КАСА: Намаляване/Увеличаване. Заприхождаване на акции.

25.09.2023, 01:58 2116 16

25.09.2023, 01:58
Публикации: 9 / 0
Здравейте,
В стремежа  да си самоотговоря, прочетох доста теми  тук от форума, но не попаднах на подобен казус.  Затова и искам и да попитам по-конкретно.
Както предполагам  и много други хора, след последните инициативи на НАП с деклариране на паричните наличности ежемесечно, и ние имахме известни проблеми с  касата. 
За щастие наши добри познати от друга кантора споделиха, че са им останали от предходни сливания и преобразувания на няколко дружества,  чуждестранни акции на приносител за седемцифрени суми. Тъй като им стояха просто  така,  се договорихме да ни „продадат“  малка  част от тях, просто за да се отървем от касовите си наличности и да се “сдобием“ с акции. А при тях да си останат (за някой друг закъсал) останалите. Речено-сторено.  Всичко мина добре и се успокоихме. Но изведнъж  разбрахме, че акциите у нас се били отчитали от данъчните като два вида; „за търговия“ и „за актив“. Та сега не сме сигурни като какви да ги заприходим.  И какви са плюсовете и минусите на всяко  от тези опции.  Това е и въпросът ми.  Да не вземем вместо да изпишем вежди да извадим око…  Ще се радвам на обратна връзка.
Благодаря !
#1 | 25.09.2023, 08:32
Публикации: 588 / 119
Акциите са финансов актив и се класифицират и осчетоводяват според целта на придобиване. Вижте т.2.1 от СС 32 Финансови инструменти.
#2 | 25.09.2023, 09:46
Публикации: 4400 / 737
Не мога да отговоря, но се учудвам, че се хващате с неща, които не разбирате и не сте проучили предварително?!?
#3 | 27.09.2023, 05:58
Публикации: 9 / 0
Акциите са финансов актив и се класифицират и осчетоводяват според целта на придобиване. Вижте т.2.1 от СС 32 Финансови инструменти.
Благодаря за коректния съвет !
Да, точно с такава презумпция подходихме и ние отначало.
Но все пак ще се разровим още веднъж.
:)
Хубав Ден !
#4 | 27.09.2023, 05:59
Публикации: 9 / 0
Не мога да отговоря, но се учудвам, че се хващате с неща, които не разбирате и не сте проучили предварително?!?

Благодаря за хейта.
"Много" ни помогна.
А и ангажира и обществена помощ.
"Хвала"...
#5 | 27.09.2023, 09:31
Публикации: 11974 / 2191
 Тъй като им стояха просто  така,  се договорихме да ни „продадат“  малка  част от тях, просто за да се отървем от касовите си наличности и да се “сдобием“ с акции.

С риск да бъда наречена хейтър по примера по-горе да попитам как се продават акции в кавички ? И как се притежават същите след като са придобити в кавички ? Не съм запозната с тази материя, но ми се струва странно да притежавам нещо толкова сериозно като акции в кавички.
Просто се опитах да вникна в идеята за намаляване на каса чрез "закупуване" на акции.
#6 | 27.09.2023, 09:43
Публикации: 48 / 13
И седемцифрената сума за акциите от банковата сметка ли я преведохте или я изписахте от касата?
#7 | 30.09.2023, 16:33
Публикации: 9 / 0
С риск да бъда наречена хейтър по примера по-горе да попитам как се продават акции в кавички ? И как се притежават същите след като са придобити в кавички ? Не съм запозната с тази материя, но ми се струва странно да притежавам нещо толкова сериозно като акции в кавички.
Просто се опитах да вникна в идеята за намаляване на каса чрез "закупуване" на акции.
Драга delphine,
Не, съвсем не можете да бъдете наречена така !
Xейтър е човек, който не взимa отношение по даден въпрос, но задължително излъчва негатив по него, в повечето случаи без да му е и поискан. А и почти винаги с някакви генерализации, обикновено празнословни.
А при Вас е точно обратното !
Аз мога само да благодаря за коректното отношение и за конкретния въпрос.
Та на въпроса:
-Както можете да забележите, не акциите са в кавички, а действията по придобиването им.
Това е така, защото самите акции са си "живи и здрави".   
Но се прехвърлят от едната компания на другата чрез продажба (с точно определен договор), която се прави чрез дадена налична сума, внесена и преведена на продавача. Но в следващ ден тя е изтеглена от продавача и върната на първоначалния й собственик, но на ръка. Така купувача се отървава от пълната си каса, която всъщност е била ... празна.
Веднъж превърнала касата в акции, компанията започва да има различни опции. Поради "универсалността" на тези акции, в последствие те могат да се използват за подобна (например с генерирана печалба) или за точно обратната операция - да се продадат на много по-ниска цена, с което да се генерира загуба.  Въпрос на нужди на всяко конкретно предпрятие.

Ако не е добре обяснено, моля за коментар.
Поздрави.
#8 | 30.09.2023, 16:37
Публикации: 9 / 0
И седемцифрената сума за акциите от банковата сметка ли я преведохте или я изписахте от касата?
Благодаря за въпроса !
Сумата при нас беше малко по-малка, но да, имаше вариант и за двете: -да се купуват "в брой", т.е. с много сделки, но до 10К лева всяка, както и да се преведат по сметка, като след това се върнат на ръка.  Направихме го с второто, и сега всичко е ОК.
Надявам се да е изчерпателно.
#9 | 30.09.2023, 23:14
Публикации: 9371 / 1574
 Нтаправихме го с второто (плащане по банков път), и сега всичко е ОК.
Надявам се да е изчерпателно.

След сато сте имали пари за захраните сметката, защо са Ви били разни упражнения с акции  :hmmm:
Или аз не съм разбрала кое е "второто".....
#10 | 01.10.2023, 14:05
Публикации: 4400 / 737
Правилно ли съм разбрал, че:
- сте имали голямо салдо по сметка "Каса", без да има наличност
- поради това сте "купили" акции и сте намалили салдото на сметка "Каса"
- и сега имате пълна сметка "Акции"

Само не разбрах, предвид това, че продавачът на акциие ви е върнал парите, вие реални, налични акции имате ли? Или са само по документ?

Откъде се взеха тези пари за покупката? Интересно е и как продавачът ще оправдае липсата на кеша, който ви е върнал, но това е негов проблем.

За това прехвърляне на чуждестранни акции не се ли предвижда някаква отчетност под формата на справки към някоя институция, подобно на валутата?

Просто се опитвам да си изясня врътката.
#11 | 03.10.2023, 03:22
Публикации: 9 / 0
Правилно ли съм разбрал, че:
- сте имали голямо салдо по сметка "Каса", без да има наличност
- поради това сте "купили" акции и сте намалили салдото на сметка "Каса"
- и сега имате пълна сметка "Акции"

Само не разбрах, предвид това, че продавачът на акциие ви е върнал парите, вие реални, налични акции имате ли? Или са само по документ?

Откъде се взеха тези пари за покупката? Интересно е и как продавачът ще оправдае липсата на кеша, който ви е върнал, но това е негов проблем.

За това прехвърляне на чуждестранни акции не се ли предвижда някаква отчетност под формата на справки към някоя институция, подобно на валутата?

Просто се опитвам да си изясня врътката.

Здравейте,
Благодаря за въпросите.
Ето отговори:
1. Всичко, което сте описали с тирета е така, да.
2. Едно е да имаш налични 50К, друго е да имаш на каса 500К.
Просто се наложиха множество разходки до банката, но... сега всички са ОК. :)
И Да, всяко връщане е в рамките на 50К, заминали преди ден-два. Но с натрупване - всичко се подрежда.  А и "се взеха тези пари за покупката", ако ме разбирате правилно.. :)
3.Доколкото успяхме да проверим, имало е такова изискване, но то е било само за акции, които са (били) търгуеми на разни борси, или пък са на/от някакви международни пазари или прочее.
А тези тук - не са такива.
А това правило е било силно редуцирано, но не знаем до какви нива. Просто защото не попадаме в обхвата му.
Надявам се да е изчерпателно.
#12 | 03.10.2023, 03:27
Публикации: 9 / 0
След сато сте имали пари за захраните сметката, защо са Ви били разни упражнения с акции  :hmmm:
Или аз не съм разбрала кое е "второто".....

Не, не, много точно сте разбрала, благодаря !
Предполагам можете да си представите разликата от това да има, да речем, 5К налични, но да има да речем, 50К записани в каса.
Като се направят няколко превода с последващи тегления в банката и нещата се изравняват, поне що се касае документално.
#13 | 03.10.2023, 08:12
Публикации: 726 / 97
Остава и данъчните да четат и да разбират какви врътки стават...
#14 | 11.10.2023, 15:43
Публикации: 9 / 0
E, нека четат, поне да не правят проблеми на следващите... :)
Така или иначе, решението вече е тествано и през ревизии, така, че принципно проблеми няма.
Има разбира се, още един-два работни детайла, които се уточняват "тет-а-тет", но всичко е ОК.
Ако някой му трябва - на ЛС мога да дам контакт.
Надявам се да е полезно.
#15 | 11.10.2023, 16:33
Публикации: 48 / 13
Надявам се, че не са панамски акции на корабни компании, които с едни и същи серийни номера циркулират в българското междуфирмено пространство засегнато от вируса Голяма каса.
#16 | 19.10.2023, 03:50
Публикации: 9 / 0
Оле-л-е-е, какви работи се случват, че даже и у нас !
Как може да вземеш нещо с еднакви номера, и да го представяш за различно ?
Опазил ни Господ от такива "Вируси".
Ние си взехме оригиналните документи, които са с уникални номера, и всичко е ОК.
Даже и проверка претърпяхме.
Поздрави.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група