Болничен и клас

26.04.2024, 15:58 303 4

26.04.2024, 15:58
Публикации: 163 / 2
Здравейте ,
Имам пълен месец болничен , при изчисляване на заплата за първите два дни от работодател не взима клас прослужено време , а изчислява 70 % за   двата дни върху основната заплата ,

Не следва  ли дас е включи и клас и така да се изчислят двата дни
#1 | 26.04.2024, 18:37
Публикации: 203 / 7
Не, не следва:

НАРЕДБА ЗА СТРУКТУРАТА И ОРГАНИЗАЦИЯТА НА РАБОТНАТА ЗАПЛАТА
"(8) Допълнителното трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит се заплаща за действително отработено време в рамките на съответната месечна продължителност на работното време само по основното трудово правоотношение ..."
#2 | 26.04.2024, 18:51
Публикации: 9382 / 1579
Аз пък бих цитирала КСО, чл.40, ал.5 Осигурителят изплаща на осигуреното лице за първите два работни дни от временната неработоспособност 70 на сто от среднодневното брутно възнаграждение за месеца, в който е настъпила временната неработоспособност, но не по-малко от 70 на сто от среднодневното уговорено възнаграждение.

Доколкото през месеца на възникване на нетрудоспособността няма отработени дни и "брутно възнаграждение", то остава да помислим какво е "уговореното възнаграждение".
В нашите ТД пише: "3. Възнаграждение:
3.1. Месечно трудово възнаграждение включва:
3.1.1. Основно месечно трудово възнаграждение в размер на ..../...../ лева
3.1.2. Допълнително трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит в размер 0,6 % от сумата по т.3.1 за всяка година стаж според Вътрешните правила за организация на работната заплата"
Така че според мен "уговореното възнаграждение" включва "класа"
#3 | 26.04.2024, 20:44
Публикации: 203 / 7
Правилно, аз не съм разбрала въпроса - приех го, че е за начисляване на клас върху обещетението за първите 2 дни, а не както е зададен: за определяне на базата за изчисление на обезщетението.
#4 | 29.04.2024, 09:15
Публикации: 163 / 2
Благодаря Ви за отговорите  , да и при нас трудовите договори са формулирани така , което предполага изчисляване с клас
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група