ЕООД едноличен собственик на капитал и управител, заплата, СОЛ и ДУК

14.10.2023, 18:10 2392 16

14.10.2023, 18:10
Публикации: 14 / 0
 AnnaAnna
Публикации: 10 /  0
Здравейте,

Едноличен собственик на капитала и управител на ЕООД. Единствен служител.

- Сключва ли се ДУК, при положение, че е единствен служител?
Ако не, как се определя заплащането за личен труд и като разход на фирмата ли се осчетоводява, може ли да варира всеки месец?
- дали е най-удачно да се самоосигурява, при положение, че фирмата е с малък капитал и все още нова.
#1 | 14.10.2023, 18:25
Публикации: 9375 / 1576
1. Може да се сключи, може и да не се сключи. Не е задължително, а в случая дори не е изгодно.
2. Заплащането на личния труд също не е задължително. Когато се определя, това обикновено става с Решение на едноличния собственик на капитала. Размерът на възнаграждението - от 1 ст. до колкото Ви душа иска (и можете да си позволите). Разход е за фирмата.
3. Това е най-икономичния вариант. Ако фирмата има дейност и всичко се върши от собственика - самоосигуряването е задължително.

За повече разяснения попитайте счетоводителя си.
#2 | 14.10.2023, 18:41
Публикации: 14 / 0
Много благодаря!  :smile1: :good:
#3 | 14.10.2023, 18:47
Публикации: 14 / 0
Забравих да попитам, осигуровките са върху минималния доход или върху определенот овъзнаграждение за личен труд?
#4 | 14.10.2023, 19:01
Публикации: 14 / 0
.........
2. Заплащането на личния труд също не е задължително. Когато се определя, това обикновено става с Решение на едноличния собственик на капитала....

Само за уточнение - Решението на ЕСК ли не е задължително?

Може ли да тегли от фирмената сметка примерно към лична сметка с основание: "положен личен труд за месец..." ? Или с разходен касов ордер със същото основание?

Така не се обвързва с една и съща сума всеки месец, а ще зависи точно от текущата печалба на фирмата ( има сезонност в дейността й и месеци с много различен интензитет).

Благодаря отново.
Предстои консултация със счетоводителката, но е добре да имаме повече информация предваително.  :smile1:
#5 | 14.10.2023, 19:55
Публикации: 9375 / 1576
1. Възнаграждението за личния труд не е задължително.  Когато има възнаграждение, то се определя с решение на ЕСК. Но вероятно има и други начини за определяне.
2. Може и така, и иначе.
3. Нищо не пречи всеки месец възнаграждението да е различно. Дори нулево.
4. Осигуровките на СОЛ са върху избран авансов осигурителен доход между минимума и максимума. Нищо не пречи да е върху реалната сума. Въпрос на сметки. В края на годината се изравняват осигуровките върху реалния годишен доход, но не по-малко от минимума и не повече от максимума
#6 | 14.10.2023, 23:58
Публикации: 4 / 1
Здравейте,

Имам въпрос по тази тема:
Възможно ли е едноличен собственик на капитала (самоосигуряващо се лице с личен труд) на ЕООД да бъде назначен и за управител с ДУК, ако фирмата няма други служители?
При този казус едноличният собственик е и управител (с ДУК) и единствен извършител на дейността на ЕООД-то.
#7 | 15.10.2023, 08:29
Публикации: 9375 / 1576
Може, защо да не може. Щом иска да си плаща възнаграждение по ДУ заедно с възникването за личния труд и осигуровки за двете, кой ще го спре?
#8 | 15.10.2023, 10:39
Публикации: 4 / 1
Благодаря за бързоят отговор.
А възможно ли е ДУК да подпиша със себе си, но със задна дата? ЕООД-то ми съществува от над 6 месеца и сега ми трябва да докажа дохода си за предходните 6 месеца и единственият вариант ми изглежда ДУ със задна дата и внасяне на съответните осигуровки. Възможно ли е и законосъобразно ли е изобщо? Благодаря отново!
#9 | 15.10.2023, 10:50
Публикации: 9375 / 1576
За можене - може. Това със задната дата не е съвсем законосъобразно, но... Е, ще има едни лихви върху осигуровките и данъка... Евентуално глоби за непродадени в сток Д1 и Д6...
А не е ли по-удачно това да стане с възнаграждение за личния труд? Една малка корекция на Д1 и малко данък

Счетоводителят Ви какво предлага?
#10 | 15.10.2023, 14:09
Публикации: 62 / 0
Здравейте! Управител е и едноличен собственик на капитала на счет.фирма, няма други служители.    Отговаря на изискванията на ЗСч. За да може да води счет-во и подписва както своите така и ГФО на клиентите как е най-правилно да бъде назначен във фирмата?   С ДУК в който е има точка, че води счет-во на клиентите? Може ли като СОЛ?
#11 | 15.10.2023, 14:34
Публикации: 2116 / 147
Здравейте! Управител е и едноличен собственик на капитала на счет.фирма, няма други служители.    Отговаря на изискванията на ЗСч. За да може да води счет-во и подписва както своите така и ГФО на клиентите как е най-правилно да бъде назначен във фирмата?   С ДУК в който е има точка, че води счет-во на клиентите? Може ли като СОЛ?
Трябва да е СОЛ. С ДУ с точка да води счетоводството, няма да станат нещата. Този счетоводител не може ли това да го прецени? А как ще преценява осигуряването на клиентите си при това положение?
#12 | 15.10.2023, 14:36
Публикации: 9375 / 1576
в който е има точка, че води счет-во на клиентите?
Смятате ли че тази дейност е управленска, та да я включите в ДУ?
Може ли като СОЛ?
Сигурно може, но помислете какво точно означава "трудово, служебно или облигационно правоотношение с предприятието". Все пак нали с това искате да си изкарвате хляба, колега
:(
#13 | 15.10.2023, 14:43
Публикации: 2116 / 147
Здравейте! Управител е и едноличен собственик на капитала на счет.фирма, няма други служители.    Отговаря на изискванията на ЗСч. За да може да води счет-во и подписва както своите така и ГФО на клиентите как е най-правилно да бъде назначен във фирмата?   С ДУК в който е има точка, че води счет-во на клиентите? Може ли като СОЛ?

Най-правилно е ДА НЕ БЪДЕ НАЗНАЧЕН , колега.
Тази счетоводна фирма ще има нужда от обучение на собственика и сътрудниците му, щом се затрудняват с толкова елементарен въпрос.
#14 | 15.10.2023, 16:02
Публикации: 4 / 1
За можене - може. Това със задната дата не е съвсем законосъобразно, но... Е, ще има едни лихви върху осигуровките и данъка... Евентуално глоби за непродадени в сток Д1 и Д6...
А не е ли по-удачно това да стане с възнаграждение за личния труд? Една малка корекция на Д1 и малко данък

Да, предполагам, че ще има лихви и глоби, но с цел да мога да докажа доходите си за изминалите месеци съм склонен чинно да си платя каквото трябва.

Относно възнаграждението с личен труд - то се подава с код 12, а от банката искат код 10 (ДУК). Дова е според финансов консултант, с който разговарях.

Ако ДУК се подпише със задна дата и всичко назад е платено (глоби, лихви, осигуровки) какво би било незаконосъобразно в случая? А и осигуровките платени като СОЛ също няма да си ги търся, така че институциите печелят два пъти от мен.

Още веднъж, благодаря!
#15 | 15.10.2023, 16:32
Публикации: 266 / 67
Незаконосъобразното е подписването на документ със задна дата. Както и колегата е казал - не е невъзможно да го направите. И едва ли някой ще Ви накаже за това.

Много са ми интересни банките: признават за сигурен дохода по ТД, но не и дохода на работещ съдружник. Вярно, че при фирмаджията е "тука има, тука нема", но си зависи основно от него и има някаква имуществена отговорност, а ТД може да бъде прекратен във всеки един момент, без това да зависи от работника.
В случая: с какво е по-сигурен дохода по ДУК, сключен между ЕООД и неговия собственик, спрямо същия доход, получаван като възнаграждение за личния труд на същия този собственик в същото ЕООД? Може би, че след прекратяване на ДУ ще има право на обезщетение за безработица? И колко ще е? 4 месеца по 360-390 лв? Не мога да си представя как Аз ще прекратя ДУ с Мене си без да съм (взаимно) съгласна  :hmmm:
#16 | 15.10.2023, 16:39
Публикации: 4 / 1
Незаконосъобразното е подписването на документ със задна дата. Както и колегата е казал - не е невъзможно да го направите. И едва ли някой ще Ви накаже за това.

Много са ми интересни банките: признават за сигурен дохода по ТД, но не и дохода на работещ съдружник. Вярно, че при фирмаджията е "тука има, тука нема", но си зависи основно от него и има някаква имуществена отговорност, а ТД може да бъде прекратен във всеки един момент, без това да зависи от работника.
В случая: с какво е по-сигурен дохода по ДУК, сключен между ЕООД и неговия собственик, спрямо същия доход, получаван като възнаграждение за личния труд на същия този собственик в същото ЕООД? Може би, че след прекратяване на ДУ ще има право на обезщетение за безработица? И колко ще е? 4 месеца по 360-390 лв? Не мога да си представя как Аз ще прекратя ДУ с Мене си без да съм (взаимно) съгласна  :hmmm:

Напълно съм съгласен с Вас. Доста е нелогично възнаграждение по ДУ да има по-голяма тежест от възнаграждението с личен труд, но така излиза (според банките)... Не знам колко е вярно.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група