Окончателен осигурителен доход

26.03.2024, 20:12 912 16

26.03.2024, 20:12
Публикации: 21 / 0
Здравейте,
имам съмнения дали работя в правилна посока и за това съм с молба за коментар по следните казуси:

1.Земеделски прозводител избира авансово да се облага върху осигурителен доход от 2000лв. и внася авансово за цялата година вноски върху тази сума.
Произвежда и продава само непреработена селскостопанска продукция.
Какъв ще бъде окончателният му осигурителен доход?

2. Земеделски прозводител избира авансово да се облага върху осигурителен доход от 2000лв. и внася авансово за цялата година вноски върху тази сума.
Освен доходи от реализация на непреработена селскостопанска продукция реализира и доход по договор за посредничество при продажба на земеделска техника за 2месеца. За тази си дейност реализира доход 5000лв. Смятам, че в гдд този доход следва да декларираме в прил 2.
Какъв ще бъде окончателния осиг доход?


#1 | 26.03.2024, 23:06
Публикации: 160 / 22
По т.1
Регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност.

По т.2
доход по договор за посредничество при продажба на земеделска техника
Справката за окончателния размер на осигурителния доход (Таблица 1 и Таблица 2)
#2 | 27.03.2024, 12:27
Публикации: 21 / 0
Благодаря за отговора,
по т.1 - да, не определят окончателен размер
Попитах, защото  спорим с колеги - според тях окончателния размер на осигурителния доход е равен на минималния такъв за годината.
Аз застъпвам тезата, че избраният осигурителен остава окончателен такъв -
т.е според колеги  годишния окончателен е 710х7+780х5, а според мен е 2000х12
#3 | 27.03.2024, 12:46
Публикации: 11974 / 2191
Аз застъпвам тезата, че избраният осигурителен остава окончателен такъв -
т.е според колеги  годишния окончателен е 710х7+780х5, а според мен е 2000х12

А има ли реално такъв доход ?
#4 | 27.03.2024, 13:12
Публикации: 21 / 0
Да, има го. / А и при 60/40 облагане трябва всичко да пропадне, че да не може да достигне на тези декари дето ги има поне такъв доход/

Въпросът си е принципен.

Да, тези които определят окончателен доход по таблицата, ако окончателния се явява по-малък от авансовия,  следва да си възстановяват вноски - това е така.

Но за земеделците с непреработена продукция е казано -
 не определят окончателен доход.
В същото време чл.6 ал.8 КСО - осигуряват се авансово върху доход между минималния и максималния за годината.
Значи може и на максимум да избере да се осигурява.
И няма разписано никъде, че след като не определя окончателен, авансовия трябва да се ограничи до минималния  в зависимост от реализираните доходи.
За какво изобщо тогава му дават право да избира нещо различно от минималното задължително?

Ако го пише някъде, а аз не го виждам - моля посочете ми основание.

#5 | 27.03.2024, 13:19
Публикации: 11974 / 2191
Да, тези които определят окончателен доход по таблицата, ако окончателния се явява по-малък от авансовия,  следва да си възстановяват вноски - това е така.

Това не е така, ако избраният авансов е равен на минималния изискуем. При по-нисък от минималния не следва възстановяване.
#6 | 27.03.2024, 13:24
Публикации: 11974 / 2191
Значи може и на максимум да избере да се осигурява.

Може, но той затова е авансов - ако го няма реално за годината е недължимо внесен при окончателното изравняване. Говорим принципно. Само минималният осиг доход е този, върху който задължително следва да бъдат внесени осигурителните вноски.
#7 | 27.03.2024, 13:38
Публикации: 21 / 0
Ако окончателният е  9000 при авансов 12000 и минимален 8870 - има за възстановяване (върху 12000-9000).
Ако окончателният е 7000 при авансов 12000 и минимален 8870 пак възстановява, но само за разликата 12000-8870.

И пак говорим за изравняване.
Ами ЗП не изравнява.
Което не доказва, че съм права. Но не ми е достатъчно за да кажа че греша.
#8 | 27.03.2024, 13:38
Публикации: 266 / 67
Така де. За всички СОЛ, които изравняват осигуритения доход е така. Но регистрираните ЗП не изравняват при доход от непреработена селскостопанска продукция. Значи не довнасят, но и не възстановяват осигуровки. От друга страна Осигурителните вноски за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 са за сметка на осигурените лица и се дължат авансово: върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, (КСО, чл.6, ал.8)
И аз като Ники Петрова винаги съм се чудела какво става, ако избрания авансов осиг.доход е над минимума. До сега не съм намерила официален или мотивиран отговор. За щастие съм попадала на "стиснати" ЗП, които биха се осигурявали и под минимума, ако можеха
#9 | 27.03.2024, 13:51
Публикации: 11974 / 2191
Така де. За всички СОЛ, които изравняват осигуритения доход е така. Но регистрираните ЗП не изравняват при доход от непреработена селскостопанска продукция. Значи не довнасят, но и не възстановяват осигуровки.

Не съм много запозната със ЗП, но все пак не сте ли заверявали осиг. книжки или не сте ли пенсионирали ЗП - признават ли от НОИ този по-висок и непокрит от реален доход осигурителен доход ?
#10 | 27.03.2024, 14:03
Публикации: 21 / 0
Заверявала съм, но преди не съм имала този казус.
Излиза, че след време шефа ще взема по-малка пенсия от тракториста.
Нищо, че може да си позволи и максимума - и да иска - не може, щото не изравнява... Ама че филм.

После, днес си се чудя и за другия случай - СОЛ, полагащ личен труд без заплащане. Също има право да и избира. И също не изравнява. Дори няма задължение да подава ГДД, само декл.6 код 13. И? И той трябва да си стои на минимума...
#11 | 27.03.2024, 14:10
Публикации: 21 / 0
Апропо, на телефона на НАП отговориха моментално - не изравнява, остава авансовия.
И аз понеже попитах ами спорим тука...
Та се питаха един друг и решиха дружно, че компетентния орган е НОИ.
В НОИ в момента всички оператори  са заети.
Нещата вървят твърдо към писмено запитване, защото после може да се окаже ни пенсия, ни пари.
Туй то.

#12 | 27.03.2024, 14:11
Публикации: 11974 / 2191
После, днес си се чудя и за другия случай - СОЛ, полагащ личен труд без заплащане. Също има право да и избира. И също не изравнява. Дори няма задължение да подава ГДД, само декл.6 код 13. И? И той трябва да си стои на минимума...

Като не иска да доплаща ще си стои на минимума, да.  :smile1:
Какво разбирате под " и той не изравнява " ? Няма нищо общо този случай с другия на ЗП.
#13 | 27.03.2024, 14:23
Публикации: 21 / 0
Няма, нали :)
де факто де юре...
Явно избягват осигуряване така, та може да се каже че няма общо.
Погледнато буквоядно обаче ако авансово е на по-висока сума си е тъкмо в казуса на ЗП.
#14 | 28.03.2024, 11:25
Публикации: 21 / 0
https://www.nssi.bg/samoosiguryavashti-se-lica/udostoveriavane-na-osiguritelen-staj-i-dohod-na-samoosiguriavashtii-se-lica/

На основание чл. 9, ал. 1, т. 4 от КCO, за осигурителен стаж на самоосигуряващите се лица се зачита времето, за което са внесени дължимите осигурителни вноски по чл. 6, ал. 8 от КСО, т.е. да са внесени осигурителните вноски върху авансовия месечен осигурителен доход, определен между минималния и максималния месечен размер на дохода, съгласно закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година и деклариран с подаването на декларация обр. № 1 „Данни за осигуреното лице“.

Това означава, че когато в информационната система на НОИ няма данни за определен окончателен размер на осигурителния доход за съответната календарна година, но са внесени авансовите осигурителни вноски за цялата година, за осигурителен стаж ще се зачетат всички месеци на съответната календарна година.

#15 | 28.03.2024, 11:27
Публикации: 726 / 97
Това означава, че когато в информационната система на НОИ няма данни за определен окончателен размер на осигурителния доход за съответната календарна година, но са внесени авансовите осигурителни вноски за цялата година, за осигурителен стаж ще се зачетат всички месеци на съответната календарна година.

Това е повече от ясно, но въпросът е на какъв осигурителен доход ще се изчисли пенсията.
#16 | 28.03.2024, 11:30
Публикации: 21 / 0
Доходът, който ще бъде зачетен в тези случаи е авансовия, върху който са внесени осигурителните вноски.

размаркирал се е текста в края
може да го видите целия в линка на страницата на нои
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група