САП и ДАП подобрение на сграда

24.11.2022, 13:46 967 1

24.11.2022, 13:46
Публикации: 1 / 0
Здравейте, извършен е ремонт/подобрение на сграда, с който се увеличава икономическата изгода от използването на помещението. Няма да има промяна в очаквания полезен срок за ползване,само в стойностите. Стойността на актива при продобиването е 300 хил. лв, а натрупаните разходи през последните две години са 100 хил.лв. Отписваме натрупаната счетоводна амортизация/33 хил.лв/ и с разходите формираме новата отчета стойност - 367 хил.лв. А в ДАП формирана нова амор. стойност от 400 хил. с натрупана данъчна амортизация /33 хил.лв./ без да отписвам нищо. Ако правилно съм разтълкувала законите, трябва през годините да имам разминаване в САП и ДАП за този актив и съответно в стойността, счет. и дан. амортизация? Има ли според Вас начин да изравня стойностите или греша в самото отчитане на подобренията?
#1 | 25.11.2022, 08:39
Публикации: 11956 / 2182
Има ли според Вас начин да изравня стойностите или греша в самото отчитане на подобренията?

Здравейте,
мисля, че правилно сте формирали амортизируемата стойност в САП и ДАП. Възможност да имате еднакви като стойност амортизации Ви дава чл.55 ал.2 ЗКПО, който не фиксира определени норми, а указва, че "(2) Годишните данъчни амортизационни норми се определят еднократно за годината и не могат да превишават следните размери:..."

Определете за счетоводни цели 4%  амортизационни отчисления, а за данъчни - по-ниски. Във Вашия случай ще са 3,67 %.

367000 х4,00% =14680  в САП
400000 х3,67% =14680  в ДАП
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група