Право на Втори ТД по чл 111 от КТ като Асистент на Инвалид с телк , СОЛ с Личен труд

01.11.2023, 16:04 2857 26

01.11.2023, 16:04
Публикации: 154 / 5
Здравейте,
моля за помощ или инфо относно следните обстоятелства:
майка ми е с телк 97 % с чужда помощ!
Има направена соц оценка и излезнало решение за 4 часа право на Асистент !

Реално аз се грижа за нея, живее при мен ,но имам питанка мога ли и дали ще имам право да сключа Вторият трудов договор за допълнителен труд (чл.111 от Кодекса на труда)при положение ,че :

* имам ТД основен работодател на 8 часа
* самоосигуряващо лице съм в ООД и полагам личен труд .Собственик/ съдружник и управител с 50 % дялово участие   в ООД!

Часово не надхвърлям законово макс. часове /12 часа/  по КТ общо по двата  Трудови 8+4!
Смущава ме факта ,че съм СОЛ и полагам личен труд! 
Благодаря предварително !
#1 | 01.11.2023, 19:39
Публикации: 9372 / 1574
СОЛ не е по КТ и не се брои, колега.
Може два ТД 8+4
#2 | 01.11.2023, 21:24
Публикации: 2116 / 147
Трудно ще стане на 4ч.
Вижте кога започвате и кога свършвате по основния договор, кога си идвате в къщи и бройте 12ч. да има междудневна
Ако почвате в 8 и свършвате в 17, пътувате 30, значи остава до 20ч. от 17 и 30до 20 са 2,5ч
#3 | 02.11.2023, 10:11
Публикации: 266 / 67
Трудно ще стане на 4ч.
Вижте кога започвате и кога свършвате по основния договор, кога си идвате в къщи и бройте 12ч. да има междудневна
Ако почвате в 8 и свършвате в 17, пътувате 30, значи остава до 20ч. от 17 и 30до 20 са 2,5ч
Това с пътуването да месторабота звучи като синдикален лозунг. Може и да е логично, но е невярно. Пътуването до местотабота не се изключва от междудневната почивка. Никъде не е казано, че тази почивка трябва да е 12 часа в къщи.
Единственото, което "изяжда" от междудневната почивка при ТД  8+4 е задължителната обедна почивка в осемчаспвия ТД. За успокоение на питащия - 8+4 се смята за съвсем допстимо
#4 | 02.11.2023, 10:58
Публикации: 154 / 5
Благодаря за отделеното време и отговори!
 Хубав и ползотворен ден!
#5 | 03.11.2023, 08:54
Публикации: 2116 / 147
Това с пътуването да месторабота звучи като синдикален лозунг. Може и да е логично, но е невярно. Пътуването до местотабота не се изключва от междудневната почивка. Никъде не е казано, че тази почивка трябва да е 12 часа в къщи.
Единственото, което "изяжда" от междудневната почивка при ТД  8+4 е задължителната обедна почивка в осемчаспвия ТД. За успокоение на питащия - 8+4 се смята за съвсем допстимо
Освен, ако не работи на през телефона, докато е в метрото, просто е несъстоятелно, написаното от Вас. А в 99% от случаите не работи, а се придвижва до другата месторабота и по тази причина, обикновено договорите могат да са на 2 най-много 3ч.
#6 | 03.11.2023, 08:55
Публикации: 2116 / 147
Това с пътуването да месторабота звучи като синдикален лозунг. Може и да е логично, но е невярно. Пътуването до местотабота не се изключва от междудневната почивка. Никъде не е казано, че тази почивка трябва да е 12 часа в къщи.
Единственото, което "изяжда" от междудневната почивка при ТД  8+4 е задължителната обедна почивка в осемчаспвия ТД. За успокоение на питащия - 8+4 се смята за съвсем допстимо
  А иначе синдикатите са също толкова глупави като работниците, да не виждат проблем в продължителното работно време.
Но, който си продава цялото време за пари, знаем къде свършва за жалост. Всяко отклонение от божествените ни програми си има последици.
#7 | 03.11.2023, 12:13
Публикации: 154 / 5
Направлението за включване в механизма за " ЛИЧНА ПОМОЩ"
на майка ми са определени 137 брой часа месечно за лична помощ!
Бих могла да се договоря с  основният си работодател на по-малко раб часове на ден ! 

1.  Тук ми изкача въпроса как да разпределя тези 137 в месеца по дни и часове?
Четох ,че втори трудов  договор по  чл 111 от КТ , не се нанася в трудова книжка !

2. След 2 години ми предстои пенсиониране и се притеснявам -
дали се зачита този трудов стаж и доход /има ли осигуровки - осигурителен ли е дохода/ при пенсиониране. Удостоверяването става с УП 2 и 3 ли.

3. Дохода от Механизма за ЛП ,посочва ли се в ГДД чл 50 на физ лице, което е и СОЛ и осъществява дейност ?
Въобще много въпроси възникнаха като гледам!
Ако някой има опит и знае отговирите или линкове за инфо ,ще съм благодарна!
#8 | 03.11.2023, 12:53
Публикации: 1705 / 207
1.  Тук ми изкача въпроса как да разпределя тези 137 в месеца по дни и часове?
Останете на 8 часа при основния си работодател.Може да поемете 3 часа като ЛА, а останалите може да разпределите на друг член от семейството, който полага грижи или да потърсите трето лице, което е съгласно да полага такъв труд за посоченото време.

2. След 2 години ми предстои пенсиониране и се притеснявам -
дали се зачита този трудов стаж и доход /има ли осигуровки - осигурителен ли е дохода/ при пенсиониране. Удостоверяването става с УП 2 и 3 ли.
Вие подписвате ТД като ЛА, което означава, че сте осигурена за всички рискове.
УП-2 и УП-3 се издава само при поискване.
#9 | 03.11.2023, 13:00
Публикации: 9372 / 1574
1. 137 часа месечно? Как са го изчиклили точно толкова? Не се дели нито на 4, нито на 8, нито на 21... Ако работите на 4 часа, както питахте в началото, ще трябва да отработвате по малко повече от 31 ден месечно. При "среден" месец с 21 р.д се падат по малко повече от 6.5 часа дневно
Може би някакво СИРВ с 137 часа месечно ? И график....
Явно ще трябва да се намалят часовете по основния ТД.
Втория ТД не се вписва в ТК. Поне не и в хартиения вариант.
2. Щом е ТД би трябвало да има осигуровки и осиг.доход. За осиг.стаж - частта, която допълва основния ТД до 8 часа. УП може да се издаде, но може да се ползват и данните от РОЛ.
3. Възнаграждението по всеки ТД се включва в ГДД. Защо допуснате, че това няма да се включи?

ПП Не съм запозната с мехонизна на Личната помощ.  Отговорите ми са принципни съгласно трудовото и осигурително законодателство
#10 | 03.11.2023, 13:32
Публикации: 1705 / 207
ХХХХХ, часовете се определят според отговорите, които се дават при попълване на въпросник за нуждата от ЧП.
В предвид присъствената форма, която попълвам за по-голямото ми дете и начинът, по който изглежда, няма как да се приложи СИРВ.
Даже има указания да попълваш всеки ден примерно 5 часа, а накрая- обща сума -102 часа, както са определени часовете по ТД.
Не знам нуждите на конкретното лице, но ако все още може бонбонче да работи на 8 часа, не е задължително да поема всички часове като ЛА.
Аз на този етап се въздържам да ставам ЛА на по-малкото ми дете, въпреки че е с ЧП. Не съм попълвала и въпросник.
#11 | 03.11.2023, 13:40
Публикации: 11974 / 2191
Замислих се ей така - 8 часа основен ТД + 4 часа втори ТД + 4 часа личен асистент = 16 часа
и оттам нататък СОЛ ... Кога се спи бе, хора, по този начин ? И коя работа остава неизпълнена, че как се извършва физически всичко това ? Закона позволявал какво - да се работи така или да се вземат едни пари така, не знам...извинявам се за отклонението.

Всяко отклонение от божествените ни програми си има последици.

Много вярно е това, t.trifonov66 .
#12 | 03.11.2023, 13:48
Публикации: 1705 / 207
delphine, тук се пита за 8 часа основен ТД + 4 часа/с право на 137 часа от ползвателя на ЛП/ втори ТД като личен асистент .
Искам да вмъкна, че все пак има и ограничения.Не може да си личен асистент на 2 деца с ЧП по едно и също време. Което пак не е много справедливо, за човека който се грижи за тях.Може да се помисли за добавка или нещо друго, ама явно това не е приоритет на държавата.
#13 | 03.11.2023, 13:57
Публикации: 11974 / 2191
Искам да вмъкна, че все пак има и ограничения.Не може да си личен асистент на 2 деца с ЧП по едно и също време. Което пак не е много справедливо, за човека който се грижи за тях.Може да се помисли за добавка или нещо друго, ама явно това не е приоритет на държавата.

Със сигурност си има нюанси при всеки конкретен случай. В това питане обаче прави впечатление, че и бонбонче се притеснява от личния труд, който полага като СОЛ защото тогава става едно наслагване на часове труд, което стига до невъзможност.
Иначе подпомагането на лицата в нужда от ЛА си е една сериозна тема , която остава нерешена въпреки очевидните проблеми в системата.
#14 | 03.11.2023, 14:06
Публикации: 313 / 0
Ще се вмъкна в тази тема за да не отварям нова. Лице студент, редовна форма на обучение може ли да бъде назначавано на ТД от време на време в частна фирма. по чл 68 ал. 1 т 2 ?
#15 | 03.11.2023, 14:27
Публикации: 154 / 5
Със сигурност си има нюанси при всеки конкретен случай. В това питане обаче прави впечатление, че и бонбонче се притеснява от личния труд, който полага като СОЛ защото тогава става едно наслагване на часове труд, което стига до невъзможност.
Иначе подпомагането на лицата в нужда от ЛА си е една сериозна тема , която остава нерешена въпреки очевидните проблеми в системата.
Съгласна съм ,че е непосилно и че всеки случай е индивидуален!
Всичко става за сметка на междудневната почивка ,която по КТ е 12 часа ,разбира се!  По документи и нормативни изисквания е едно, реалното друго! По пътя на законовите разпоредби ,лицето с право на Чужда помощ какво прави събота и неделя! Не му ли се полагат грижи? Ако спазваме КТ за 12 часови междудневен режим и петдневна работна седмица ,защо тогава не се взема впредвид и двата дена почивка 5+2? Тогава определените месечни часове би могло да се разделят на календарни дни ,а не на работни за лицата в нужда !
#16 | 03.11.2023, 15:02
Публикации: 1705 / 207
бонбонче, аз съм много благодарна че се появи Закона за личната помощ.Преди него детето ми изобщо нямаше право на достъп до личен асистент близо 11 години.И не само то.
За мен като родител няма да споменавам съвместяването на лични и служебни задължения.
#17 | 03.11.2023, 17:03
Публикации: 6 / 0
Колега, минах по този път. Другите колеги правилно са Ви писали, че ако сте само СОЛ - нямате никакви грижи. Спокойно си сключвайти основен трудов договор. Аз бях СОЛ, основен трудов договор и допълнителен. За да не надхърля часовете, ми намалиха осн трудов договор от 8 ч на по-малко, аз реално и не можех да ги отработя и преди да влезе този закон, защото 24/7 се грижех за майка си и работих хоумофис преди да го въведат. така че ако сумарно по всички трудови договори се вмествате ( а Вие гледайте да се вместите) в 12 часа общо, няма грижи. Разгледаха документите ми и ги одобриха. При мен бяха одобрени 7 часа, защото майка ми беше с ТЕЛК 100% с ужда помощ. Действайте и направете необходимото, защото ситуацията Ви изобщо не е лека. Успех! Ако имате въпроси, пишете.
#18 | 03.11.2023, 18:11
Публикации: 2116 / 147
Ще се вмъкна в тази тема за да не отварям нова. Лице студент, редовна форма на обучение може ли да бъде назначавано на ТД от време на време в частна фирма. по чл 68 ал. 1 т 2 ?

Стига да има наистина определена работа и да знае ТРЗ-то какво да направи.
#19 | 03.11.2023, 20:58
Публикации: 1705 / 207
За успокоение на бонбонче.

ВЪПРОС:   

Васка Атанасова, община Брацигово – 18.09.2019 г. 15:54

Здравейте,

Може ли да бъде назначено лице за асистент по реда на закона личната помощ , което е собственик и управител на едноличен търговец (ET) в момента?

ОТГОВОР:

Уважаема г-жо Атанасова,

По реда на чл. 24 и чл. 25 от Закона за личната помощ (ЗЛП), асистентът е физическо лице, избрано от ползвателя на лична помощ, упълномощеното от него лице или лицето по чл. 8, ал. 2, което не е поставено под запрещение и осъждано за умишлено престъпление от общ характер и спрямо него не са налагани мерки за защита по Закона за защита от домашното насилие на ползвател на лична помощ.

При назначаване на асистенти по реда на ЗЛП, в правомощията на доставчика на личната помощ е да вземе решение за сключване на трудов договор с асистента, като освен спазването на ЗЛП и трудовото законодателство, следва да се вземат предвид индивидуалните потребности и избор на всеки един потребител, и възможностите на посочените за асистенти лица да осигуряват необходимата подкрепа за задоволяване на потребностите от личен, домашен и/или социален характер на ползвател на лична помощ.

Източник:https://asp.government.bg/bg/deynosti/podkrepa-na-horata-s-uvrezhdaniya/mehanizam-lichna-pomosht/vaprosi-i-otgovori-po-mehanizam-lichna-pomosht/
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група