Заем от физическо на юридическо лице

13.03.2017, 13:25 45803 31

#20 | 13.03.2017, 13:25
Публикации: 6668 / 658
Питането е доста неясно. Според мен физ.лице е дало 50 000.00 лв. на юридическо лице (най-вероятно физ.лице е собственик на ЮЛ). ЮЛ издава фактура за консултански услуги и получава плащане по фактурата - 54000.00 лв. 50000.00 лв. не са разход, а заем.
#21 | 13.06.2017, 13:09
Публикации: 43 / 0
Здравейте, искам да попитам за мнения, защото темата не ми е ясна. Става въпрос за заем предоставен от фирма ЕООД на физическо лице. В междуфирмените заеми ми е ясно как става отписване на лихви и заем с изтекъл давностен срок, но за такъв между фирма и физическо лице не ми е. Та фирмата е дала заем на физическо лице през м.11.2012 година. Срокът за връщане е м.11.2017. Може би заемът няма да бъде върнат. Какъв е варианта този заем и лихвите по него да се отпишат поради изтекъл давностен срок.
#22 | 13.06.2017, 13:24
Публикации: 4367 / 719
След като срокът на връщане е 11.2017 не е ли рано да се мисли за давностни срокове? :)
Не знам, ама ако отписването беше толкова лесно и безплатно щеше да е масова практика :)
#23 | 13.06.2017, 13:32
Публикации: 43 / 0
Знам,че е рано но искам да съм наясно с въпроса.
#24 | 13.06.2017, 14:30
Публикации: 6403 / 1129
Няма значение кой е субект на предоставения заем. Като изтече давностният срок, може да пристъпите към отписване. Разбира се, давността тече от момента когато главницата е станала изискуема.
#25 | 16.09.2017, 14:10
Публикации: 3 / 0
Здравейте!
Темата ме интересува от отдавна ,но сега открих разискванията по нея. Доколкото разбрах от страна на ЮЛ заема и лихвите се отчитат безпроблемно. Как стои обаче въпроса при ФЛ? Примерно ФЛ взема заем от Банка 20 000 лв. и ги предоставя с дог. на ЮЛ. ФЛ заплаща вноски от по 500 лв. ( 450 главница и 50 лихви  примерно). ЮЛ си осчетоводява този разход по същия начин . Получава се обаче ,че ФЛ няма никаква печалба ,но ще трябва да заплати данък върху получените лихви от ЮЛ .  Казус ли се получава - да плащаш данък без да имаш печалба? Благодаря  предварително за отговорите!
#26 | 16.09.2017, 14:30
Публикации: 11932 / 2174
. Получава се обаче ,че ФЛ няма никаква печалба ,но ще трябва да заплати данък върху получените лихви от ЮЛ . 

Това, което описвате означава, че ФЛ взема заем и дължи лихви на банката. Предоставяйки заем на ЮЛ обаче то получава доход от лихви и естествено върху този доход се дължи данък. И как да няма "печалба" ФЛ като заемът от банката му излиза безлихвен / ЮЛ му изплаща лихви, с които компенсира дължимите от ФЛ на банката / ?
#27 | 17.09.2017, 09:08
Публикации: 3 / 0
Точно така. Взема заем от банка и го предоставя на ЮЛ.  Къде  виждаш печалба ? Получава от ЮЛ едно към едно вноската която е дължима към Банката.  Вноската от ФЛ към банката е разход който не се отчита в ГДД. Има "приходи от лихви",но не видях да има ред за разходи за лихви.  Вероятно нещо пропускам и търся компетентно мнение.
#28 | 17.09.2017, 10:44
Публикации: 9299 / 1558
Точно така. Взема заем от банка и го предоставя на ЮЛ.  Къде  виждаш печалба ? Получава от ЮЛ едно към едно вноската която е дължима към Банката.  Вноската от ФЛ към банката е разход който не се отчита в ГДД. Има "приходи от лихви",но не видях да има ред за разходи за лихви.  Вероятно нещо пропускам и търся компетентно мнение.
В ГДД, подавана от ФЛ се деклалират и ризнават само такива разходи, които са свързани с дейността му. Например разходите на ЕТ, нормативно признати разходи на земезелски производители и наемодатели, НПР при граждански договор и т.н.
В случая ФЛ тегли банков заем не за някаква дейност, а за лични нужди. НАП не ес интересува за какво ще ползвате този кредит и какви лихви ще плащате по него. Това си е Ваш проблем. Е, има /или имаше/ някакво облекчение за лихвите по ипотечни кредити на млади семейства, но Вие може би не попадате там.
От друга страна - Вие предоставяте заем на ЮЛ, срещу който получавате допълнителен приход под формата на лихва. За НАП няма значение от къде сте взели пари за да ги дадете на ЮЛ /стига да имат доказан произход/. НАП се интересува от получения доход /лихва/ от дейността "предоставяне на заем".
От друга страна - за ЮЛ, на което сте предоставили заема, лихвата представява разход и намалява печалбата и данъка му точно с толкова, колкото Вие, като ФЛ, дължите по ГДД. Т.е. това, което е разход за ЮЛ е приход за ФЛ и крайния резултат за фиска е нула.

Ако не искахте да плащате данък, да бяхте уговорили други условия с ЮЛ - например безлихвен заем в размер на Вашия банков кредит + банковата лихва с ежемесечно погасяване на част от кредита/с размера на банковата лихва/. Това обаче може да стане, ако ФЛ и ЮЛ не са звързани лица.
#29 | 20.09.2017, 21:08
Публикации: 3 / 0
Благодаря за отговора! Това го знаех ,но се надявах да има вратичка за тази лихва. Лихвата която договарям като ФЛ с около 15% по ниска от тази като ЮЛ, затова ползвам и такъв.   Въпреки липсата на реална печалба  данъчните я намират .   
#30 | 15.11.2017, 12:02
Публикации: 1 / 0
Видно от разяснението на НАП, приложено в един от предните коментари, при безлихвен заем, за данъчни цели ще се счита, че е налице отклонение от данъчно облагане и следва да се начисли лихва, в размер на пазарната...

Т.е. за НАП такова нещо като "безвъзмездно" не съществува.
НАП ни задължава да получим приход (при това който не е под пазарните цени, защото пак ще има отклонение от данъчно облагане ) от всяка дейност, която извършваме - даване на заем, отдаване под наем, извършване на услуга...
Прав ли съм?
#31 | 15.11.2017, 12:19
Публикации: 11932 / 2174
Т.е. за НАП такова нещо като "безвъзмездно" не съществува.
НАП ни задължава да получим приход (при това който не е под пазарните цени, защото пак ще има отклонение от данъчно облагане ) от всяка дейност, която извършваме -
Хубаво е да задължи отсрещната страна да ни плати, а не нас да задължава. :smile1:
То и ние бихме искали да получим приход от всяка дейност, която извършваме, но не винаги е така. Иначе на НАП им е все едно дали получаваме или не реално приход - за тях е важно за данъчни цели да "признаем" един такъв и да платим данък.
Интересно би било, ако за дадена счетоводна услуга не получа / и не съм договорила / никакъв приход, как ще приложат чл.16 и как ще ме обложат , но историята мълчи по въпроса...
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група