Съкращаване по чл.328, ал.2, т.2 от КТ - детайли

01.09.2022, 10:18 5930 30

#20 | 01.09.2022, 10:18
Публикации: 69 / 17
Няма как да е.
От 1000 години има становище и още не сте го разбрали?!

От първия път Ви разбрах за "становището", тия становища са като онези "окръжни", не са законова разпоредба, някой "началник" някъде се опитва да тълкува текстове... Не съм сигурен какво ще стане, ако се опре до съдебно дело. Все едно... виждам нарастване на напрежение и спирам.
Но ви давам (не само на Вас лично) пример от моята практика: относително наскоро ( от началото на ковид-паниката), лице с регистрация в БТ извън София (конкретно Враца), подаде си документите и нито са го "връщали", нито са му "спирали/пускали" с цел "изместване, отлагане и прочие" обезщетението по повод целия ни спор.
#21 | 01.09.2022, 10:40
Публикации: 2116 / 147
От първия път Ви разбрах за "становището", тия становища са като онези "окръжни", не са законова разпоредба, някой "началник" някъде се опитва да тълкува текстове... Не съм сигурен какво ще стане, ако се опре до съдебно дело. Все едно... виждам нарастване на напрежение и спирам.
Но ви давам (не само на Вас лично) пример от моята практика: относително наскоро ( от началото на ковид-паниката), лице с регистрация в БТ извън София (конкретно Враца), подаде си документите и нито са го "връщали", нито са му "спирали/пускали" с цел "изместване, отлагане и прочие" обезщетението по повод целия ни спор.

Добре, но си има КСО и там ще има осигуряване на основание чл.9, ал.3, т.5 ли беше, което автоматично води до факта, че нямате право на обезщетение за този период.
Толкова ли е сложно?
#22 | 01.09.2022, 10:48
Публикации: 69 / 17
Целия чл.9 от КСО говори за осигурителен стаж, не разбирам противоречието с правото на обезщетението. Осигурителният стаж си се трупа помесечно/подневно до достигане на максималния размер и прочие, и служи за пенсията.
#23 | 01.09.2022, 12:33
Публикации: 69 / 17
Представете си, че фирмата е сериозна и отговорна. Вие кой вариант бихте избрали и защо?
1. Получаване на всички месечни обезщетения от НОИ/ в моя случай 6 месеца/ и например на седмия месец си подавам заявлението към фирмата за получаване на обезщетението за оставане без работа към Фирмата. Тук с уговорката, че фирмата е коректен платец и няма да има забавяния и т.н.

2. Подаване на заявление към фирмата след първия месец съответно спиране/възстановяване на парите от НОИ.

"Сериозна и отговорна" не дава представа за финансовото състояние, нито за бъдещото развитие на фирмата.
Аз бих направил следното:
  • Моментална регистрация за целта на обезщетението. За да се задвижи процеса. При опит да ме "подбутнат да направя това/онова" (вече обсъденото по-назад в темата), възразявам с аргумента че правото ми на "обезщетение от работодателя" е мое право, но не и задължение, мога да го упражня или да не го.
  • След изтичането на месец 09-2022 подавам заявка за обезщетението по чл.222(1) от КТ, за да задвижа и този процес и да се доближа максимално до това си право И предвид по-голямата сума. Естествено ако стане, уведомявам НОИ, за да си направят там спирането/пускането, това си е тяхна работа.
Цел на всичко това: съкращавам максимално срока, в който да получа пари от "сериозната и отговорна фирма", едновременно с това и бюрократичните срокове на държавата.
#24 | 01.09.2022, 12:42
Публикации: 364 / 42

Аз бих направил следното:
  • Моментална регистрация за целта на обезщетението. За да се задвижи процеса. При опит да ме "подбутнат да направя това/онова" (вече обсъденото по-назад в темата), възразявам с аргумента че правото ми на "обезщетение от работодателя" е мое право, но не и задължение, мога да го упражня или да не го.
  • След изтичането на месец 09-2022 подавам заявка за обезщетението по чл.222(1) от КТ, за да задвижа и този процес и да се доближа максимално до това си право И предвид по-голямата сума. Естествено ако стане, уведомявам НОИ, за да си направят там спирането/пускането, това си е тяхна работа.
Цел на всичко това: съкращавам максимално срока, в който да получа пари от "сериозната и отговорна фирма", едновременно с това и бюрократичните срокове на държавата.
[/quote]
И аз бих направила така.
#25 | 01.09.2022, 14:05
Публикации: 11954 / 2181
 При опит да ме "подбутнат да направя това/онова" (вече обсъденото по-назад в темата), възразявам с аргумента че правото ми на "обезщетение от работодателя" е мое право, но не и задължение, мога да го упражня или да не го.

Моите впечатления са, че даже не се и опитват - питат уточняващо дали обезщетението ще бъде изплатено "сега" / каквото и да значи това /и при отговор "не" си задействат процедурата. Учудвало ме е даже, но и те явно не могат да бъдат следователи кога и как ще се решава този въпрос. Съгласна съм с написаното от Вас.
#26 | 01.09.2022, 14:13
Публикации: 69 / 17
Тяхната цел е да си съкратят работата, щото имат готови форми за "спиране/пускане" и направо да "ги връчат"  / да пуснат човека "по пързалката" незаконно. Няма никаква предпоставка за сигурност относно обезщетението "222(1)", от там и (не само) незаконността на този вид действия.
#27 | 01.09.2022, 15:23
Публикации: 2116 / 147
Тяхната цел е да си съкратят работата, щото имат готови форми за "спиране/пускане" и направо да "ги връчат"  / да пуснат човека "по пързалката" незаконно. Няма никаква предпоставка за сигурност относно обезщетението "222(1)", от там и (не само) незаконността на този вид действия.

Законни са, защото парите могат да се дадат без основание за ОБ и после да се търсят.
#28 | 01.09.2022, 15:35
Публикации: 69 / 17
Парите се дават законно на основание изпълнените формалности за отпускане на "държавното" обезщетение. Лицето упражнява правото си. Има обстоятелства, вече ги обсъдихме, "кое как и кога, и кой какво може да прави".
Да го кажа по друг начин: държавата не може да иска от лицето да си упражни право, което не му е И задължение.
#29 | 09.09.2022, 23:08
Публикации: 4 / 0
Бърз въпрос, който назрява..
В случай че сключа граждански договор със същия работодател в размер под МРЗ в едномесечния срок след прекратявне на трудовото правоотношение с работодателя, ще имам ли право пак на обезщетение за оставане без работа от работодателя?
#30 | 14.09.2022, 10:29
Публикации: 2116 / 147
Най-общо,  среднодневното брутно за предходния месец е базата. Получената заплата за отработените дни (извън болничните). Това е достатъчен ориентир мисля..

Не, не е това базата.

Базата по закон е ПЪЛЕН ИЗРАБОТЕН МЕСЕЦ.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група