Приспадане на надвнесен данък на ФЛ

18.04.2022, 09:58 1148 4

18.04.2022, 09:58
Публикации: 65 / 0
Здравейте, за пръв път имам такава случка и отговорът от НАП малко ме озадачи, затова да попитам тука . По ГДД ФЛ-СОЛ има данък за възстановяване и  маркирах да бъде приспаднат от данъците. Сега подадох Д по чл.55 и виждам че въпросната сума не се приспада. От НАП ми отговарят че трябвало да изчакам падежа, да де ама по някакви техни си хватки не я приспаднат сигурно и лихва ще искат...  Дали е така ? Някой имал ли е такава случка ?
#1 | 18.04.2022, 10:10
Публикации: 2116 / 147
След падежа ще бъде прихваната. Ако начислят лихви, ще си искате заличаване на недължими лихви и ще ги заличат. Едва ли ще се наложи.
#2 | 18.04.2022, 10:11
Публикации: 11956 / 2182
 От НАП ми отговарят че трябвало да изчакам падежа, да де ама по някакви техни си хватки не я приспаднат сигурно и лихва ще искат...  Дали е така ? Някой имал ли е такава случка ?

Странна работа наистина - аз също имах надвнесен данък на ФЛ по ГДД чл.50 и маркирах да бъде приспадната от здравни осигуровки / лицето е пенсионер СОЛ / . Приятно ме изненада, че още с подаването на Д1 за март сумата беше приспадната от вноската за здравно осиг. и даже я платих в намален размер.
#3 | 10.05.2022, 21:28
Публикации: 286 / 9
Здравейте!
Имам същия случай.
Лицето е с надвнесен данък и отбелязахме, че искаме да се прихване с бъдещи задължения за ДОО. Тази седмица проверяваме и виждаме, че има задължения по ДОО точно с тези 554 лв. ,които му бяха надвнесени и лихви вече.
Изпратихме лицето в НАП и от там му казали, че не сме подали Приложение 10 за данъчни облекчения. Само че не знам какво общо имат изравнени осигуровки на СОЛ за годината, приспаднати от данъчната основа и надвнесен данък с данъчни облекчения.
Имали ли сте такова чудо досега?
#4 | 11.05.2022, 12:09
Публикации: 34 / 5
И при мен не са приспаднати, въпреки че е попълнено приспадане в декларацията....дори изпратиха писмо за непогасени задължения
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група