Кога ЗП трябва да има касов апарат?

19.08.2024, 11:17 1002 11

19.08.2024, 11:17
Публикации: 11 / 0
Аз съм регистриран ЗП - ФЛ и продавам собствена непреработена селскостопанска продукция /пчелен мед/.
Чета Наредба Н18 и не мога да разбера чл.4 ал.2
Скрит текст :

Бихте ли ми казали с по-прости думи кога съм длъжна да издавам касова бележка:
1. Директно от пчелина /според мен не/
2. Продажби чрез куриер с наложен платеж /не?/
3. Продажба на магазин /аз продавам меда на магазина, а те го продават на крайните клиенти/ /не?/
4. Продажба от собствен магазин /?/
5. Продажба от сергия на главен път /не е пазар/ /не?/
6. Продажба от сергия на пазара /квартален пазар/ /?/
7. Продажба от сергия на фермерски пазар /организиран във фоайето на някой МОЛ през събота и неделя/
Предварително благодаря на отзовалите се!
#1 | 30.08.2024, 12:15
Публикации: 11 / 0
над 230 човека са погледнали и нито един отговор .... :noexpression:
#2 | 30.08.2024, 13:53
Публикации: 229 / 12
Писали сте продажба , щом това ви е обичайна търговска дейност сте длъжни да издавате касови бележки навсякъде.
#3 | 30.08.2024, 14:34
Публикации: 46 / 2
Ако физическо лице отговаря едновременно на следните три условия:                                                   
 - не е търговец по смисъла на ТЗ (дефиницията за търговец по този закон е формулирана в чл.1, а в чл.2 на Търговския закон е посочено, че не се смятат за търговци физическите лица, занимаващи се със селскостопанска дейност); [/b]
 - извършва продажби на собствена и непреработена селскостопанска продукция;[/b]
 - търговския обект не се намира на територията на лицензирана стокова борса, тържище или пазар на производители по смисъла на Закона за стоковите борси и тържища или не е закрито помещение, като магазин, склад или други подобни,
то тогава използването на фискално устройство не е задължително.

Може без касов апарат не сте задължени.
За продажбата издавате:
- протокол
- фактура от кочан и към нея може да напишете ръчна касова бележка или
- Приходна квитанция

Изберете си едно от трите.

#4 | 30.08.2024, 18:05
Публикации: 11 / 0
Писали сте продажба , щом това ви е обичайна търговска дейност сте длъжни да издавате касови бележки навсякъде.

Не съм специалист и не разбирам, но като чета наредбата за касовите апарати, си мисля, че това не е вярно. Поне не за всички случаи.
#5 | 30.08.2024, 18:15
Публикации: 11 / 0
Ако физическо лице отговаря едновременно на следните три условия:                                                   
 - ....
 -....
 - търговския обект не се намира на територията на лицензирана стокова борса, тържище или пазар на производители по смисъла на Закона за стоковите борси и тържища или не е закрито помещение, като магазин, склад или други подобни,
то тогава използването на фискално устройство не е задължително.

Първите две условия са спазени, но третото не мога да го разбера. Кое точно се води тържище, покрит търговски обект, ... .Кога един склад е търговски обект и кога не е и кога при продажби от "склад" трябва да издавам касов бон и кога не....
За това попитах с конкретни примери (които при мен ще са възможни на даден етап)

Благодаря за отговора и прикачените образци, но може ли нещо по-конкретно
#6 | 02.09.2024, 11:50
Публикации: 229 / 12
Не ви ли е по лесно просто да си вземете касов апарат, вместо да се занимавате с фактури и пко?
Ако искате да сте коректни разбира се, но от вашето настояване разбирам , че искате.
Така , че по добре си вземете един касов апарат и си пускайте бележки за продажбите.
#7 | 09.09.2024, 08:54
Публикации: 11 / 0
Novavest, благодаря за отговора. Може би така Ви изглежда най-лесно, но ако веднъж годишно Ви се наложи да пътувате с влак, не си купувате влака, нали, а само билетче или търсите алтернативен транспорт. И не е въпрос да цената, а в последващите ангажименти, отчетност и т.н.
За сега (мисля съвсем законно) продавам "директно от пчелина" и по Еконт като издавам приемо предавателен протокол без касова бележка.
Сега искам да продам определено количество на селския магазин, но собственичката се дърпа от плащане по банков път. Трябва ли ми касов апарат за плащане в брой, след като не продавам (собствената непреработена селскостопанска продукция) от търговски обект?
#8 | 09.09.2024, 09:28
Публикации: 12155 / 2255
 Трябва ли ми касов апарат за плащане в брой, след като не продавам (собствената непреработена селскостопанска продукция) от търговски обект?

Според мене не, но все пак защо не се допитате до сервизните фирми за поддръжка на касовите апарати ? Те са компетентни точно по тези въпроси и може да приемете тяхното аргументирано мнение.
Иначе аз също съм привърженик на идеята на Novavest .
Не ви ли е по лесно просто да си вземете касов апарат, вместо да се занимавате с фактури и пко?

Да си купите касов апарат не е като да си купите влак все пак. А и с него се избягва една по-усложнена административна работа, която в случая ще извършвате Вие и то при наличието на алтернатива. Понякога разходът за нещо надхвърля като облекчение ползите от спестяването на същото това нещо.
#9 | 09.09.2024, 10:51
Публикации: 229 / 12
То и един път може да изпратите по Еконт от вашата продукция и пак да ви потърсят от НАП.
Както и един път може да се качите на влака без билет и точно тогава да мине контрола .
До сега с толкова обяснения и тълкуване на точки от наредба да си бяхте взели касов апарат, който не иска по банка пускате му касова бележка и да се оправя.
На вас не ви ли е по -добре бизнеса и търговията да ви върви?
Тълкуванията ги оставете на тези , които пишат законите и наредбите , те там са многоооооо добри .
#10 | 09.09.2024, 10:53
Публикации: 229 / 12
И представете си , че по пътя на развитие бизнесът ви с тези продукти се разширява и започвате да печелите много повече . Мислете мащабно , бъдете в разширението  :)
#11 | 09.09.2024, 15:28
Публикации: 9618 / 1641
И представете си , че по пътя на развитие бизнесът ви с тези продукти се разширява и започвате да печелите много повече . Мислете мащабно , бъдете в разширението  :)
Колега, питащата е пчелар и продава мед. Колко мислите, че може да се развие един такъв бизнес? И колко мислите, че продава на дребно? 200-300 буркана годишно? Повече? Дай боже.
Аз също съм пчелар и отвреме на време продавам мед на дребно. Вкл. по Еконт. Без касов бон, защото закона ми дава това право. За какво смятате, че заради ЕКОНТ ще проверяват от НАП? След като чинно си декларирам дохода в прил.3 на ГДД, няма никакъв проблем.
Кйм питащата: да, за директни продажби от пчелина и по Еконт не трябва касов бон. По Еконт рябва да працате и декларация по наредба 26.
За друтите въпроси не мога да кажа. Един-два пъти продавах на едно квалтално магазинче. Доста умувахме със собственичката и счетито й и решихме плащането да е по банка. Не че бяхме сигурни, но за всеки случай
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група