Закриване на задължение за връщане на вноска от съдружник по чл. 134/ТЗ за сметка на непокрити загуби от минали години

19.04.2024, 14:53 1023 18

19.04.2024, 14:53
Публикации: 12 / 1
Здравейте, имам следният казус:
1. Единият от съдружниците в ООД години наред от 2018г. досега е внасял вноски от съдружник по чл. 134 от ТЗ, които са осчетоводявани 503/493 - 4 млн.
2. През 2023 г. има натрупана загуба от минали години 2.23 млн. по сметка 121
3. През 2023 г. се взима решение на ръководството за компенсиране на загубата от минали години за сметка на вноските направени от съдружника.
4. През 2023 г. Дружеството за пръв път излиза на печалба - 250 хил. - 123 сметка

Въпросите ми са следните:
1. Осчетоводяванията могат ли да бъдат 493/121 (за покриване на загубата) или трябва да се отчете приход, да речем от финансирания - 493/705 и така да се компенсира въпросната загуба от минали години.
2. Ако компенсираме счетоводно загубата как стои въпроса за данъчни цели? Имам ли право да приспадам данъчни загуби от минали години или щом нямам непокрита загуба от минали години това право се губи?
#1 | 19.04.2024, 15:43
Публикации: 294 / 48
Само да питам: държите да плащате и данък дивидент или в тази посока не сте мислили?
#2 | 19.04.2024, 16:16
Публикации: 9462 / 1601
По втория въпрос: приспадането на загуба за данъчни цели не кореспондира с наличието или неналичието на счетоводна загуба.
#3 | 19.04.2024, 16:50
Публикации: 12 / 1
Само да питам: държите да плащате и данък дивидент или в тази посока не сте мислили?

Все още е рано за това.
#4 | 19.04.2024, 16:51
Публикации: 12 / 1
По втория въпрос: приспадането на загуба за данъчни цели не кореспондира с наличието или неналичието на счетоводна загуба.

Много ви благодаря, моята информация е същата, но исках да бъда сигурен.
#5 | 19.04.2024, 17:15
Публикации: 12057 / 2213
1. Осчетоводяванията могат ли да бъдат 493/121 (за покриване на загубата) или трябва да се отчете приход, да речем от финансирания - 493/705 и така да се компенсира въпросната загуба от минали години.

ТЗ изисква да се определи срок за връщане на допълнителните парични вноски - чл.134 ал.1. Не може да ги "закриете" със статията 493/121 , защото съгласно ал.3 на същия член "  (3) (Доп. - ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Допълнителните вноски не се отразяват в капитала на дружеството." .
Посъветвайте се и с юрист относно законосъобразността на действията по повод ДПВ.
#6 | 19.04.2024, 17:25
Публикации: 12057 / 2213
Да се допълня - ще отчетете приход от отписване на задължение, когато за това настъпят съответните условия за данъчното му признаване. Ако го направите за счетоводни цели ще трябва да проследите кога настъпва проявление на взетата операция и за данъчни такива.
#7 | 19.04.2024, 17:31
Публикации: 12 / 1
ТЗ изисква да се определи срок за връщане на допълнителните парични вноски - чл.134 ал.1. Не може да ги "закриете" със статията 493/121 , защото съгласно ал.3 на същия член "  (3) (Доп. - ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Допълнителните вноски не се отразяват в капитала на дружеството." .
Посъветвайте се и с юрист относно законосъобразността на действията по повод ДПВ.

Благодаря за отговора. Срок за връщане има, той е 5 години. Освен това ние не увеличаваме капитала на дружеството, а изпълняваме ал. 1 на чл. 134 - покриваме загуба и то с изричното съгласие на съдружника.

Ето го и този чл. 134 ал. 1, на който се позоваваме:
Чл. 134. (1) По решение на общото събрание за покриване на загуби и при временна необходимост от парични средства съдружниците могат да бъдат задължени да направят допълнителни парични вноски за определен срок. Допълнителните вноски са съразмерни на дяловете в капитала, ако не е предвидено друго.
#8 | 19.04.2024, 17:56
Публикации: 12057 / 2213
Има върху какво да помислите преди изобщо да вземете 493/121.  :smile1:
#9 | 19.04.2024, 18:06
Публикации: 12 / 1
Има върху какво да помислите преди изобщо да вземете 493/121.  :smile1:

Да, аз още го мисля, но наистина как да покрием загуби ако не ги покрием директно, а отчетем приход, който пък ще покрие загубите, но догодина. А мисля че това не е целта на този чл. 134. Той директно си казва че вкарваш едни пари за покриване на загуби. Затова реших да си поставя въпроса тук, защото ако не съм прав искам да бъда оборен в твърденията си.
#10 | 19.04.2024, 21:44
Публикации: 12057 / 2213
#11 | 20.04.2024, 10:36
Публикации: 12 / 1

Благодаря, доста полезна статия за това кога трябва да се прилага това внасяне на средства от съдружници. В нашият случай този етап сме го минали и сме на етап по закриването на задълженията за сметка на загубата. Средствата са внесени с цел временно подпомагане с парични средства, но в последствие се взима решение да се погасят загубите.
#12 | 20.04.2024, 11:15
Публикации: 12057 / 2213
Здравейте,

опитах се да се информирам по въпроса заедно с Вас.  :smile1: Нямам практика по въпроса - в смисъл не ми се е налагало да правя тази процедура . Ще изкажа мнение, което може и да не е правилно, но пък ако някой се включи с проверено от практиката решение ще е полезно за всички. Не мисля, че можете да закриете печалба / 123 /  със задължение към собственика. Тези парични вноски имат характер на кредитиране, финансиране на фирмата. Задължението към собствениците следва да е отразено по Кт 493/ примерно / и да се закрие при връщане на средствата или при отписването им съгласно ЗКПО. Ако закриете задължението как ще върнете средствата ? Или как ще осчетоводите връщането без да имате задължение ?
#13 | 20.04.2024, 14:24
Публикации: 12 / 1
Здравейте,

опитах се да се информирам по въпроса заедно с Вас.  :smile1: Нямам практика по въпроса - в смисъл не ми се е налагало да правя тази процедура . Ще изкажа мнение, което може и да не е правилно, но пък ако някой се включи с проверено от практиката решение ще е полезно за всички. Не мисля, че можете да закриете печалба / 123 /  със задължение към собственика. Тези парични вноски имат характер на кредитиране, финансиране на фирмата. Задължението към собствениците следва да е отразено по Кт 493/ примерно / и да се закрие при връщане на средствата или при отписването им съгласно ЗКПО. Ако закриете задължението как ще върнете средствата ? Или как ще осчетоводите връщането без да имате задължение ?

Ами няма да има връщане. Връщането го има само ако средствата са за покриване на временната им липса във вирмата. Един вид дарение прави, но не точно, защото за дарение не трябва да има изгода за даряващия. Самият съдружник има изгода от покриването на загубата, защото оттук нататък може да се разпределя дивидент, от който може да се възползва. Поне моята логика е такава.
#14 | 20.04.2024, 14:43
Публикации: 12057 / 2213
Мисля, че се опитвате да придадете Вашето съдържание на законовата форма.  :good:


Хубав ден и успех!
#15 | 20.04.2024, 17:30
Публикации: 4431 / 744
Самият съдружник има изгода от покриването на загубата, защото оттук нататък може да се разпределя дивидент, от който може да се възползва.
Правилно ли разбирам, че съдружникът е дал пари, за да може в бъдеще да получи дивидент, при което даже да плати данък? И този дивидент вероятно няма да е по-голям от дадените пари?
#16 | 20.04.2024, 19:04
Публикации: 12 / 1
Правилно ли разбирам, че съдружникът е дал пари, за да може в бъдеще да получи дивидент, при което даже да плати данък? И този дивидент вероятно няма да е по-голям от дадените пари?

Не разбира се. Просто идеята на дарението е да няма насрещна престация или полза за даряващия. Затова беше цялото нещо, което изписах. Идеята е че това не е дарение, амо съдружника полага един вид грижа за фирмата, от която да има изгода в бъдеще. 👍😀
#17 | 20.04.2024, 19:07
Публикации: 12 / 1
Мисля, че се опитвате да придадете Вашето съдържание на законовата форма.  :good:


Хубав ден и успех!

О не, опитвам се да предизвикам диспут, за да открия истината. Затова и заемам позиция, която очаквам да бъде оборена с аргументи. Ако има силни аргументи срещу нея ще се съглася разбира се.
#18 | 22.04.2024, 16:14
Публикации: 12 / 1
Още един въпрос ми възникна. Ако извърша приспадането на задължението за сметка на загубата 493/121, то тогава в данъчната декларация за 2023 г. трябва ли да увелича и данъчния резултат със сумата на отпадналото задължение (Сума на задълженията (чл.46, ал.1))?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група