PayPal и оборот във валута

16.02.2023, 11:14 3830 25

16.02.2023, 11:14
Публикации: 15 / 0
Здравейте!

Бихте ли помогнали със следния въпрос:

В пейпал се получават пари в долари, от там се превеждат в България в левова сметка.

При положение, че парите от пейпал не се теглят веднага, коя сума се осчетоводява – тази в пейпал в момента на получаване там в долари (по курса на БНБ за деня на получаване?) или крайната сума, която се получава в България в лева?

В тази връзка кое се счита за оборот по смисъла на Чл. 96. (1) от ЗДДС за задължителна регистрация – парите в пейпал в долари по курса на БНБ за деня на получаване или парите получени в България в левова сметка?

Благодаря
#1 | 16.02.2023, 11:35
Публикации: 11974 / 2191
Здравейте,
Явно подобни въпроси занимават повече хора и темите са с подобни питания. Вижте тази като пример :

https://kik-info.com/forum/index.php?topic=31585.0

Моето мнение е и по двата въпроса, ако става дума за физическо лице / не пояснявате /  :
 
 в пейпал в момента на получаване там в долари (по курса на БНБ за деня на получаване?)
#2 | 16.02.2023, 14:18
Публикации: 833 / 69
Ако в Пейпал валутата е долари, то си осчетоводявате по стандартния ред получаването на средствата. Вече след като ги наредите по сметка в лева отчитате разликите.
#3 | 23.02.2023, 11:25
Публикации: 15 / 0
Здравейте,
Явно подобни въпроси занимават повече хора и темите са с подобни питания. Вижте тази като пример :

https://kik-info.com/forum/index.php?topic=31585.0

Моето мнение е и по двата въпроса, ако става дума за физическо лице / не пояснявате /  :
 
 в пейпал в момента на получаване там в долари (по курса на БНБ за деня на получаване?)

Благодаря!
#4 | 23.02.2023, 11:27
Публикации: 15 / 0
Ако в Пейпал валутата е долари, то си осчетоводявате по стандартния ред получаването на средствата. Вече след като ги наредите по сметка в лева отчитате разликите.

Да, в пейпал валутата е в долари - т.е. при получаване в пейпал по курса на БНБ за деня?
#5 | 23.02.2023, 11:32
Публикации: 540 / 74
Да, в пейпал валутата е в долари - т.е. при получаване в пейпал по курса на БНБ за деня?
Да
#6 | 23.02.2023, 11:45
Публикации: 15 / 0
При това положение на нещата се надявам, че мога да ви задам един допълнителен въпрос.

Ако за миналата година по курса на БНБ за деня на получаване на превода в Пейпал се получава оборот надхвърлящ 50 000 лв. с последния превод за миналата година, а регистрация по ДДС не е била направена, то какви биха могли да бъдат произтичащите положения от това?

Предвид новия праг за тази година, значи ли че вече няма основания за регистрация по ДДС (доброволна или служебна)?

Освен евентуална глоба за нерегистриране в срок може ли да има други санкции предвид това, че тази година е увеличен прагът и надхвърлянето на миналогодишния праг е станало с един превод, след който не са постъпвали повече средства за миналата година?
#7 | 28.02.2023, 10:59
Публикации: 15 / 0
Има ли счетоводители тук с които бих могъл да се консултирам относно някои въпроси свързани с обсъжданото в темата?
#8 | 28.02.2023, 14:08
Публикации: 11974 / 2191
Ако за миналата година по курса на БНБ за деня на получаване на превода в Пейпал се получава оборот надхвърлящ 50 000 лв. с последния превод за миналата година, а регистрация по ДДС не е била направена...

...ще Ви регистрират служебно.

Предвид новия праг за тази година, значи ли че вече няма основания за регистрация по ДДС (доброволна или служебна)?

Новият праг от 100 000 Ви дава право да се отрегистрирате сега, но не и да не сте регистриран към датата , на която сте направили оборота от 50 000. За периода от реализирането на оборота и задължението Ви за регистрация по ЗДДС следва да сте начислявали ДДС на продажбите си до момента, в който не решите да се отрегистрирате.
#9 | 01.03.2023, 11:06
Публикации: 15 / 0
...ще Ви регистрират служебно.

Новият праг от 100 000 Ви дава право да се отрегистрирате сега, но не и да не сте регистриран към датата , на която сте направили оборота от 50 000. За периода от реализирането на оборота и задължението Ви за регистрация по ЗДДС следва да сте начислявали ДДС на продажбите си до момента, в който не решите да се отрегистрирате.

Мисълта ми е, че след като ме регистрират служебно, не трябва ли и да ме дерегистрират служебно от 1.1.2023 след като вече не са налице обстоятелствата за регистрация?

Доколкото разбирам служебната регистрация е описана в чл. 102 от ЗДДС, а там има изрази като "до датата, на която са отпаднали основанията за регистрация"...

Освен това, ако става дума за продажби към ЮЛ регистрирано в САЩ, трябва ли въобще начисляване на ДДС?
#10 | 01.03.2023, 11:35
Публикации: 11974 / 2191
не трябва ли и да ме дерегистрират служебно от 1.1.2023 след като вече не са налице обстоятелствата

Не.
Доколкото това дали трябва или не да се регистрирате по ЗДДС първоначалното питане не съдържаше никаква информация за обстоятелствата. Просто питахте дали, ако надхвърляте оборота за регистрация и не сте я направили....и т.н.
#11 | 01.03.2023, 13:55
Публикации: 15 / 0
Не.
Доколкото това дали трябва или не да се регистрирате по ЗДДС първоначалното питане не съдържаше никаква информация за обстоятелствата. Просто питахте дали, ако надхвърляте оборота за регистрация и не сте я направили....и т.н.

Мога ли да се консултирам с Вас или с някой от колегите във форума, за да си доизясня обстоятелствата?

Благодаря предварително!
#12 | 01.03.2023, 15:26
Публикации: 9366 / 1574
Не че разбирам от ДДС,  ама добре е да уточним:
се получава оборот надхвърлящ 50 000 лв. с последния превод за миналата година
Кога е този последен превод - юли, ноември, декември? През кой месец е надвишен оборота?
#13 | 01.03.2023, 21:19
Публикации: 15 / 0
Не че разбирам от ДДС,  ама добре е да уточним:
се получава оборот надхвърлящ 50 000 лв. с последния превод за миналата година
Кога е този последен превод - юли, ноември, декември? През кой месец е надвишен оборота?

Септември
#14 | 01.03.2023, 21:22
Публикации: 15 / 0
Също така отново да попитам - ако става дума за продажби към ЮЛ регистрирано в САЩ, трябва ли въобще начисляване на ДДС и регистрация по ДДС и т.н.?
#15 | 02.03.2023, 10:59
Публикации: 11974 / 2191
ЗДДС
Чл. 96.
(2) Облагаемият оборот е сумата от данъчните основи на извършените от лицето:
1. облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка;
2. доставки на финансови услуги по чл. 46;
3. доставки на застрахователни услуги по чл. 47.

Ако приходът е от продажба на стоки :

Чл. 28. Облагаема доставка с нулева ставка е:
1. доставката на стоки, които се изпращат или превозват от място на територията на страната до трета страна или територия от или за сметка на доставчика;

Участва в определянето на облагаемия оборот за регистрация по ЗДДС.


Ако приходът е от извършване на услуги към трета страна :

Чл. 97а. (Нов - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.)
(2) (Доп. - ДВ, бр. 102 от 2022 г., в сила от 01.01.2023 г.) На регистрация по закона подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл. 21, ал. 2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка, за които се дължи данък по доставката от получателя - данъчно задължено лице или данъчно незадължено юридическо лице, регистрирано за целите на ДДС в тази държава членка.

Нямате задължение да се регистрирате по този член при извършване на услуга към трета страна в общия случай, понеже не е ясно каква е услугата.

#16 | 02.03.2023, 17:53
Публикации: 15 / 0
Нямате задължение да се регистрирате по този член при извършване на услуга към трета страна в общия случай, понеже не е ясно каква е услугата.

Услугата е предоставяне на рекламно пространство на сайт. Правилно ли разбирам, че регистрация не е нужна тъй като услугата не е към държава членка?

И отново да попитам – предоставяте ли консултации, защото имам още един-два въпроса, а ми е неудобно да злоупотребявам със свободното Ви време!
#17 | 05.03.2023, 14:39
Публикации: 12 / 0
Мога да Ви дам пример с моя случай. Работя с издателство в САЩ, предоставям им услуга. За тази услуга не съм длъжна да се регистрирам по ДДС, нито да им начислявам ДДС и не го правя, защото САЩ се явява трета страна, тоест не е в ЕС, а пък аз не съм минала оборот от 100 000 лева.

Парите, които получавам са в долари, докато се появят в моята сметка, PayPal са си удържали сто такси, включително си дърпат и от измислените им курсове за превалутиране. Декларирам това, което е постъпило в моята сметка, не това, което е в PayPal.
#18 | 05.03.2023, 17:52
Публикации: 726 / 97
Парите, които получавам са в долари, докато се появят в моята сметка, PayPal са си удържали сто такси, включително си дърпат и от измислените им курсове за превалутиране. Декларирам това, което е постъпило в моята сметка, не това, което е в PayPal.

Плащат Ви това, което е в PayPal, а ако сте свободна професия си имате НПР.
#19 | 05.03.2023, 20:40
Публикации: 12 / 0
Плащат Ви това, което е в PayPal, а ако сте свободна професия си имате НПР.

Плащат ми, да, но в декларацията посочвам сумата, която постъпва по българската ми банкова сметка и интересното е, че служителката от НАП, която ми прави проверката при регистрацията по ЗДДС видя какво са ми платили и колко съм декларирала и нищо не каза. Последно PayPAl си дръпнаха 23 долара такса за удоволствието да ги ползвам. Не виждам как ще плащам данък за нещо, което не съм получила.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група