Осчетоводяване на застраховка гражданска отговорност

22.08.2023, 11:59 1830 10

22.08.2023, 11:59
Публикации: 60 / 3
Здравейте,
Имам следният казус - Фирма отдава автомобили под наем и до сега всички полици за Каско и ГО са били на нейното си име и платени в брой. Сега обаче, колежката е платила от банковата сметка на НАЕМАТЕЯ, към застрахователя, на основание Дебитно известие сумата по полицата, която е издадена на името на Фирмата НАЕМОДАТЕЛ. Възможно ли е такова плащане? Как и  в коя фирма ще отчета разхода за застраховка в такъв случай? На пръв поглед имам разход и задължение по 495 при наемодателя и само едно плащане при наемателя?
Ще съм благодарна на всички, отговорили!
#1 | 22.08.2023, 12:24
Публикации: 2116 / 147
Здравейте,
Имам следният казус - Фирма отдава автомобили под наем и до сега всички полици за Каско и ГО са били на нейното си име и платени в брой. Сега обаче, колежката е платила от банковата сметка на НАЕМАТЕЯ, към застрахователя, на основание Дебитно известие сумата по полицата, която е издадена на името на Фирмата НАЕМОДАТЕЛ. Възможно ли е такова плащане? Как и  в коя фирма ще отчета разхода за застраховка в такъв случай? На пръв поглед имам разход и задължение по 495 при наемодателя и само едно плащане при наемателя?
Ще съм благодарна на всички, отговорили!
  Каксо - да, ама ГО - наемателят да си плаща. То тези две фирми без счетоводител ли са останали?
#2 | 24.08.2023, 11:41
Публикации: 60 / 3
Като цяло в договора за наем е упоменато, че всички разходи по автомобила са за сметка на наемателя, но все пак не ми е ясно, възможно ли е гражданската да мине за разход на наемателя, след като на полицата е описано името на собственика по талон?
#3 | 25.08.2023, 13:47
Публикации: 60 / 3
Никой ли не е имал подобен случай?
#4 | 25.08.2023, 14:32
Публикации: 590 / 120
Според мен фирмата наемодател трябва да издава някакъв документ (не фактура) за разходите по застраховките за да са документално обосновани за наемателя.
#5 | 25.08.2023, 16:45
Публикации: 2116 / 147
Като цяло в договора за наем е упоменато, че всички разходи по автомобила са за сметка на наемателя, но все пак не ми е ясно, възможно ли е гражданската да мине за разход на наемателя, след като на полицата е описано името на собственика по талон?

А като по договор са за сметка на наемателя, от какъв зор ги е плащал до сега наемодателя. Пак казвам, че счетоводителите на двете фирми
#6 | 25.08.2023, 16:45
Публикации: 2116 / 147
Никой ли не е имал подобен случай?

Защо трябва да сме имали такъв случай , за да знаем как да осчетоводим задължения по договор?
#7 | 28.08.2023, 09:53
Публикации: 60 / 3
Според мен фирмата наемодател трябва да издава някакъв документ (не фактура) за разходите по застраховките за да са документално обосновани за наемателя.

Благодаря ви! И аз си мислих за някакъв вид протокол (в програмата за ф-ри има такъв документ), да прехвърлям задължението към наемателя.
#8 | 28.08.2023, 09:54
Публикации: 60 / 3
Защо трябва да сме имали такъв случай , за да знаем как да осчетоводим задължения по договор?

Като знаете как се осчетоводява, но нямате желание да споделите знанията си, може и просто да подминете  .... Не е нужно да се заяждаме. Простичък въпрос имам виждане по него, но просто не се чувствам сигурна дали е законово издържано, много ли ви е трудно да сте добри??
#9 | 29.08.2023, 11:05
Публикации: 247 / 41
Направили сте малка каша с това плащане, но нищо непоправимо. Сега ще ви опиша моето виждане по въпроса.
1. Вероятно по договор за наем каско и ГО са за сметка на наемателя.
2. В този случай полиците са в полза на наемодателя. Но вие нямате разход по тях. Затова ги начислявате в разчетна сметка 495.
3. Към наемателя за всяка вноска издавате покана за плащане или друг подобен документ.
4. С получаване на плащането си закривате разчета.
4. Наемателят има право на разхода. Негов си е.
5. А за това плащане дирекно към застрахователя направете един тристранен протокол или нещо в този смисъл.
#10 | 30.08.2023, 18:06
Публикации: 2116 / 147
Каско за сметка на наемателя, при положение, че вещта погива винаги за собственика си....
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група