Прекратяване на срочен ТД от работник

20.04.2024, 17:15 216 3

20.04.2024, 17:15
Публикации: 14 / 0
На 06.06.2023 год. постъпих на работа в частна фирма. Подписах срочен ТД на основание чл.68 ал.1 т.1 от КТ. Срока на договора е една година - в случая до 06.06.2024 год.
Имам следните въпроси :
1. Как трябва да уведомя работодателя , че след изтичане на срока на договора не желая неговото продължение и искам да напусна.
2. Ако е необходимо да пусна предизвестие , как трябва да се формулира това предизвестие - в случая се касае за прекратяване на ТД поради изтичане на срока на същият.
3. За 2024 год не съм ползвал платен годишен отпуск - колко дена ще имам право да ползвам и мога ли да ги ползвам в периода на предизвестието. Може ли работодателят да откаже да ми разреши ползването на тези дни платен годишен отпуск.
#1 | 20.04.2024, 19:28
Публикации: 9381 / 1578
Щом ТД е с определен срок, с изтичане на стока договорът се прекратява. Единственото, което трябва да направите, е няколко дни преди изтичане на срока да напомните на работодателя да оформи документите за прекратяването и да попълни трудовата Ви книжка. И след като изтече срока просто спирате да ходите на работа
За 5 месеца от 2024 при 20 дни платен годишен отпуск имате право на 8 работни дни отпуск. Може да поискате ползването им с молба (заявление). Работодателят може да разреши или не разреши ползването. Ако отпуска или част от него не е ползван да прекратяване на договора, трябва да Ви платят обезщетение за неползваните дни
#2 | 20.04.2024, 21:18
Публикации: 14 / 0
Благодаря за бързият отговор . Ако искам да бъда коректен към работодателя не е ли по добре да го уведомя в писмена форма за моите намерения 30 дена преди изтичане срока на договора / толкова е срока на предизвестието за прекратяване на срочният ТД упоменат в договора който съм подписал /

#3 | 20.04.2024, 22:41
Публикации: 9381 / 1578
Няма такова нещо.  Срочния ТД се прекратява с изтичане на срока. Не се дължи предизвестие.
Предизвестие се дължи единствено ако искате да прекратите договора преди срока. В този случай предизвестието е 3 месеца, но не повече от оставащия срок на договора
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група