Счетоводител на свободна професия.

27.02.2023, 20:48 1924 5

27.02.2023, 20:48
Публикации: 20 / 1
Здравейте!
Работя по трудов договор, като счетоводител, но работодателят ми позволява да извършвам и допълнително счетоводни услуги (частна практика), доколкото това не пречи на работата ми по ТП. Насочил съм се да се регистрирам, като лице със свободна професия - счетоводни и консултантски услуги. Не искам да регистрирам фирма, тъй като има вероятност да премина на държавна работа, което няма да е съвместимо с упражняване и на частен бизнес - тогава ще е по-лесно да "изляза" от свободната професия, отколкото да се "махна" от фирмата... Както и да е, моля да споделите дали разсъждавам правилно:
1. Регистрирам се в БУЛСТАТ.
2. След регистрацията в БУЛСТАТ се регистрирам като СОЛ в НАП, но ще подам ОКД-5 когато започна ефективно да упражнявам дейност.
3. Тъй като реално ще упражнявам дейност 2-3 месеца в годината за счетоводно обслужване и съставяне на ГФО на сравнително малки фирми, нерегистрирани по ЗДДС, ще започвам и прекъсвам осигуряването си като СОЛ за тези периоди.
4. За заплатените услуги ще издавам документ с реквизитите на чл.6 от ЗСч., например ф-ра от кочан.
5. Подавам си ежемесечно Д1 и веднъж годишно Д6.
6. Декларирам доходите с декл. по чл. 55 за всяко тримесечие и внасям дължимия данък, съответно и с ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ и прилагам и справка за оконч. размер на осиг. доход. Клиентите ми съответно ще трябва да декларират единствено изплатения ми доход със справката по чл. 73, ал. 1.

Как мислите, има ли нещо, което пропускам или не...?
#1 | 28.02.2023, 08:54
Публикации: 11969 / 2190
Как мислите, има ли нещо, което пропускам или не...?

Изброили сте всичко изчерпателно - не виждам нещо да е пропуснато от задължителните процедури.  :smile1:
#2 | 28.02.2023, 09:39
Публикации: 9353 / 1573
Пропуснали сте уведомлението до ДАНС по ЗМИП
#3 | 28.02.2023, 09:43
Публикации: 52 / 2
GDPR
#4 | 28.02.2023, 09:43
Публикации: 11969 / 2190
Пропуснали сте уведомлението до ДАНС по ЗМИП

Ако тръгнем по следите на тези извънсчетоводни процедури ще стигнем и до Защита на личните данни, до Служба за трудова медицина, ако има наети лица, до ВПРЗ и какво ли не още...... :smile1:
#5 | 28.02.2023, 10:00
Публикации: 110 / 20

3. Тъй като реално ще упражнявам дейност 2-3 месеца в годината за счетоводно обслужване и съставяне на ГФО на сравнително малки фирми, нерегистрирани по ЗДДС, ще започвам и прекъсвам осигуряването си като СОЛ за тези периоди.


В такъв случай защо не процедирате с граждански договор за преглед на документи,годишно приключване и заверка на отчет. Много по-лесно е.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група