Клас прослужено време

07.12.2012, 11:42 65295 55
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

07.12.2012, 11:42
Публикации: 14 / 0
Здравейте, работя във фирма вече три години и чак този месец във фиша си видях че имам начислен клас прослужено време 1.8 %, .Защо чак на третата година, не трябва ли да се начислява клас прослужено време след придобиване на една година стаж?
#1 | 07.12.2012, 11:46
Публикации: 3353 / 254
1.8% е точно сметнато за професионален стаж за 3 години. Трябвало е от първата година да се начисли 0.6%. Фирмата го е направила по 0.6% но да се начислява след 3-тата година и затова сега така излиза. :)
#2 | 07.12.2012, 11:50
Публикации: 14 / 0
а това правилно ли ,фирмите могат да определят от кога да започва да се начислява клас, не е ли задължително след първата година?
#3 | 07.12.2012, 12:03
Публикации: 5549 / 371
а това правилно ли ,фирмите могат да определят от кога да започва да се начислява клас, не е ли задължително след първата година?


Правилно е, ако е заложено във вътрешните им правила
#4 | 07.12.2012, 13:42
Публикации: 1247 / 119
Ето това
Скрит текст :
е официално указание.
Имайки предвид кой го е подписал аз продължавам да не признавам правото на определяне на срокове по-големи от 1 година и вече имам отговор от адвокат, че мога да заведа дело в случай, че това е мой трудов спор.
За съжаление от КНСБ и "ПОДКРЕПА" не смятат, че са длъжни да отговарят на кореспонденцията на обикновените граждани (плебеите).
ГИТ отговориха стандартно - цитирайки текстовете от наредбата, по които е питането и допълниха, че съгласно ЗНА тълкуване се дава само от органа издал норматива /е, все пак отговориха хората/.
МТСП също цитираха текста, по който е питането и допълниха, че не дават тълкуване на закони.
Омбудсманът за съжаление не помага при въпроси от трудовото право и не съм го и занимавал.
Сега и аз се питам след като първите са участвали в изготвяне на текстовете, вторите са по закон задължени да дават указания и уточнителни отговори, както и да контролират изпълнението, кой аджеба може да се произнесе за това правилно ли се четат и изпълняват ал. 9 и 10 от чл. 12 на НСОРЗ.
И единственият логичен отговор остава на адвоката - "Съдете ги!"

#5 | 07.12.2012, 13:45
Публикации: 3167 / 252
И аз бих ги съдила и бих спечелила. По Наредбата е за навършване на една година стаж да се изплаща допълнителното възнаграждение. Вътрешните правила не могат да противоречат на наредбата и на законите. Може да са по-добри, но не и да противоречат.
#6 | 11.08.2013, 00:05
Публикации: 16 / 0
 :hmmm:
Здравейте!
Грешно ли е ако във вътрешните правила за работната заплата заложим да се начислява класслед придобиване на 5 год. трудов стаж и професионален опит? Ще имаме ли проблеми с инспекцията по труда? Знам, че вътрешните правила не могат да договарят по-неблагоприятни условия от тези, които са по нормативните актове?
#7 | 11.08.2013, 08:12
Публикации: 6365 / 1054
По Наредбата е за навършване на една година стаж да се изплаща допълнителното възнаграждение. Вътрешните правила не могат да противоречат на наредбата и на законите. Може да са по-добри, но не и да противоречат.
Пеппо, Таня-ЛС е дала компетентен и еднозначен отговор на въпроса Ви точно над него. :smile1:
#8 | 11.08.2013, 10:56
Публикации: 7602 / 1145
НСОРЗ, чл.12
(9) Правото за получаване на допълнителното трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит възниква при придобит трудов стаж и професионален опит не по-малък от една година

Доколкото разбирам, този текст означава, че при стаж под 1 година не може да се начислява допълнително възнаграждение за стаж и проф.опит. Не виждам ограничение тази добавка да се начислява след третата, петата или дори десетата година придобит стаж.

ПП Аз лично начислявам след първата година.
#9 | 11.08.2013, 12:32
Публикации: 6365 / 1054
Правото възниква след първата година.
Не е ли нарушение неоснователното лишаване от едно право, придобито по силата на законова разпоредба? :hmmm:
#10 | 11.08.2013, 16:08
Публикации: 3510 / 503
Е, то ако можеше да се избира след коя година да се начислява класа, всички щяха във ВПРЗ да пишат "след 40 години".

ХХХХХ, това императивно казва, че "стаж" се начислява, при определени условия, а ал.9 просто отлага началния момент на плащането след 1 година:

Чл. 12. (1) За придобит трудов стаж и професионален опит на работниците и служителите се заплаща допълнително месечно възнаграждение в процент върху основната работна заплата, определена с индивидуалния трудов договор
#11 | 23.08.2013, 11:17
Публикации: 16 / 0
Здравейте,
искам да попитам, ако не ми е написано в трудовия договор за тези 0.6 % за прослужено време, означава ли ,че няма да ми бъде начислено? Аз имам стаж към 5г. и сега започнах работа в друга фирма. Стажа ми е за една и съща позиция по 1 същ код. Стана ми странно, защото не ме питаха, нито ми видяха в книжката натрупания стаж.
Благодаря предварително.
#12 | 23.08.2013, 11:54
Публикации: 1247 / 119
Длъжни са да ви платят поне минималният % т.е. 0,6 ... Ако имат КТД - уговорения % в него. Изобщо договор и копие от съобщението, че е регистриран дадоха ли ви...ако не - носите солидарна отговорност при проверка...дори да имате листче на което да пише трудов договор ...огледайте го за дата на сключването щото се практикува да се казва на контролният орган че сте тъкмо назначена а някой ще дотича преди инспектора от офисът до вас да ви каже веднага да турите днешна дата... /извинявам се ако грежно пиша в женски род но никнейма така ми звучи/
#13 | 24.08.2013, 13:38
Публикации: 1875 / 379
Тоя номер с датите вече не върви, защото инспекцията по труда гледат вече и часа на подаване на уведомлението по чл.62 от КТ.
И другото, влизат най напред при работниците с анкетните листове и след товаа проверяват документацията.
Към jeeesssyyy- има в някои образци молби в които се пише и-имам специализиран стаж 5 години, ако в молбата сте го упоменали е добре. Имате два варианта, единия да обърнете внимание като занесете трудовата книжка да ви впишат започването на работа. Другият вариант е да изчакате да ви дадат фиш за изминалия месец.
#14 | 31.08.2013, 14:25
Публикации: 72 / 7
Здравейте, за да не пускам нова тема да попитам: ДУК няма клас, а ТЗПБ има ли, защото той не е трудов договор точно? :hmmm:
#15 | 31.08.2013, 16:05
Публикации: 7602 / 1145
Има. Виж КСО, чл. 4, ал.1, т. 7
#16 | 08.09.2013, 20:38
Публикации: 16 / 0
Тоя номер с датите вече не върви, защото инспекцията по труда гледат вече и часа на подаване на уведомлението по чл.62 от КТ.
И другото, влизат най напред при работниците с анкетните листове и след товаа проверяват документацията.
Към jeeesssyyy- има в някои образци молби в които се пише и-имам специализиран стаж 5 години, ако в молбата сте го упоменали е добре. Имате два варианта, единия да обърнете внимание като занесете трудовата книжка да ви впишат започването на работа. Другият вариант е да изчакате да ви дадат фиш за изминалия месец.

ами фиш не си видях, но парите ги превеждат по банков път и заплатата е без допълнителния стаж. Какво става сега може ли със задна дата, ако им кажа, че искам да ми признаят 5гния стаж?
#17 | 09.09.2013, 10:42
Публикации: 34 / 1
................ Какво става сега може ли със задна дата, ако им кажа, че искам да ми признаят 5гния стаж?

Длъжни са да ти признаят предишния стаж, явно си "затварят" очите .
Може със задна дата, стига да искат  :smile1:
#18 | 09.09.2013, 21:34
Публикации: 16 / 0
Длъжни са да ти признаят предишния стаж, явно си "затварят" очите .
Може със задна дата, стига да искат  :smile1:
сега ново 20 :o питах дали ще ми признаят стажа и ми казаха ,че в договора имало клауза, където пишело, че след 3-тата година се начислява този клас. Значи аз не виждам в договора такава клауза....
и какво значи това, ако след 3-тата година започне да се начислява какъв ще е процентът? не пише ли в кодекса, че минимум 0.6% е клас прослужено време за стаж над 1г. и също като нямам такава клауза всъщност какво става?
ще бъда много благодарна, ако някой ми отговори :)
#19 | 10.09.2013, 08:37
Публикации: 1875 / 379
В колективния трудов договор явно е заложена тази клауза. Вижте в темата по-горе Premier 7008 от 7 декември 2012 в скрития текст е указанието, което дава право на някои фирми да правят това.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група