Зкпо-няколко въпроса

16.01.2013, 14:52 22986 22
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

16.01.2013, 14:52
Публикации: 12 / 0
Здравейте,
няколко  въпроса по ЗКПО:
1.Период за , който се подава декларацията по чл.92. Съгл чл.21 за новоучредените дружества от датата на учредяване   -  коя е тя?Дата на обявяване на обстоятелства и получаване на булстат в ТР ,в моя случай 05.07.12 или датата на регистрация на СОЛ-16.07.12
2.Авансови вноски за данък печалба не правят лицата ,чиито нетни приходи от продажби за предходната година не надвишават 300 000 лв .Те могат да правят/ т.е по желание/ тримесечни авансови вноски. Правилно ли разбирам?
#1 | 16.01.2013, 15:03
Публикации: 9517 / 1616
Не, по желание не могат да се правят авансови вноски - само ако имате оборотите, посочени съответно за месечни и тримесечни вноски.
#2 | 16.01.2013, 15:06
Публикации: 6314 / 1026
Здравейте,
По 1. - от 05.07.2012, защото може изобщо да не започнете дейност през 2012, респективно да не подадете заявление за СОЛ, но пак ще сте длъжни да оповестите това с декларация образец 1010а.
По 2. - така е.
   
Скрит текст :
#3 | 16.01.2013, 15:15
Публикации: 12 / 0
Благодаря!Приемам за изпълнение отговор 2.Приятна работа.
#4 | 16.01.2013, 15:27
Публикации: 9517 / 1616
Коригирам се и аз, защото не съм догледала, че става дума за новорегистрирано дружество. :yes3:
#5 | 23.01.2013, 10:21
Публикации: 255 / 8
Здравейте,

по този повод да попитам правят ли авансови вноски дружества които са на загуба през 2012 или зависи само от прогнозите са 2013, без да се взема предвид 2012?
#6 | 23.01.2013, 11:22
Публикации: 6314 / 1026
Взема се предвид не финансовият резултат, а нетните приходи от продажби за 2012 г.
Над 3 000 000 се правят месечни вноски.
От 300 000 до 3 000 000 - тримесечни.
Изчисляват се по реда на чл. 86 на база прогнозната печалба.
#7 | 23.01.2013, 12:47
Публикации: 7 / 0
Здравейте,

За авансовите вноски се вземат предвид нетните приходи от продажби, а приходите от финисирания участват ли в базата за определяне на тезе вноски?
#8 | 23.01.2013, 13:44
Публикации: 26 / 0
Аз си мисля, че ако едно дружество не е длъжно да прави авансови вноски, защото е под прага от 300х., то нищо не му пречи и няма да бъде санкционирано (не виждам основание) ако прави такива по свое желание... Не е ли така?
#9 | 23.01.2013, 16:12
Публикации: 1534 / 169
PetiaDCh, така е .Чл.83, ал.3 ЗКПО.
#10 | 23.01.2013, 19:00
Публикации: 6314 / 1026
Здравейте,

За авансовите вноски се вземат предвид нетните приходи от продажби, а приходите от финисирания участват ли в базата за определяне на тезе вноски?
Не, не участват.
Приходите от финансирания не са нетни приходи от продажби, нито финансовите приходи, нито извънредните приходи.
#11 | 23.01.2013, 19:12
Публикации: 26 / 0
Само се чудя в тази връзка, дали ако прави вноска, която е различна от изчислената по формулата в ЗКПО. Т.е. ако фирмата е под прага от 300х., но реши 2-3 пъти да внесе примерно по 200 лева, при положение, че авансовата вноска, изчислена по формулата е да кажем 300 лева... Дали тогава ще има отрицателна последица?
#12 | 23.01.2013, 19:49
Публикации: 6314 / 1026
Само се чудя в тази връзка, дали ако прави вноска, която е различна от изчислената по формулата в ЗКПО. Т.е. ако фирмата е под прага от 300х., но реши 2-3 пъти да внесе примерно по 200 лева, при положение, че авансовата вноска, изчислена по формулата е да кажем 300 лева... Дали тогава ще има отрицателна последица?
Няма да има отрицателна последица, защото не противоречи на закона.
Ще трябва в ГДД по чл. 92 да попълните Част VІІІ – Деклариране на авансови вноски за 2013 г. (Тази част се попълва на основание § 56 от ПЗР на ЗИДЗДДС) и там в СПРАВКА 1 – Данни за размера на нетните приходи от продажби за 2012 г. и вида на авансовите вноски за 2013 г. да отбележите с „х” т.2.3., с което да декларирате, че сте избрали да приложите  чл. 83, ал. 3 от ЗКПО. По-нататък попълвате СПРАВКА 3 – Данни за размера на прогнозната данъчна печалба и тримесечните авансови вноски за 2013 г.... и започвате да внасяте според направената от Вас прогноза. :smile1:
#13 | 25.01.2013, 14:12
Публикации: 144 / 22
Не, не участват.
Приходите от финансирания не са нетни приходи от продажби, нито финансовите приходи, нито извънредните приходи.

аз също споделям това мнение, но някой умник в ГДД по чл.92 е обвързал общите приходи с определянето на вида на авансовите вноски:
СПРАВКА 1 – Данни за размера на нетните приходи от продажби за 2012 г. и вида на авансовите вноски за 2013 г.
1. Размер на нетните приходи от продажби за 2012 г.   лв.
2. Вид на авансовите вноски
1. В случай, че на ред 1 сте посочили сума в размер над 3 000 000 лв., отбележете с „х” т.2.1;
2. В случай, че на ред 1 сте посочили сума в размер от 300 000,01 лв. до 3 000 000 лв. включително, отбележете с „х” т.2.2;
3. В случай, че сте избрали да приложите  чл. 83, ал. 3 от ЗКПО и  на ред 1 сте посочили сума в размер до 300 000 лв. включително, отбележете с „х” т.2.3.

2.1. Месечни  вноски
2.2. Тримесечни вноски
2.3.Тримесечни вноски на основание чл. 83, ал. 3

#14 | 19.03.2013, 17:31
Публикации: 15 / 0
Направи ме впечатление, че ако попълня размер на нетните приходи за 2012 г автоматично ми слага отметка на точка  2.3.Тримесечни вноски на основание чл. 83, ал. 3. Сумата в моя случай е под 300 000 лв . Щом нямам намерение да правя авансови вноски по ЗКПО не попълвам нищо и на нетни приходи, нали така ?
#15 | 19.03.2013, 17:46
Публикации: 1871 / 374
точно така, декларацията има обвръзка с сумата на нетните приходи и щом попълниш сума  под 300 хил лв те препраща към доброволното внасяне по чл.83. ако не искаш това да ти се случи, не попълвай тази част на ГДД, ако нетните приходи от подажби са под 300 хил.лв
#16 | 19.03.2013, 17:46
Публикации: 1 / 0
Здравейте, нетните ми приходи от продажби през 2012 са над 300000 лв., но...поради неприятно стечение на обстоятелствата, тази година фирмата няма да работи / незнайно до кога/, какво правя с авансовите вноски за 2013 г.??? Според резултата от 2012 - дължа такива, но ако случайно  внесем някакви - прехващане вече няма да има в края на 2013 ??
#17 | 19.03.2013, 18:05
Публикации: 1871 / 374
Скрит текст :
#18 | 27.03.2013, 17:44
Публикации: 69 / 2
Здравейте, колеги! При мен, по същия начин, фирмата е с над 300 хил.лв нетни приходи през 2012, на загуба е. Бях попълнила сумата на нетните приходи в справката за авансовите вноски, като идеята ми беше да посоча нула в прогнозната печалба. Обаче не ми позволи да я потвърдя, без да сложа отметка в графата с тримесечни вноски. И се отказах, премахнах тази справка и така подадох декларацията. Сега се чудя, да подам ли коригираща, като добавя сумата на нетните приходи, сложа отметката на тримесечните вноски и посоча нулева прогнозна печалба  :slap:
Благодаря предварително! Лека вечер!
#19 | 28.03.2013, 09:41
Публикации: 638 / 128
Модератор
Да, направете точно така.  :thumbup:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове