Право на Майчинство

14.11.2012, 12:39 7661 8

14.11.2012, 12:39
Публикации: 3 / 0
Имам едно запитване. От две години някъде работих в един магазин,в който работодателката ме осигуряваше на 4 часов работен ден от октомври до април месец.И след това работя по морето сезонно за 4 месеца.Интересува ме в този случай имам ли право на майчинство,и колко време ще го получавам ако имам такова право? Благодаря предварително за отговора. :)
#1 | 14.11.2012, 13:37
Laleva65
Според действащото законодателство за получаването на обезщетение поради бременност и раждане действително вече се изисква наличието на 12 месеца осигурителен стаж, като периодът, от който се изчислява обезщетението при бременност и раждане, е установен също на 12 месеца.
Просто за съответните месеци в рамките на целия 12-месечен период ще се сумират конкретните брутни суми, върху които са плащани осигуровките Ви.
Как се определя размерът на обезщетението при бременност и раждане е регламентирано в чл. 49 от Кодекса за социално осигуряване, както и в Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощите от държавното обществено осигуряване.
Съгласно тези разпоредби дневното парично обезщетение се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или са дължими осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство през периода от 12 календарни месеца, непосредствено предхождащи месеца, в който настъпва временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от нетното възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, както и по-ниско от минималната дневна работна заплата, установена за страната.
Обезщетението, изчислено по реда, който Ви описахме, ще можете да получавате в продължение на 410 календарни дни.
Във всички случаи 45 дни от тях са преди датата на раждане на детето.
#2 | 14.11.2012, 13:41
Публикации: 5497 / 371
и към моментът на първия болничен за бременност /45 дневния/ да сте осигурена за общо заболяване и майчинство.
Най-общо казано - да сте на трудов договор
#3 | 14.11.2012, 13:49
Публикации: 3 / 0
Но мен ме притеснява това че ме осигуряват на 4 часов работен ден.Това пречи ли по някакъв начин за получаването на майчинство. Благодаря Ви много и на двете  :flowers: И друго да ви кажа, не съм бременна, но планираме да имаме детенце и за това се интересувам.И в момента не работя никъде от 10.12
#4 | 14.11.2012, 13:52
Публикации: 5497 / 371
Но мен ме притеснява това че ме осигуряват на 4 часов работен ден.Това пречи ли по някакъв начин за получаването на майчинство. Благодаря Ви много и на двете  :flowers: И друго да ви кажа, не съм бременна, но планираме да имаме детенце и за това се интересувам.И в момента не работя никъде от 10.12

това не пречи, ако имате 12 месеца общ осигурителен стаж.
А при работа на 4 часа се смята 2 раб.дни =1 ден осиг.стаж
#5 | 14.11.2012, 13:57
Публикации: 3 / 0
това не пречи, ако имате 12 месеца общ осигурителен стаж.
А при работа на 4 часа се смята 2 раб.дни =1 ден осиг.стаж
Благодаря ти много Dalila :).
#6 | 14.11.2012, 14:35
Публикации: 2 / 0
ИМА И ДРУГО , КОГАТО ЗАБРАМЕНЕЕТЕ ПРЕДИ ПЪРВИЯ БОЛНИЧЕН ЛИСТ /45 ДЕНА ПРЕДИ РАЖДАНЕ/ ТРЯБВА ДА СЕ ВОДИТЕ НА РАБОТА ПО ТРУДОВ ДОГОВОР


#7 | 14.11.2012, 14:36
Публикации: 2027 / 254
ИМА И ДРУГО , КОГАТО ЗАБРАМЕНЕЕТЕ ПРЕДИ ПЪРВИЯ БОЛНИЧЕН ЛИСТ /45 ДЕНА ПРЕДИ РАЖДАНЕ/ ТРЯБВА ДА СЕ ВОДИТЕ НА РАБОТА ПО ТРУДОВ ДОГОВОР




dalila  е споменала за това още в първия си отговор :)
#8 | 14.11.2012, 14:37
Laleva65
dalila  е споменала за това още в първия си отговор :)
Точно  :thumbup:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група