Фактура за комисионна от ЕС и ДДС

10.05.2023, 13:08 863 3

10.05.2023, 13:08
Публикации: 14 / 1
Здравейте,

Продавам услуга на фирма в ЕС, която получава комисиона за това.

Фактурата, която аз искам да им издам е на нетната цена без комисионната, защото в противен случай ще трябва да платя ДДС на тяхната комисионна.

Те обаче искат пълната фактура на пълната сума и да ми издадат фактура за комисионната - тя ще е без ДДС. Аз ще трябва да направя протокол по чл. 117 и да го приложа в дневник покупки и продажби.

Въпросът ми е как трябва да се издадат документите, така че да не плащам ДДС върху тяхната комисионна?
#1 | 10.05.2023, 13:41
Публикации: 11974 / 2191
Те обаче искат пълната фактура на пълната сума и да ми издадат фактура за комисионната

Това е правилното решение.
#2 | 10.05.2023, 13:53
Публикации: 14 / 1
Да, зная и съм съгласна, но така аз начислявам ДДС върху приход (комисионната), който не е на фирмата?
Правилно ли е да издам отделна фактура за комисионна за извършена услуга по намиране на клиент и тъй като са двете са регистрирани по ЗДДС лица от ЕС, фактурата да се издаде с обратно начисляване съгласно чл.86, ал.3 и във връзка с чл.21, ал.2?
#3 | 10.05.2023, 13:56
Публикации: 11974 / 2191
Да, зная и съм съгласна, но така аз начислявам ДДС върху приход (комисионната), който не е на фирмата?

Това не е вярно - Вие си издавате фактура за действителната стойност на услугата , а после какво дължите на другата страна е отделен въпрос. Приходът си е изцяло на фирмата, а след това реализирате и разход, за който имате фактура от отсрещната страна.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група