление , че е масова практика при много доставчици и тук изниква другия ми въпрос
Трябва ли контрагента към който са издадени тези фактура , Ки и новата фактура да ги включва в дневника си за покупки всички ?
Тъй като при мен е пристигнала само последната фактура по действителна доставка.
Но при проверка от НАП разбирам че я предшестват и други два документа който се анулират и от фирмата доставчик ме убеждават че това че не съм получила и декларирала в дневника за покупки не е проблем !?
А НАП ми търсят само защо не сме включили съответните КИ .... за първите грешни фактури нищо не питат , те ли не са видели че се унищожават нз , но мн се обърках ..
Та реших да попитам в такъв казус как е редно да отразят фактурите и кредитните двата контрагента ?
Благодаря предварително
 
#1 | 06.04.2022, 21:59
Публикации: 9299 / 1558
Трябва да се включат всички фактури и КИ. КИ се включва в дневника на получателя в месеца на издаване. Самите фактури се включат в дневника за покупките на получателя да 12 месеца от издаването.
#2 | 07.04.2022, 08:27
Публикации: 11932 / 2174
"Правилно ли е доставчик при грешно издадена фактура , да я "анулира" чрез кредитно известие за същата стойност и количества"

Не е правилно, но е много масова практика.

"Трябва ли контрагента към който са издадени тези фактура , Ки и новата фактура да ги включва в дневника си за покупки всички ?"

Да, трябва.

"А НАП ми търсят само защо не сме включили съответните КИ .... за първите грешни фактури нищо не питат"

Питат за КИ , защото то намалява данъчния кредит и невключването му ощетява бюджета. Освен това е действие, за което е предвидена глоба. Виждаме на практика приложение на принципа, че ако фирмата се ощети от неползван ДК не е нищо особено, но за бюджета - това е "друга работа".

#3 | 07.04.2022, 13:17
Публикации: 3 / 0
Да, много благодаря !
А има ли някаква опция ,вид справка
Която мога ежемесечно да се изважда от НАП примерно и да виждам доставчик "х" колко първични документи е пуснал респективно декларирал в месечната си справка към моята фирма ? С цел да си правя засечки и да не се стига до такива казузи в бъдеще !
#4 | 07.04.2022, 13:30
Публикации: 6403 / 1129
Има такава справка в портала на НАП, но се пуска заявка и не знам в какъв срок изпращат отговор
#5 | 07.04.2022, 14:19
Публикации: 9299 / 1558
Отговорът е от няколко часа до 1 ден.
Справката се заявява за всеки конкретен месец поотделно и може да е за минал отчетен период, т.е.сега може да проверите м.02.
#6 | 07.04.2022, 15:36
Публикации: 3 / 0
Благодаря !
Намерихме я да справката.
Живи и здрави бъдете всички
#7 | 16.08.2023, 13:21
Публикации: 87 / 0
..
#8 | 16.08.2023, 16:36
Публикации: 3 / 0
Тази справка от НАП е доста полезна, не знаех за нея. Благодаря :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група