Завеждане на евтини активи

12.02.2023, 13:32 657 5

12.02.2023, 13:32
Публикации: 9 / 0
Здравейте. При започване на дейност на нова фирма тя ще използва активи втора употреба. Например офис техника като стари и евтини компютри и принтери, рафтове, маси за които има документи. Въпроса ми е може ли те да се заведат на новата фирма за да има документи за собственост - като дарение например или друго но без да се дължат данъци и такси? Знам, че за дарения на храни фирмите не ги дарявали а хвърляли понеже трябвало да плащат данъци. Не знам дали и за офис техника важи. Примерно нещо като личен наем но да няма договори с данъци и такси по тях. това ми е идеята защото са с малка пазарна стойност и не ми се занимава само с бумащина по тях да следя срокове и т.н.
Мерси.
#1 | 12.02.2023, 13:57
Публикации: 4398 / 737
Кой дължи данък дарение и кой не, както и за какво - може да погледнете в Закона за местни данъци и такси.
Какви са тези документи, които ги "има" - кой ги има - новата фирма, или досегашните собственици?
#2 | 12.02.2023, 15:01
Публикации: 833 / 69
С договор за дарение към юридическо лице, но се заплаща данък в двумесечен срок към общината. Може и да ги отдавате под наем, може и да ги "откриете" чрез инвентаризация. Вариант да не платите данък няма.
#3 | 12.02.2023, 15:42
Публикации: 9346 / 1573
Най-добра си е "изпитаната" схема - чрез покупко-продажба на пазарна цена. Друг въпрос е, че тази "пазарна " цена може да е много ниска /разумно ниска/ и че ако продавач е ФЛ, може и да не дължи данък върху този си доход.
#4 | 12.02.2023, 16:11
Публикации: 833 / 69
Най-добра си е "изпитаната" схема - чрез покупко-продажба на пазарна цена. Друг въпрос е, че тази "пазарна " цена може да е много ниска /разумно ниска/ и че ако продавач е ФЛ, може и да не дължи данък върху този си доход.
Всъщност има вариант да не плати данък, само ако вещите при продажба са лични и употребявани. Тоест попада в тази хипотеза.  :good:
П.С. Не бях се сетил за него, ХХХХХ.  :wink1:
#5 | 12.02.2023, 16:59
Публикации: 9 / 0
да благодаря за отговорите. Ще го направим с договор за покупко продажба и те са си 2 ра употреба
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група