Обезщетение по чл.222 ал.3 от кт при пенсионирал се без прекратяване на осигуряв

27.09.2012, 10:42 34280 29

27.09.2012, 10:42
Публикации: 10 / 0
Моля, ако може кажете ми кога е редно да се изплати обезщ. чл.222 ал.3 от кт на лице което се е пенсионирало без прекратяване на осигуряването / след промените от 01.01.2012 г./ на изборна длъжност.
#1 | 27.09.2012, 10:47
Публикации: 5497 / 371
КТ важи за лица в трудово-правни отношения.
Лицето на ТД ли е?
#2 | 27.09.2012, 13:55
Публикации: 10 / 0
Лицето е кмет вид осигурен 82. Осигурен с всички видове осигуровки и със заплащане като на трудов договор. Всички начисления по РЗ и обезщетенията са при спазване на КТ и КСО.
#3 | 27.09.2012, 14:03
Публикации: 5497 / 371
Не съм убедена, че обезщетенията са при спазване на КТ.
Това, че е осигурявано лицето както при ТД, те и ДУ са на същото осигуряване, не значи, че е на трудов договор.

а и в самият чл.222 пише
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 2 от 1996 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) При прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е работил при същия работодател през последните 10 години от трудовия му стаж - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. Обезщетение по тази алинея може да се изплаща само веднъж.
#4 | 27.09.2012, 15:34
Публикации: 10 / 0
Да точно това е притеснителното,че пише "при прекратяване", а тук няма прекратяване. Навършило е възраст и стаж, пенсионира се и вече получава пенсията си. Към момента продължава кметуването си, но ако се изплаща обезщ. чл.222 ал.3 сега е 2 БРЗ защото няма
 10 год. стаж при същия работодател. Но ако чакаме да се прекрати осигуряването и тогава да се изплаща обезщетението ще имаме вече не 2 а 6 БРЗ. Мислех,че след направените промени за пенсиониране без прекратяване на осигуряването именно за такива длъжности като изборните, някъде ще има и за изплащането на това обезщетение. Възможно е да не съм открила и прочела някое указание. 
#5 | 27.09.2012, 16:23
Laleva65
КТ важи за лица в трудово-правни отношения.
Лицето на ТД ли е?
Моля, ако може кажете ми кога е редно да се изплати обезщ. чл.222 ал.3 от кт на лице което се е пенсионирало без прекратяване на осигуряването / след промените от 01.01.2012 г./ на изборна длъжност.
И кога се е пенсионирало това лице и как си получава пенсията вече,преди да стане Кмет ли? Ако е така добре,но когато лицето е Кмет , той/тя  е на Изборна длъжност и за да се пенсионира трябва да има поне 3 дни прекратяване на трудовия договор/освен да има някакви промени, които Аз не знам/ Моля обяснете по подробно и аз работя в Община.
#6 | 27.09.2012, 16:38
Публикации: 5497 / 371
И кога се е пенсионирало това лице и как си получава пенсията вече,преди да стане Кмет ли? Ако е така добре,но когато лицето е Кмет , той/тя  е на Изборна длъжност и за да се пенсионира трябва да има поне 3 дни прекратяване на трудовия договор/освен да има някакви промени, които Аз не знам/ Моля обяснете по подробно и аз работя в Община.

Да, ако е на ТД трябва да има прекратяване на договора, за да може да се пенсионира лицето.
Но колегата казва, че не е прекратявано осигуряването, което ме навежда на мисълта, че кмета не е бил на ТД
#7 | 27.09.2012, 16:41
Laleva65
Кметовете са вид осигурен 82 макар и на изборна длъжност са приравнени към Трудови правоотношения и за това ми е чудно как се е пенсионирало лицето? По време на мандата или преди това?
#8 | 27.09.2012, 16:50
Laleva65
Моля, ако може кажете ми кога е редно да се изплати обезщ. чл.222 ал.3 от кт на лице което се е пенсионирало без прекратяване на осигуряването / след промените от 01.01.2012 г./ на изборна длъжност.
При прекратяване на Трудовия договор или във Вашия случай при изтичане на мандата и то с Решение на Общинския съвет и съответния ОИК на място!
#9 | 27.09.2012, 17:07
Публикации: 10 / 0
Да има промени и по време на мандата без прекратяването  му се пенсионира. Промените са от 01.01.2012 г.
#10 | 27.09.2012, 17:11
Laleva65
Да има промени и по време на мандата без прекратяването  му се пенсионира. Промените са от 01.01.2012 г.
Разбрах,но 2 или 6 брутни заплати при прекратяване на Трудовите правоотношения,никъде не намерих поне Аз да има друго.
#11 | 27.09.2012, 22:22
Публикации: 10 / 0
Утре ще бъда на обучение "Практически аспекти по прилагане на новия модел на заплащане" и се надявам задавайки там въпроса да получа компетентен отговор. Благодаря Ви колеги! Ще споделя отговора.
#12 | 28.09.2012, 21:09
Публикации: 10 / 0
Да отговора на лектора беше при освобождаване на лицето се изплаща обезщетението , но не отговори 2 или 6 заплати. Аз мисля,че е правилно 2 защото към  момента на отпускане на пенсията нямат стаж при един работодател 10 години.
#13 | 29.09.2012, 13:50
Laleva65
E,то това си беше и по рано така,ако няма 10 год.при един и същ работодател-2 Бр.Заплати и ако има 10 или над 10- 6 брутни заплати!
#14 | 29.09.2012, 13:52
Публикации: 5497 / 371
Да отговора на лектора беше при освобождаване на лицето се изплаща обезщетението

Но Вие по-горе писахте, че не сте го освобождавали. Лекторът правилно ли е разбрал какво сте го питали?
#15 | 29.09.2012, 15:07
Публикации: 173 / 13
Притеснението Ви е, че когато лицето се е пенсионирало е имало право на 2 брутни заплати и понеже не му е прекратен договора не е получил това обезщетение. Сега когато бъде прекатен договора вече ще е придобило право на 6 бр.заплати. В кодекса е написано - при прекратяване на тр.дог. след придобиване право на пенсия, независимо от основанието на прекратяване. Ами сега го  прекратявате, сега изплащате обезщетението и би следвало заплатите да са 6, лицето не се е възползвало от това си право до сега.
#16 | 29.09.2012, 16:00
Laleva65
Притеснението Ви е, че когато лицето се е пенсионирало е имало право на 2 брутни заплати и понеже не му е прекратен договора не е получил това обезщетение. Сега когато бъде прекатен договора вече ще е придобило право на 6 бр.заплати. В кодекса е написано - при прекратяване на тр.дог. след придобиване право на пенсия, независимо от основанието на прекратяване. Ами сега го  прекратявате, сега изплащате обезщетението и би следвало заплатите да са 6, лицето не се е възползвало от това си право до сега.
Лицето е на Изборна длъжност,а на лицата които са на изборни длъжности не може да се прекрати договора,това става само с изтичане на мандата /или по желание на лицето/ !
#17 | 01.10.2012, 22:57
Публикации: 10 / 0
Може и неправилно да е запитването ми към лектора, но едно е сигурно. Лицето е в осигуряване от предходния си мандат 2007-2011 г. като без да го е прекратявало печели и новите избори с мандат 2011-2015 г. В 2011 год. има нужната възраст и стаж по чл.68 от ксо за да се пенсионира, но поради това,че правилото е да има прекратяване на осигуряването не може да упражни това си право. Сега в сила от 01.01.2012 г. с новите промени т.е. лица които са на изборна длъжност могат да се пенсионират и без да прекратяват осигуряването си, представя необходимите документи за пенсиониране и вече получава пенсията си. Това е всичко. Въпроса беше кога да се изплати обезщ. по чл.222 ал.3. Няма прекратяване и би следвало докато няма такова да не се изплаща и обезщетението. И следващия момент е ако сега се плаща ще бъде
2 Б Р З ,а в края на този мандат ще има право за 6 Б Р З/ако не бъде преизбран отново или сам да прекрати мандата си/. Би следвало законодателя да помисли и върху тези случаи защото те няма да са един или два. Тепърва ще се появяват такива. Така беше и когато влязоха промените за пенсионирането. Звънях много пъти до пенсионното и те все казваха: подавайте документи и ние още не сме толкова наясно , нашите юристи се занимават с това. Промените не са само за изборните длъжности, например може да има прекратен трудов договор, но не прекратен граждански договор на едно и също лице и отново му се отпуща пенсия. Новият момент е че не е нужно граждански договор да бъде прекратен за да се отпусне пенсия.
 
#18 | 02.10.2012, 13:21
Публикации: 3145 / 253
Обезщетението се плаща в момента когато лицето е решило да упражни и е упражнило правото си на пенсиониране.
#19 | 11.10.2012, 10:31
Laleva65
Обезщетението се плаща в момента когато лицето е решило да упражни и е упражнило правото си на пенсиониране.
Не е вярно това,лицето придобива право на пенсия,а обезщетението си го получава при прекратяване на трудовите правоотношения
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група