Назначаване без трудова книжка

24.09.2024, 11:51 1118 9

24.09.2024, 11:51
Публикации: 3 / 0
Здравейте,
Преди 2 седмици започнах работа на ново място.
Единствените документи, които ми поискаха бяха лична карта, за да оформят договора, медицинско и документ за IBAN.
Трудовата книжка не са ми я искали и не са попълвали нищо там.
Това проблем ли е? доколкото знам е задължителен документ и изключително важен и ме притеснява факта,че не я искат.
#1 | 24.09.2024, 11:58
Публикации: 9666 / 1649
За сега не е проблем. Не е правилно, но не е проблем. Проблем ще е, асо при напускане не я оформят.
Друг проблем - ако сте работили на друго място на същата или сходна длъжност, имате право на добавка за трудов стаж и професионален опит. Този стаж се доказва с трудовата книжка и ако не са я видели, няма да Ви плащат "клас"
Занесете си книжката по собствена инициатива
#2 | 24.09.2024, 13:48
Публикации: 234 / 13
Задължени са да впишат началото на трудовият ви договор и съответно да ви я върнат .
Също така за съобразяване на клас прослужено време , ако сте на сходна длъжност на , която сте работили до момента.
Представете си я и поискайте да ви впишат датата на започване вътре и да ви я върнат.
#3 | 24.09.2024, 13:56
Публикации: 3 / 0
Много благодаря!
#4 | 22.10.2024, 18:28
Публикации: 3 / 0
Здравейте отново!
В крайна сметка се оказа,че фирмата изобщо не е читава, усетих ги навреме и следователно им казах, че искам да напусна.

Проблемът е, че след толкова настояване от моя страна така и не ми попълниха книжката.
Отговора винаги е " ще ти се обадим по-късно да я донесеш".

В момента в който им казах,че искам да напусна ми казаха, че мога да си ходя и ще ми се обадят след седмица, за да отида до офиса да си подпиша заповедта за напускане. Не ми позволиха да подам предизвестие 1 месец, понеже в момента сменят името  и собствеността на фирмата, след като НАП дойдоха в офиса и установиха нарушения и реално договора ми е прекратен със старото име на фирмата, а с новото дори не съм подписала .
Общо взето е пълна каша и ми се иска по-бързо да се махна от там и да се приключи.


Към кого да се обърна обаче по въпроса за трудовата книжка,  защото те не я искат въпреки молбите ми да я попълнят?
Не знам дори счетоводството къде е, понеже аз разговарям с HR, който е един и единствен във фирмата и в офиса и не получавам смислени отговори от него.
Другото е, че след седмица започвам нова работа на ново място и се чудя проблем ли е ще е това с книжката ?
#5 | 22.10.2024, 21:09
Публикации: 4576 / 775
Ако книжката е във вас и не е попълвана от тази фирма (или е попълвана, но неприключена) - просто няма да имате (валиден) запис за трудовия ви стаж в тази фирма - месец и нещо. По днешното заканодателство ще ви липсва този месец трудов стаж при пенсиониране. Добрата новина е, че е само месец и нещо, можеше да е години.

В новата фирма може да си дадете книжката за попълване, не би трябвало да има проблем.
#6 | 22.10.2024, 21:20
Публикации: 9666 / 1649
 По днешното заканодателство ще ви липсва този месец трудов стаж при пенсиониране.
По днешното законодателство гледат данните от Регистъра на осигурените лица. Ако работодателят е подавал Д1, няма да има проблем със стажа за пенсия. ;)

#7 | 23.10.2024, 10:46
Публикации: 4576 / 775
Може, може :) За какво тогава ги търсят ТК, потвърждавания с УП-та и пр.?!?

Офф: Все си мисля колко по-опростени може да са много административни и др. изисквания и процедури... Що трябва да има доксан-докус видове осигуровки, начини на облагане с данъци за плащане и хранене на банките с такси... една стройна таблица, избираш къде попадаш по ред и колона според твоя случай, внасяш една обща сума, декларираш кода и НАП си разпределят по фондовете. Е, малко наивно и повърхностно е това, ама при добро желание може да се измисли удобна и коректна система :)
#8 | 23.10.2024, 11:30
Публикации: 3137 / 420
Търсят за по-стари периоди.
ТК е безсмислен документ, който размахваме само за събиране на стаж за допълнително възнаграждение. И я искат за детската градина :))
Надявам се скоро да приключим да се занимаваме с нея.
#9 | 23.10.2024, 18:07
Публикации: 1 / 0
Към кого да се обърна обаче по въпроса за трудовата книжка,  защото те не я искат въпреки молбите ми да я попълнят?
Единственият оторизиран субект в този случай е Инспекцията по труда. Към тях се обърнете. Ако се наложи, те имат право дори да Ви попълнят трудовата книжка вместо некоректния работодател. Преди това, разбира се, ще го попритеснят, за да му "подскажат" какво следва да направи.
Другото е, че след седмица започвам нова работа на ново място и се чудя проблем ли е ще е това с книжката ?
Едва ли ще е проблем за новия работодател, но все пак оформете първо книжката при стария (или в Инспекцията по труда), за да може новият работодател да пише на следваща страница в трудовата Ви книжка ;)

Успех!
Последни Теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група