Дивидент, заплати, зопб

16.08.2023, 09:25 956 4

16.08.2023, 09:25
Публикации: 206 / 45
Здравейте колеги,
                                 Във връзка с темата с плащанията в брой ще ми е любопитно как виждате нещата в следните ситуации: предоставяме определена сума пари на подотчетно лице например 9000.00 на собственик или 1000.00 на лице по ТД, разпределя се дивидент 9000.00/начислява се заплата 1000.00, възниква задължение за дивидент 8550.00лв./ за заплата примерно 700.00лв. и като следствие се прави прихващане между вземанията от лицата и задължението към тях. Няма изплащане в брой на дивидент и заплата, спазени са нормите на ЗОПБ. То е ясно, че не е препоръчително да се заиграваме така, но ще ми бъде интересно какъв е Вашият прочит на казуса :hmmm:

Лека и спорна работа!!!
#1 | 16.08.2023, 09:41
Публикации: 4400 / 737
За дадената на подотчетното лице сума не трябва ли да има някакво основание за даването - за плащане на доставка, услуга и т.н.? Първия път може и да мине без "усвояването" на аванса по предназначение, ама следващият ще бие на очи. С тия дребни тарикатлъци очаквам догодина да направят всички дивиденти да се плащат по банка. Пък и време "бизнесмените" да се научат на бизнес. Като нямат пари да не се хващат.
ПП Това последното мрънкане не е към питащия :)
#2 | 16.08.2023, 09:43
Публикации: 2116 / 147
Здравейте колеги,
                                 Във връзка с темата с плащанията в брой ще ми е любопитно как виждате нещата в следните ситуации: предоставяме определена сума пари на подотчетно лице например 9000.00 на собственик или 1000.00 на лице по ТД, разпределя се дивидент 9000.00/начислява се заплата 1000.00, възниква задължение за дивидент 8550.00лв./ за заплата примерно 700.00лв. и като следствие се прави прихващане между вземанията от лицата и задължението към тях. Няма изплащане в брой на дивидент и заплата, спазени са нормите на ЗОПБ. То е ясно, че не е препоръчително да се заиграваме така, но ще ми бъде интересно какъв е Вашият прочит на казуса :hmmm:

Лека и спорна работа!!!
  Правят си писмено изявление за прихващане. За дивидента може и дружеството да направо, но за заплатата - само работника може.
#3 | 16.08.2023, 12:46
Публикации: 206 / 45
Благодаря колеги,
                                 То е ясно, че трябва да свикват, ама докато свикнат и минат през някакъв фискален катарзис има да изтече доста вода. А пък тези дни оставам с впечатление, че аз съм виновен за бюджета и промените свързани с него :smile1:
А и не пречи да поумуваме малко странично от рутината.
Иначе и аз съм за чиста и свята икономика /това до bobo :smile1:/

Благодаря за коментарите и хубав ден!!!
#4 | 16.08.2023, 13:11
Публикации: 11974 / 2191
... и като следствие се прави прихващане между вземанията от лицата и задължението към тях. Няма изплащане в брой на дивидент и заплата, спазени са нормите на ЗОПБ. То е ясно, че не е препоръчително да се заиграваме така, но ще ми бъде интересно какъв е Вашият прочит на казуса :hmmm:

Бих казала, че е съвсем нормална и срещана в действителност ситуация / извън заигравките по въпроса /. Не виждам нищо нередно. :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група