Самоосигуряващо се лице за година - струва ли си фонд ОЗМ?

03.02.2024, 21:32 607 7

03.02.2024, 21:32
Публикации: 6 / 0
Здравейте,

Малко съм объркан с фонд ОЗМ. Чудя се дали в моя случай си струва и дали ще покрия изискванията. Чета че трябва човек да се е осогурявал минимум 18 месеца, това вярно ли е?

Аз планирам да бъда самоосигуряващо се лице може би максимум 12 до 18 месеца. На лекар при леки настинки дори не ходя, идеята е при някаква злополука да имам покритие.

Преди това съм работил в чужбина, пак като СОО. Осигурителния ми стаж там все още не е прехвърлен към България, и най-вероятно няма да бъде в следващите 4 до 5 месеца. Междувременно съм плащал тук от време на време към НАП периоди за здравно (някакви минимални суми между 20 и 30 лева).

Ще се радвам, ако някой хвърли светлина по въпроса :)

Също така, получавам по 80% от средния ми доход по осигурителен праг, но до максималния осигурителен праг, т.е. до 3750 / 21 * 80%?

Желая хубава, съботна вечер :)
#1 | 03.02.2024, 21:51
Публикации: 9372 / 1574
Осигуряването за ОЗМ  дава право за ползване на обезщетение за болнични и майчинство. Това няма общо с правото да посещавате лекар и да ползвате услугите на здравната каса - за това се внасят здравни осигуровки, които са задължителни.
Не зная какви са тези 18 месеца, за които говорите. Осигуровки за ОЗМ можете да внасяте от първия ден в осигуряване. Право на обезщетение за болничен може да придобиете след като имате 6 месеца осигурителен стаж с ОЗМ /общо за целия Ви осигурителен стаж от най-първия работен ден нататък/, а за майчинство трябват 12 месеца.
планирам да бъда самоосигуряващо се лице може би максимум 12 до 18 месеца - щом сте решили, че толкова време ще упражнявате дейност....
получавам по 80% от средния ми доход по осигурителен праг, но до максималния осигурителен праг, т.е. до 3750 / 21 * 80%? - не го разбрах какво искате да кажете или питате

Накрая: Вие самоосигуряващо се лице в качеството на съдружник/собственик на фирма, свободна професия или друго основание ли ще сте? Или сте безработен, който за своя сметка трябва да внася здравни осигуровки /37,32 лв на месец/? Защото изборът с"с ОЗМ" или "без ОЗМ" е само в първия случай. Във втория здравните осигуровки са задължителни
#2 | 03.02.2024, 21:59
Публикации: 6 / 0
Осигуряването за ОЗМ  дава право за ползване на обезщетение за болнични и майчинство. Това няма общо с правото да посещавате лекар и да ползвате услугите на здравната каса - за това се внасят здравни осигуровки, които са задължителни.
Не зная какви са тези 18 месеца, за които говорите. Осигуровки за ОЗМ можете да внасяте от първия ден в осигуряване. Право на обезщетение за болничен може да придобиете след като имате 6 месеца осигурителен стаж с ОЗМ /общо за целия Ви осигурителен стаж от най-първия работен ден нататък/, а за майчинство трябват 12 месеца.
планирам да бъда самоосигуряващо се лице може би максимум 12 до 18 месеца - щом сте решили, че толкова време ще упражнявате дейност....
получавам по 80% от средния ми доход по осигурителен праг, но до максималния осигурителен праг, т.е. до 3750 / 21 * 80%? - не го разбрах какво искате да кажете или питате

Накрая: Вие самоосигуряващо се лице в качеството на съдружник/собственик на фирма, свободна професия или друго основание ли ще сте? Или сте безработен, който за своя сметка трябва да внася здравни осигуровки /37,32 лв на месец/? Защото изборът с"с ОЗМ" или "без ОЗМ" е само в първия случай. Във втория здравните осигуровки са задължителни

Здравей, благодаря за супер бързия отговор!

Ще бъда самооисгуряващо се лице на свободна професия. Издадох си Булстат и се регистрирах като такова в Агенция по Вписванията.

Сега трябва да подам този формуляр към НАП, и това е като опция.

Наясно съм, че ще мога да ползвам лекар, но много рядко взимам болнични, така да го кажа, за настинки и дребни проблеми. Тоест, искам да сметна, дали при мен ОЗМ (мъж съм), си струва.

"Право на обезщетение за болничен може да придобиете след като имате 6 месеца осигурителен стаж с ОЗМ /общо за целия Ви осигурителен стаж от най-първия работен ден нататък/" това е за цялата ми работна история, така да се каже, а не само като СОО, нали така? Тоест ако преди това съм бил назначен на работа като служител, този период се смята.

Ами в моя случай, с работна история в чужбина, която ще бъде прехвърлена след 3 до 5 месеца? В България мисля че имам месец-два трудов стаж - просто заминах като 18 годишен да уча и работя в чужбина (ЕС).

"не го разбрах какво искате да кажете или питате" относно осигурителния праг. Има ли максимална сума на тези 80% от среднодневното възнаграждение, което мога да получавам. Тоест максимума равен ли е на максималния осигурителен праг - 3750 лв.




#3 | 03.02.2024, 23:08
Публикации: 9372 / 1574
Явно Ви интересува обезщетението, което бихте получавали при болничен. То е 80% от средния осигурителен доход 18 месеца назад. Когато през тези месеци има периоди без осигуровки за ОЗМ (в България), при изчисляване се взема минималната работна заплата. Значи дневното обезщетение не може да е под 80% от средната минимална заплата (710 за 2022, 780 за 2023, 933 от началото на 2024) , осреднена според броя работни дни в периода и не може да е повече от 80% от средния максимален осигурителен доход (3400 до 31.12.23 и 3750 след 01.01.24)
За стажа и дохода в чужбина - доколкото съм наясно, не се зачита при определянето на болничния.
Дали ще изберете осигуряване с или без ОЗМ е Ваше решение. "Оскъпяването" на осигуряването е 3.5% или между 33 и 130 лв месечно според осигурителния доход.
ОЗМто е само за правото на болничен. Правото на лечение, на "безплатен" достъп до медицински услуги се дава от здравното осегуряване. Както казах, то е задължително.
#4 | 04.02.2024, 21:16
Публикации: 6 / 0
Явно Ви интересува обезщетението, което бихте получавали при болничен. То е 80% от средния осигурителен доход 18 месеца назад. Когато през тези месеци има периоди без осигуровки за ОЗМ (в България), при изчисляване се взема минималната работна заплата. Значи дневното обезщетение не може да е под 80% от средната минимална заплата (710 за 2022, 780 за 2023, 933 от началото на 2024) , осреднена според броя работни дни в периода и не може да е повече от 80% от средния максимален осигурителен доход (3400 до 31.12.23 и 3750 след 01.01.24)
За стажа и дохода в чужбина - доколкото съм наясно, не се зачита при определянето на болничния.


Дали ще изберете осигуряване с или без ОЗМ е Ваше решение. "Оскъпяването" на осигуряването е 3.5% или между 33 и 130 лв месечно според осигурителния доход.
ОЗМто е само за правото на болничен. Правото на лечение, на "безплатен" достъп до медицински услуги се дава от здравното осегуряване. Както казах, то е задължително.

Икзлючително много благодаря, помогнахме ми невероятно много!

Т.е. след 18 месеца внасяне на ОЗМ ще мога да получа 80% от среднодневните ми актуални заплащания при общо заболяване? Или ако попадна в болничен след 6 месеца, ще се вземат 12 месеца по default-а, който описахте горе, и 6 месеца, на какъвто осигурителен праг съм бил аз?

Има ли в НОИ възможност да ми издадат такава справка, дали и колко месеца има внесени за мен по ОЗМ през годините?  :hmmm:
#5 | 04.02.2024, 22:25
Публикации: 6 / 0
Допълнителен и финален въпрос, който ще ми изясни ситуацията съвсем:

Ако сега една година съм без ОЗМ, и следващата година го добавя, пак се взимат 18 месеца на минимума, т.е. тази година която съм бил без ОЗМ, не се брои, без значение прагът ми на осигуряване?

И какво става, ако след това отново 3 години не се осигурявам и нямам внесен ОЗМ, пак ли започва да се смята наново с 18 месеца на минимума?  :hmmm:

Правилно ли разбирам?


П.П. Проверих в НАП, имам месеци със стаж, но са отпреди години, и на по-ниски заплати от актуалните минимуми.
#6 | 04.02.2024, 23:07
Публикации: 9372 / 1574
При всяка временна нетрудоспособност (болничен) се определя обезщетение на базата на осигурителния доход 18 месеца преди началото на месеца, през който е възникнала нетрудоспособността.
Т.е. ако сте осигурен за ОЗМ и се разболеете днес 04.02.2024, обезщетението ще се изчисли според осигурителния Ви доход за периода 01.08.2022-31.01.2024. Ако се разболеете на 15.07.2024, периодът за изчисляване на обезщетението ще е 01.01.2023- 30.06.2024
Дано разбрахте

Да допълня: право на обезщетение за временна нетрудоспособност може да имате само ако към момента на настъпване на неработоспособността сте осигурен за ОЗМ и имате 6 месеца осигурителен стаж с осигуровки за ОЗМ (общо някога във времето)
#7 | 04.02.2024, 23:31
Публикации: 6 / 0
При всяка временна нетрудоспособност (болничен) се определя обезщетение на базата на осигурителния доход 18 месеца преди началото на месеца, през който е възникнала нетрудоспособността.
Т.е. ако сте осигурен за ОЗМ и се разболеете днес 04.02.2024, обезщетението ще се изчисли според осигурителния Ви доход за периода 01.08.2022-31.01.2024. Ако се разболеете на 15.07.2024, периодът за изчисляване на обезщетението ще е 01.01.2023- 30.06.2024
Дано разбрахте

Да допълня: право на обезщетение за временна нетрудоспособност може да имате само ако към момента на настъпване на неработоспособността сте осигурен за ОЗМ и имате 6 месеца осигурителен стаж с осигуровки за ОЗМ (общо някога във времето)

Благодаря. Дано да имате счетоводна кантора, или подобно, ако е така - пратете ми ДМ с името.

TLDR: Трябва да имам 6 месеца някога във времето с ОЗМ, преди да имам право на болничен. Тогава се гледат предишните 18 месеца, непосредствено преди болничния.

Ако имам история с ОЗМ - взима се тя при изчислението. Ако ли пък не, както е моят случай, се взимат 18 месеца на минималния осигурителен праг.

Ако сега две години се осигурявам, но без ОЗМ, и на третата година го сменя на такова с ОЗМ и ми се наложи да взема тогава болничен (в третата година), то тези две години с ОЗМ не ми се смятат, а болничното обезщетение ще ми се сметне пак според минимума, тъй като не съм внасял ОЗМ.


Така разшифровам аз нещата.


Поздрави.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група