Фактуриране и плащане в различни валути

17.08.2023, 13:07 1087 9

17.08.2023, 13:07
Публикации: 85 / 1
ВИП АКАУНТ КОНСУЛТ ЕООД
Здравейте, имам проблем в разплащане на фактури, издадени в паунди, платени в евро. Казусът ми е следния.
Фактурите са издадени в паунди от английски доставчик. При осчетоводяването взимам централен курс на БНБ към датата на фактурата. Правени са обаче плащания в евро и се затруднявам каква сума в паунди да закрия. По правило следва да направя кръстосан курс евро/паунд по БНБ на датата на плащането, но понеже с доставчика си разменяме всеки месец справки за салдата, виждам че той е закривал по друг кръстосан курс. Този доставчик издавайки своите фактури към нас винаги най-отдолу на фактурата има втори ред - равностойност в евро, но по техните курсове. И виждам че така си закрива. Та въпросът ми е счетоводното законодателство допуска ли договаряне на кръстосан курс между контрагенти, с цел да няма разминавания в салдата. Работи се с хиляди паунди постоянно - основен доставчик са ни и разликите за една година стават огромни.
#1 | 17.08.2023, 14:12
Публикации: 588 / 119
Доставчикът фактурира и в евро, вие плащате в евро - защо не осчетоводявате и самото задължение в евро вместо в паунди?
#2 | 18.08.2023, 09:21
Публикации: 11974 / 2191
По правило следва да направя кръстосан курс евро/паунд по БНБ на датата на плащането, но понеже с доставчика си разменяме всеки месец справки за салдата, виждам че той е закривал по друг кръстосан курс. Този доставчик издавайки своите фактури към нас винаги най-отдолу на фактурата има втори ред - равностойност в евро, но по техните курсове. И виждам че така си закрива.

Точно така ще постъпвате и Вие, но по нашите курсове. Не може да искате еднакви салда с контрагента - накрая всеки ще формира свой счетоводен разход/приход от валутни разлики.
#3 | 18.08.2023, 12:34
Публикации: 48 / 2
По принцип Вие трябва да заплатите сумата посочена Ви във фактурата в евро. Инъче никога няма да се равните.
#4 | 18.08.2023, 15:34
Публикации: 833 / 69
Защо не нареждате превода в паунд от сметка в евро?
#5 | 19.08.2023, 00:44
Публикации: 2116 / 147
По принцип Вие трябва да заплатите сумата посочена Ви във фактурата в евро. Инъче никога няма да се равните.
  Точно.
#6 | 21.08.2023, 10:10
Публикации: 85 / 1
ВИП АКАУНТ КОНСУЛТ ЕООД
Защо не нареждате превода в паунд от сметка в евро?

Защото загубата от обменния курс ан банката е много голяма, те точно за това са си открили еврова сметка, за да няма загуби.
#7 | 21.08.2023, 10:16
Публикации: 85 / 1
ВИП АКАУНТ КОНСУЛТ ЕООД
Доставчикът фактурира и в евро, вие плащате в евро - защо не осчетоводявате и самото задължение в евро вместо в паунди?
Фактурите са издани в паунди, количество, цена, става въпрос за стока и имам фактури по 20 листа. Ако на всеки ред трябва да обръщам цената от паунди в евро ще се побъркам. От друга страна те казват че работят така с всички европейски държави, закриват по курса във фактурата като плащат. Фактурата е в паунди ред по ред, но най-отдолу има ред обща стойност в паунди = на еди колко си евро и курса по който го обръщат. До сега се плащаше в паунди през транфур уайз и нямах проблеми. Сега като прилагам нашия кръстосан курс възникваг спорове кой колко дължи в паунди. Те искат да закриват по кръстосания курс във фактурата за да бъде всичко равно.Но по стандарти прилагаме курса в деня на плащането и точно това ме притеснява.
#8 | 21.08.2023, 10:18
Публикации: 85 / 1
ВИП АКАУНТ КОНСУЛТ ЕООД
Точно така ще постъпвате и Вие, но по нашите курсове. Не може да искате еднакви салда с контрагента - накрая всеки ще формира свой счетоводен разход/приход от валутни разлики.
Като постъпвам така примерно при мен остава салдо 20000 паунда, при тях 20500 паунда например и започват спорове колко се дължи. Най удобно ми е при частично плащане да ползвам кръстосания курс по фактура /те така правят/, и всичко излиза точно при тях и при нас, но не знам доколко голямо нарушение ще направя.
#9 | 21.08.2023, 11:13
Публикации: 833 / 69
Появява се разлика защото вие превеждате в евро, а те постъпват предполагам в сметка в паунд. Има валутна разлика за тях. Открийте си сметка в паунд и превеждайте в същата валута.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група